265
226
269
Strefa ekspertów HVACR

Nawiewniki i spółdzielnia mieszkaniowa

Witam.

Mieszkam na III piętrze czteropiętrowego bloku. Kilkanaście lat temu wymieniliśmy w mieszkaniu okna (partycypowaliśmy w kosztach wymiany z SM). Wstawiono nam wtedy okna z częściowo wyciętą uszczelką okienną. Uszczelki zostały usunięte w górnej części okien (skrzydeł) na długościach od 30 do 85cm w zależności od wielkości okna.
Na kaloryferach spółdzielnia mieszkaniowa zamontowała podzielniki ciepła i wymieniła zawory na termozawory. Do tego czasu (przed zamontowaniem podzielników) rozliczałem się ryczałtowo. Po jakimś czasie spółdzielnia zmusiła nas do udostępnienia mieszkań w celu zmiany nastawu tych termozaworów. Zablokowano ustawienie minimalne, tak że po zmianie ustawień termozawory otwierają się przy wyższej temperaturze. Kolejnym krokiem SM był montaż w oknach nawiewników higrosterowanych. Ponieważ mieliśmy wycięte uszczelki w oknach nie zgodziliśmy się na montaż nawiewników do czasu wymiany uszczelek. Sprawa ucichła, my zapomnieliśmy, SM zapomniała. Niedawno była u nas firma wynajęta przez SM. W łazience usunięto kratkę wentylacyjną z wentylatorkiem, a w kuchni rurę łączącą okap z pionem wentylacyjnym. Stwierdzili, że takie coś jest niedopuszczalne. Zamiast tego zamontowano kratki wentylacyjne, które podobno otwierają się i zamykają same w zależności od wilgotności powietrza. Na dachu wymieniono wentylator, który teraz pracuje cała dobę (irytuje mnie, ale podobno spełnia normy hałasu). Teraz gdy sąsiad pod nami przypali obiad, albo gotuje coś o intensywnym zapachu, to czuć to u nas w kuchni i łazience. Administrator twierdzi, że to przez nieszczelności budynku – dziwne, ze wcześniej nie zdarzały się tak intensywne zapachy. Firma miała też zlecony montaż nawiewników w oknach. Biorąc pod uwagę sytuację sprzed kilku lat, nie zgodziliśmy się na to. Obecnie w związku z brakiem zgody na montaż nawiewników (zgodziliśmy się pod warunkiem wymiany wszystkich wyciętych uszczelek) SM chce automatycznie wprowadzić dla nas rozliczenie ryczałtowe.
Powiem szczerze – czuję się oszukany. Czy muszę się zgadzać na montaż nawiewników, a tym samym zostać pozbawiony możliwości regulacji wilgotności powietrza?
Druga sprawa, że będę miał 2 w 1… czyli wycięte uszczelki i nawiewniki…

Mój brat miał identyczny problem. Poleciłem mu wtedy radcę, z którym współpracuje moja firma. Może jego porada rozwieje Twoje wątpliwości. Zajrzyj na stronę http://www.furmaga.com.pl/ :) Pozdrawiam!

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.