Gość: nowicjusz
2006-10-01 00:00
#1
Uprawnienia
Mam pytanie, W jaki sposób można i gdzie uzyskuje się uprawnienia wykonanwcze, generalnie chodzi mi o to w jakie uprawnienia nalezy się uzbroić by można było wykonywać instalacje i rozruch urządzeń klimatyzacyjnych, wentylacyjnych i grzewczych, Pomijam tu uprawnienia energetyczne bo takowe posiadam. Wykonywane instalacje są w oparciu o projekty wykonane przez osoby uprawnione.
Z góry dziękuje za pomoc w uzyskaniu informacji.
Gość: Kacza
2006-10-02 00:00
#2
Witam.
By posiadać uprawnienia wykonawcze potrzeba spełnić odpowiednie warunki:
1) Wykształcenie wyższe lub średnie w zakresie instalacji sanitarnych (iżynieria środowiska) lub kierunek pokrewny
2) Praktyka przy wykonywaniu instalacji (w zależności od rodzaju wykształcenia 2-5lat). Warunek dodatkowy - zatrudnienie w ramach umowy o prace co najmniej 1/2 okresu, reszta może być na umowę o dzieło/zlecenia. Praktyka pod kierunkiem osoby posiadającej uprawnienia budowlane do wykonywania w/w instalacji bez ograniczeń.
3) Zdajesz egzamin, rejestrujesz się w swoim okręgu, płacisz kase i gotowe.
Jeśli masz odpowiednie wykształcenie poszukaj w swoim rejonie Izby Inżynierów Budownictwa, żeby założyć sobie zeszyt praktyk (wszystko co było przed założeniem zesztu się nie liczy). W zeszycie jest dokładny opis warunków i czynności.
Nawet jak masz odpowiednie wykształcenie wyższe (jak ja) to zdobycie tych uprawnień jest bardzo upierdliwe. Ktoś pomyślał żeby nie robić sobie niepotrzebnej konkurencji. 10 lat temu to było w miarę normalne. A teraz...
POWODZENIA :D
Gość: tomasz
2006-10-02 00:00
#3
pewnie dlatego żeby piekarz robił chleb a instalator instalacje.
Gość: gość
2006-10-02 00:00
#4
Pytanie do P. Kaczy - skąd ta 1/2 praktyki na umowę o pracę. Już kolejny raz biorę udział w takiej dyskuzji i uważam że nie ma podstaw do wykonywania praktyki na umowę o pracę. Ponowię moją wypowiedź z innej dyskuzji:
tut. cytat z art. 14 Pb
4. Warunkiem zaliczenia praktyki zawodowej jest praca polegająca na bezpośrednim uczestnictwie w pracach projektowych albo na pełnieniu funkcji technicznej na budowie pod kierownictwem osoby posiadającej odpowiednie uprawnienia budowlane, a w przypadku odbywania praktyki za granicą pod kierunkiem osoby posiadającej uprawnienia odpowiednie w danym kraju.
Jak wiadomo powszechnie stosunek pracy może być zawiązywany na różne sposoby.
Nigdzie nie znalazłem podziału na "połókowaniu" praktyki.
Gość: nowicjusz
2006-10-02 00:00
#5
Mysle że jakoś i mi uda się cos takiego zdobyć, choć nie specjalnie rozumiem: "...Wykształcenie wyższe lub średnie w zakresie instalacji sanitarnych (iżynieria środowiska) lub kierunek pokrewny.."
czy to oznacza że mając wykształcenie średnie - Technik Elektryk - nie mogę ubiegać się o uprawnienia w zakresie instalacji sanitarnych ???
Gość: nowicjusz
2006-10-02 00:00
#6
Zapomniałe podziekowac za poradrę, Wielkie dzieki !
Gość: tomasz
2006-10-03 00:00
#7
mając technika elektryka nie zrobisz uprawnień sanitarnych.
Gość: nowicjusz
2006-10-03 00:00
#8
Przeglądnołem prawo budowlane i tam nie ma takiej informacji, jest mowa o instalacjach ale nie jest wyszczególnone sanitarne.
jakie prawo ew. ustawa reguluje sprawę uzyskania takich uprawnień oraz co można "robić" posiadając takie uprawnienia,
jak rozumiem montując klimatyzator, nie mają takowego uprawnienia łamię prawo, - chyba nie ja jeden, ale jak to się dzieje że mogłem uzyskać świadczetwo kwalifikacji - narazie się zakręciłem,
Dzięki za wszystkie info na tym wątku.
jak widzę to chyba nie tylko mnie to dotyczy, czytając to formum
Gość: Jerzy
2006-10-04 00:00
#9
Dlatego wlasnie mamy taki standard wykonywanych prac
Coraz wiecej wieksza potrzeba wiedzy z zakresu elektryki, automatyki, mechaniki, a wymagania dotycza wyksztalcenia sanitarnego i praktyki sanitarnej.
To zgroza
Przygotowanie zawodowe ludzi po studiach sanitarnych jest mizerne
Znajomosc termodynamiki mala, a automatki najczesciej zerowa.
Obecnie postep w technice jet tak duzy ze uprawnienia zdobyte kilka lat temu sa calkowicie wystarczajace na kustosza muzeum instalacji , ale nie inowacji
Te uprawnienia to tak jak miano zatrudnic striptiserke
Szukano z dlugoletnia praktyka
W koncu znalezli taka co miala najdluzsza praktyke
liczyla sobie 75 wiosen!
Gość: Basia
2006-10-04 00:00
#10
Montujac, czy instalujac, czy tez go uruchamiajac?
Instalator sanitarny moze robic to wszystko pod warunkiem ze napiecie zasilajace wynosi 12 , lub 24 V
Gość: obserwator
2006-10-04 00:00
#11
No to widzę że sa ludzie, którzy to rozumieją, osobiście naprawiam INVERTERY i żadna automatyka nie stanowi kłopotu, dorabiam do układów BMS wizualizacje, wpinamy w to iPod i takich prostych rzeczy jak takie uprawnienia nie może zrobić Technik Elektryk ?, przecież wykonuje zgodnie z projektem !!?
Z tego co mam do czynienia to widzę że niejeden "chłodnik" zamontuje coś, ale żeby tak wyśrubować to coś na maxa to już jest kłopot, a specjaliści od instalacji sanitarnych to nawet nie wiedzą jak sobie poradzić z nowoczesnymi centralami, to zgroza, ale widzę że chyba zrobimy tak że w firmie będzie 1/8 etatu z takimi uprawnieniami i już. O to nasze polskie prawo !!! o zgrozo !!! Dla niektórych prąd zmienny a przemienny to to samo !
Studia w tym zakresie - właśnie zatrudniłem osobę - dobrze że jest chętna bo wiedza …. . Znajomość zagadnień - zerowa, ale cóż dochodzę do wniosku jak i moi znajomi, iż pracownika należy sobie wychować i wyszkolić.
Dobrze że teraz rozruchy to wykonują serwisy producenta bo chyba nic by nie dało się uruchomić, powinni wprowadzić tak jak w innych urządzanych z którymi mam do czynienia blokady serwisowe - może wtedy domowi specjaliści od instalacji sanitarnych nie mogli by uruchomić nawet małego klimatyzatora :)
Gość: nowicjusz
2006-10-04 00:00
#12
Montujac, czy instalujac, czy tez go uruchamiajac?
Instalator sanitarny moze robic to wszystko pod warunkiem ze napiecie zasilajace wynosi 12 , lub 24 V
Oczywiście że chodzi mi o montaż, instalację i uruchomienie. a zasilania to mnie akurat dopiero rusza 15kV w E i D dla sieci i instalacji
Gość: MarCz
2006-10-05 00:00
#13
Możesz montować, wymieniać, instalować, projektować, liczyć wszystko!!! Ale jak nie masz uprawnień (najlepiej bez ograniczeń :-) na projektowanie i wykonywanie) to musisz pozyskać osobę, która w świetle Prawa Budowlanego zabierze na siebie odpowiedzialność Twojej pracy!!!
Oczywiście, że instalacja instalacji nie równa! Można zaprojektować instalację c.w.u. dobrze lub trochę mniej Inwestor popsioczy i będzie O.K.... ale można też zaprojektować i wykonać instalację pary technologicznej potem coś "strzeli" w trakcie eksploatacji, zrani lub nie daj Boże zabije kogoś i wtedy zaczynają się problemy!!! (Nie będę tutaj pisał przykładów bo jeszcze każdy pamięta tragedię budowlaną w Katowicach).
Dlatego wprowadzono okres praktyki... bo studia studiami ale nikt nie nauczy się projektować jednym zaliczeniem semestralnym na Politechnice. To tak jakby medyk po studiach już w pierwszym tyg przeprowadzał operację samodzielnie (oni też muszą mieć po 6 letnich studiach jeszcze parę ładnych lat praktyki, że uzyskać tytuł lekarza med. danej specjalności).
Takie jest moje zdanie.
Pozdrawiam
Gość: Amator
2006-10-05 00:00
#14
A po co komu uprawnienia?
Przecież jak kogoś wykonana instalacja zabije to przecież nie można się schować za pieczątką. Odpowiedzialnośc i równośc wobec prawa obowiązuje chyba wszystkich.
Jakby tak nie było to kierowca z prawem jazdy mógły rozjeżdżać ludzi, a agent 007 strzelać w Banku.
Dla mnie nie ma róznicy czy chleb wypieka piekarz czy kwiaciarz, dopuki robi to dobrze.
Gość: .
2006-10-05 00:00
#15
Jak to po co ? Nie widzisz po to by kiepsko można było robić? Chcesz przykłady badziewia z "pieczątką"??