Gość: marcin
2005-10-27 00:00
#1
projekt wentylacji mechanicznej
mam pytanie czy na instalacje mechaniczna w domku jednorodzinnym, lokalau gastronomicznym potrzebny jest projekt??
Gość: Włodek
2005-10-31 00:00
#2
Wszystko zależy od tego czy wykonawca będzie umiał zrobić właściwą instalację dobrze czy nie. Radziłbym zrobić projekt bo nie wiadomo co ta wentylacja będzie robiła. Należy przede wszystkim zbadać sens stosowania wentylacji mechanicznej w domku jednorodzinnym.
Gość: Włodek
2005-10-31 00:00
#3
W lokalu gastronomicznym projekt jest konieczny. Należy go uzgodnić z san.-epid., BHP i p.poż. Co z pozwoleniem na budowę i użytkowanie lokalu?
Gość: Wentylek
2005-10-31 00:00
#4
W domu , szczerze to nawet nie ma jak robić projektu, kanały są miąkkie w pokojach tylko nadmuchy w sanitariatach i kuchni tylko wyciągi. Jak nie zastosujesz trójników tylko skrzynki rozpręzne to wszystko będzie super.
Np. w Noregii spotkałem projekty bez żadnej wentylacji i tylko z adnotacją dom, że dom posiadać ma rekuperator.
Gość: IiI
2011-08-16 10:16
#5
W kwestii projektowania wentylacji klimatyzacji itp polecam kontakt z p. Błażejem Sidwa :+48 532 635 116
polecam!
Gość: Łukasz Barnaś
2011-08-16 10:38
#6
Na pewno się zgłoszą, tym bardziej biorąc pod uwagę fakt, że wątek jest sprzed 6 lat!!!
Gość: Tomek
2012-12-12 12:59
#7
Mi świetnie projekt wentylacji wykonała firma Eran z Gliwic. Tel. 510 626 830 Nie było łatwo znaleźć kogoś kto się tym fachowo zajmie.
Gość: Krzysiek
2013-04-15 15:21
#8
U mnie taki projekt robiła firma ecocomfort.pl Wszystko szybko, sprawnie i na czas. Kontakt z nimi bardzo dobry. Zresztą zajmują się również montażem instalacji wentylacyjnych z odzyskiem ciepła (rekuperacja), jak również ich serwisem.
Gość: Tomasz Brzęczkowski
2013-04-16 11:28
#9
Czym różni się domowa wentylacja od basenowej, sklepowej, w biurowcu SKALĄ . Nie wszystko co się sprawdza w dużej skali, sprawdza się w małej i odwrotnie. Czym różni się domowa wentylacja od dużej?
-1 ( i najważniejsze) NIE MOŻE BYĆ SŁYSZALNA, ZWŁASZCZA W NOCY
-2 musi być samoregulująca, bo opomiarowanie i regulacja nie są możliwe
TO SĄ NAJWAŻNIEJSZE WYTYCZNE.
Pozwolę sobie omówić te kwestie.
Źródła szumów, czy innych dźwięków to zbyt mała prędkość powietrza w kanałach, zbyt głośna centrala, rozprężanie się powietrza w kanałach, zbyt duża prędkość powietrza w kanałach i na koniec- my sami.

Ad) 1 Jest w fizyce parametr OPTYMALNA PRĘDOŚĆ POWIETRZA W KANAŁCH, wynosi ona od 2 m/sek. do 5 m/sek.
Powietrze płynąc wolniej niż 2 m/sek. dudni i ma większe opory. Szybciej niż 5m/sek. mogą być słyszalne wysokie częstotliwości, oraz znowu wzrost oporów.
Wykluczone są też sztywne blaszane kanały które generują nawet nie słyszalne szumy ( sztywne kanały wykluczają producenci tacy jak Zehnder, Brink, Frapol, Elge, Comair, )
Kolejne źródło odgłosów to my sami przy układzie na trójnikach, często zdarza się, że nawet szepty z jednego pokoju słychać w innym przy skrzynce rozdzielczej tego nie ma.
Ad 2) Opomiarowanie i regulacja Nawiew to naczynia połączone, nawiew to wg PN 130m3/h Taka ilość powietrza podzielona na 6-7 anemostatów, nie jest do zmierzenia. Nawet gdy przystawimy najczulszy balometr to stawia on minimalny opór i więcej powietrza poleci na inne anemostaty. Kolejna sprawo do dokładność regulacji anemostatem taki fi 80mm ma dokładność 50m3/h czyli tak naprawdę możemy anemostat zamknąć, a nie coś poprawić.
Układ wywiewno nawiewny z nawiewem na skrzynce rozdzielczej ( jednakowe ciśnienie na każdym nawiewie), jest samoregulujący.

Kolejna kwestia starty ciepła. Przewymiarowane kanały to poza wyższym poziomem szumów (V<2m/sek) i większymi oporami przepływu, też większa powierzchnia radiatora i dłuższy czas przebywania tam ( w kanale) powietrza czyli straty ciepła.

Czyszczenie nie jest ono konieczne ( brak wilgoci w kanałach nawiewowych i filtry) ale gdyby ktoś chciał to wykluczony jest układ na sztywnych kanałach i trójnikach. Trójniki uniemożliwiają dostęp, podobnie jak przepustnice, a szczeliny wewnątrz kanałów powstałe z łączenia elementów, zbiorą wszelkie brudy i zatrzymają. Gdy inwestor, życzy sobie mieć możliwość czyszczenia nawiewu skrzynkę rozdzielczą zostawia mu się z dostępem odpinając poszczególne kanały nie ma problemu przepchać pilota i przeciągnąć szmatkę z detergentem.
Dodam jeszcze, że kanały gładkie dają większy opór dla powietrza. Dlatego nie robi gładkich kanałów żaden producent wentylacji robiący również do niej kanały (zehnder, Brink czy Comair)

Najważniejszymi parametrami domowej wentylacji są na pierwszy miejscu niesłyszalność, na drugim niesłyszalność, na trzecim niesłyszalność na czwartym samoregulacja, na piątym minimalizacja oporów. Czyli
OPTYMALNA PRĘDKOŚĆ POWIETRZA W KANAŁACH.
Gość: Michał
2013-04-17 20:21
#10
Czyli twoim zdaniem wraz ze spadkiem prędkości powietrza w kanale opory maleją? Tak napisałeś.
Gość: Tomasz Brzęczkowski
2013-04-20 09:08
#11
Niedokładnie tak - Zaczynając od zera - opory spadają - mniej więcej do 1.9 2 m/sek. potem rosną
Przy prędkości poniżej 2 m/sek - jest też lekki wzrost szumów. - zwłaszcza w kanałach gładkich .
Mniejsze opory są też w kanałach lekko chropowatej powierzchni. Dlatego kanały coraz częściej izoluje się od wewnątrz - http://www.comair-polska.pl/produkty-kanaly-isocom.htm /> Tak wynika z pomiarów i pokrywa się to z teorią, choć nie pokrywa się z Panem Maksymilianem Malickim.
Gość: witold
2013-05-31 09:16
#12
Rozpisaniem projektu wentylacji w domu powinien zająć się fachowiec, no chyba że czujemy się ekspertem w tej dziedzinie. Ja sam skorzystałem z usług firmy Ecocomfort.
Gość: adam
2013-06-07 11:04
#13
Jakiś kontakt podacie do ecocomfort?
  • 1