273
278
226
276
Strefa ekspertów HVACR

Wentylacja mechaniczna

nie jestem klonem TB...Ten gościu się puszy jak indor na forum.Jego sprawa...ale akurat TU moim zdaniem ( PRAKTYKA ) ma rację...Jak będziesz miał wyregulować instalacje na durnym projekcie na którym trójnik jest przewidziany z jeden metr za wylotem centrali to załapiesz o co biega....

załamka :)
jeszcze raz pytam ..w jaki sposób skrzynka ma zapewnić samoregulację instalacji mimo zmian ustawień anemostatów - bo zauważ "spostrzegawczy" że o tym dyletant tb pisze ?:)
Jemu nawet do głowy nie przyszło aby tu odpowidzieć o stosowaniu jednakowych dł. przewodów ze skrzynki co byłoby jednym ze środków na osiągnięcie celu.
Jednak nijak ma się to do samoregulacji - bo o niej można mówić w stanie ustalonym a nie zmiennym :)

zapomniałem tak dodać: jednym ze środków i warunków.
Możę ktoś napisałby o tych warunkach? Może Pan, Panie Dyletancie?:)

Spostrzegawczy mi chodziło jedynie o to, że mamy do czynienie z niespełnionym talentem sanitarnym, o izolacji nie wspomnę. Pan Brzęczkowski podważa wszystkie opinie poza swoimi. Mylić się jest rzeczą ludzką, ale wierzyć we własną nieomylność... Czy zauważyłeś, aby się przyznał, że się z czymś pomylił? Można oczywiście rozpisywać się w nieskończoność na temat wpływu pisuarów bezdotykowych na jakość sikania, ale co z tego wynika dla forumowiczów??? Może nie czytałeś i nie wiem jakie masz zdanie na temat rozprowadzenia powietrza kanałami o średnicy 60mm. Zresztą, co tam moja skromna osoba, Robert to ma więcej na ten temat do powiedzenia:)

Po kiego grzyba majstrować przy anemostatatach?
Raz ustawiasz i tak ma chodzić.Nie wyregulujesz dobrze instalacji na tylko końcowych elementach.Czasem lepiej dać więcej przewodu i zrobić parę kolanek na krótszym odcinku od centrali niż dokładac przepustnice albo przykręcac anemostat...Zresztą ludzie o czym my tu piszemy?...co to za ilości powietrza w domkach przez te " kiblówki " idą?.Brudny filtr dla wydajności systemu jest problemem a nie obrót anemostatem 4 razy w jedną albo drugą stronę...
Wybaczcie za stwierdzenie ale rekuperacja domku to " macanie " instalacji zgodnie z zaleceniami żony Klienta.Bo nawet jeśli jest jakiś projekt to kobita ma sto pomysłów z zakresu estetyki na godzinę...Wtedy zostaje tylko praktyka i przestrzeganie kilku prostych zasad...
Najgorsza robota jaką znam...
Co do centralnej puszki i rozejścia się z niej przewodami ( jeżeli jest dla niej miejsce na poddaszu)uważam że jest to lepszy i cichszy sposób niż kanał i odejścia na trójnikach.
System samoregulujący? można powiedzieć bo nie majstrujesz przy kratkach a ta sama długośc przewodów (opory)równoważy układ.I po balu

http://www.bursa.pl/wentylacja_old/index.html
Centralka domowa montowana od 1991 roku ze skrzynką na 8 x 60mm max wydajność 360m3/h W praktyce najcichszy system ze wszystkich .
W kanałach zbyt szerokich przepływ jest turbulentny, a przy dobrze dobranych kanałach, laminarny co gwarantuję ciszę. Parę tysięcy central takich pracuje.

:)))
ot następne mądrości brzęczka ... no chyba że to kolejny dowcip Archiego :)
Dla brzęczka ..cytuje :"W kanałach zbyt szerokich przepływ jest turbulentny"
Oczywiście dla wszystkich przewody o większej średnicy zmniejszają turbulencje a przepływ staje się bardziej laminarny - no ale nie dla niego :)
No i ten system 8x60 :)
360/8=45m3/h a więc w przewodzie mamy v=5,5m/s - to jest dopiero sztuka "dobrze dobranych kanałów" aby mieć na podejściu do nawiewnika taką prędkość :)

generalnie ..żenada panie dyletancie

Niestety Robercie kanały 60mm to nie mój żart tylko instalacja z życia wzięta wcześniej oferowana innym osobom przez Pana TB. Zresztą kolejny post to potwierdza.

...W kanałach zbyt szerokich przepływ jest turbulentny, a przy dobrze dobranych kanałach, laminarny co gwarantuję ciszę....
Dawno juz nie slyszalem takiej bzdury w wykonaniu TB. Zgroza. Nie wiem dlaczego ale w tym kraju zawsze glupek ma najwiecej do powiedzenia.

45m3/h = 0.0125m3/s
Dla D=60mm :
v=4.4m/s - troche duzo na podejsciu do nawiewnika
dp=6.16 Pa/m - opory dla prostego metalowego odcinka kanalu wentylacyjnego. Dla "flexa" bedzie znacznie wiecej.
Teraz juz wiem dlaczego ten gosc potrzebuje spory sprez wentylatora dla takiej "wielkiej i skomplikowanej hudraulicznie" nstalacji.

Firmy ELGE czy Atlantic tak robią, Bursa tak robi, tyle tysięcy instalacji tak chodzi. Jeżeli ktoś ma ochotę przebadać hałas... . Trzeba się na tym troszkę znać i nie tylko by wykonywać, ale też by pisać merytorycznie.
Firmy robiące na 60-tkach
--http://www.karbon.com.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=52
http://www.mikroenergetyka.com.pl/?co=dzialalnosc&rodzaj=uslugi&dzial=113
http://www.wentylacja.com.pl/technologie/technologie.asp?ID=653

niezle jajca - ten co się zna

nigdy poza digrstorium nie montowałem 60 mm...a wtedy było 80 mm...czysty debilizm...pewnie chodzi znowu a chandele...100 mm wszedzie dostępna więc wprowadżmy 150 mm 180 225..itd.. przechodzisz o stopień w typoszeregu w góręi po kłoPOcie...co do TYSIĘCY central...NIGDY SIĘ NIE SPOTKAŁEM Z PRZEWODAMI 60 MM Z WYJĄTKIEM ODKURZANIA HA HA...
360 m3/h ludzie !!! jak to powietrze podzielić rozsądnie aby zadziałało.
Dla zainteresowanych....badziewny wentylator TD 350/125 ma wydatek max 350 m3/h.Jak ktos miał go w łapach to wie o czym piszemy...Pierdoły ( wybaczcie ).

Przecież skrzynki rozprężne 8x60 mm i kanały 60 mm + anemostaty 60mm są w kompecie z wentylacją 360m3!! Jest to w instrukcji!Producent ( ELGE Francja) tak zlece by było 28dB ! Kilkanaście lat tak wielu robi. Przecież to fakty! a nie teorie!

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.