273
274
226
276
Strefa ekspertów HVACR

VTS - Ventus - nowa automatyka opinie ?

Witam wszystkich. Pierwszy raz jestem na tym forum i bardzo mnie dziwi fakt, iż na tak proste pytanie zaledwie jedna może dwie osoby próbowały się krótko i treściwie wypowiedzieć. A pozostali - co to za towarzystwo? Też chciałem zadać pytanie na temat automatyki i sterowania do central wentylacyjnych, ale już zrezygnowałem.
Pozdrawiam
PIOTREK, PYTAJ. NAJLEPIEJ NA MAJLA climavera@orange.pl
pozdrawiam

ponawiam pytanie - ile kosztuje ta automatyka?? Czyli sterownik do sterowania podstawowa centrala nw z wymiennikiek?? ma ktos takie informacje??
pozdrawiam

automatyka kosztuje coś ok. 1600 euro...

OK 1600 EUR ale czy jest to cena po upuście (standardowo chyba -20%)i czy w tej cenie wliczone są panele HHI Basic i HMI Advanced (bo bez tego drugiego nie uruchomi się centrali i nawet nie zmieni się parametrów)

Do sterowania pracą central nie jest potrzebny ani HMI Basic ani HMI Advanced. Wszystkie nastawy i zmianę parametrów mozna zrobić za pomocą oprogramowania, które jest darmowe. Oprogramowanie emuluje HMI Advanced. Ma również kilka dodakowych funkcji np. generowanie przebiegów czasowych dla dowolnych sygnałów analogowych i cyfrowych z systemu. Jest to bardzo przydatne - wydruki można załączyć do protokołu uruchomienia centrali.

OK ale zakłada Pan że mamy na stełe podłaczony sterownik do komputera lub laptoma. Ale chodzi mi o zmianę nastaw w czasie eksploatacji. Co wtedy ?

Bez HMI można tylko załączać i wyłączać centralę.

Jeśli ktoś uważa, że automatyka VTS jest najtańszą na rynku to jest w duzym błedzie. Wystarczy zapoznać się z ofertą firmy IQ-controls z Rudy Śląskiej. I nie ma mocnych :)

...te 1600 euro to po rabacie, w cenie jest zarówno Basic i HMI Advanced...

Pocytołem stronkę VTS i se wylistowołem instrukcyje do safy. Obejrzołek pkt 3.3 "schemat hierarchii kanałów sterowania". Cosik mi sie wydoje,ze centralka podle tego schematu ni mo prowa dziołoć, chybaze bedzie podany sygnoł równoceśnie awarii falwników i sygnaoł że się poli z centroli pozarowej.
Jok oni mojo takich automatyków to jo niebedo tego instalowoł. Hej.

Pocytołem stronkę VTS i se wylistowołem instrukcyje do safy. Obejrzołek pkt 3.3 schemat hierarchii kanałów sterowania. Cosik mi sie wydoje,ze centralka podle tego schematu ni mo prowa dziołoć, chybaze bedzie podany sygnoł równoceśnie awarii falwników i sygnaoł że się poli z centroli pozarowej.
Jok oni mojo takich automatyków to jo niebedo tego instalowoł. Hej.
ty, ślązok, albo nie umisz cytoć albo siem kiepskawo znas na tym ;)

Ja moge polcecic sterowniki firmy Kieback&Peter.
Za cene prawie 2 razy nizsza sa sterowniki modelu LRP.
M.in. mozliwosc podlaczenia modemu analogowego lub GSM w celu monitoringu lub sygnalizacji o alarmach.
Mozna poogladac parametry np. tu:
www.kieback-peter.de/pdf/LRP.pdf
Mozna je dostac w firmie Klimatech
Klimatech

Jeżeli użytkownik chce, aby jego układ pracował według kalendarza (ma do dyspozycji kalendarz roczny) to nie musi kupować żadnego z dodatkowych interfejsów - może w ten sposób oszczędzić pieniądze. Zawsze może zmienić nastawy kalendarza za pomocą komputera, co jest bardzo proste, a nie robi się tego zbyt często. Stan pracy można zmieniać za pomocą zewnętrznego przełacznika.
Jeżeli ingerencja w układ jest niezbędna to można za grosze kupić HMI Basic, który ma wbudowany czujnik temp. HMI Basic umożliwia zmianę temp. zadanej i tryb pracy. Jest również dostępny podgląd alarmów. Super sprawa dla niezaawansowanych użytkowników, bo nie mają możliwości namieszania w układzie.
Dla bardziej wymagających w opcji dostępny jest HMI Advanced, który daje możliwość dostępu do wszystkich param. pracy centrali (np. kalendarza). Posiada bardzo zaawansowane funkcje diagnostyczne - można np. wystawiać wyjścia analogowe i cyfrowe i w ten sposób przetestować prawidłowość podłączeń poszczególnych układów zewnętrznych. Posiada również możliwość definiowania prostych algorytmów użytkownika. Dla serwisu i użytkownika najważniejsze jest chyba jednak to, że wystarczy 1 do wszystkich central.
A jak ktoś ma więcej central to zawsze może zbudować sieć na LONie, który w tym sterowniku dostępny jest w standardzie.
Podsumowując:
Poziom zaawansowania osób odpowiedzialnych w późniejszym czasie za zmianę parametrów pracy centrali jest bardzo zróżnicowany. Czasami najlepiej sprawdzają się układy typu "Mateusz wajchę przełóż". Dlatego moim zdaniem wprowadzenie opcjonalnych interfejsów pozwala na lepsze dopasowanie do wymagań klienta i jego zasobów finansowych.

Hej Joruga, nie zabłysnąłeś! Wejścia centralki ppoż. i awarii falownika są aktywne w stanie niskim, czyli jak się przerwie obwód. Schemat jest OK.
A poza tym, nawet gdyby był błąd w instrukcji, to chyba nie dyskwalifikuje urządzenia? Jak znajdziesz jedną literówkę w gazecie to wyrzucasz całą do kosza i piszesz na forum, że cała redakcja jest niekompetentna?

Grzegorz, czy znasz cenę tego sterownika (Kieback&Peter)?

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.