273
274
226
276
Strefa ekspertów HVACR

Skuteczność central rekuperacyjnych

No panie TB, nie daj się prosić.
Powiedz kto, jak i kiedy to zbadał.
Bo wyniki ciekawe - ale przy rzetelnych badaniach nie możliwe.
Ale - jestem zaciekawiony.
Czekam.
pozdrowienia
M.

No i mnie też zainteresował wywód Pana T.B. Czekam z niecierpliwością na podanie źródła przedmiotowych badań. Prośba do Pana T.B. - nie zawiedź oczekiwań naszych.

Jak zwykle merytoryczna odpowiwedz pana TB.
Po poscie pana Macieja wnioskuje, ze nie jestem odosobniony w swoim pogladzie.
Jesli ma Pan odwage podac w/w obiektywne badania to bardzo chetnie zapoznam sie z nim aby sie czegos nowego dowiedziec. I nie w celu nieuzasadnionej krytyki czy czepiania sie slowek. Zwykla ciekawosc oraz chec poszerzenia wiedzy. Ale chyba nie ma sensu polemizowac z osoba, ktora na konkretne pytanie nie ma precyzyjnej odpowiedzi. Jak sie mowi A, to sie mowi rowniez B i itd.
Technika wentylacyjna nie ogranicza sie tylko do ukladow wentylacyjnych (lub klimatyzacyjnych, prosze zajrzec do ksiazki jaka jest roznica i prosze nie mylic to ze splitem wiszacym przy suficie) dla domkow jednorodzinnych, obejmuje swoim zakresem troche wiecej niz "mieszkaniowka".
Pozdrawiam "fanatyka rekuperatorow" i innych uzytkownikow tego forum.

Z tym zwiększonym wydatkiem energii na wymienniki wysokosprawne to sie nie zgadzam.
Wymiennik w centrali VX-96 ma opory rzędu 40Pa. -to chyba nie dużo jak na przepływ 440 m3/h

To ja pod przebraniem.
...
Mogłem się ugryźć w język.

Minęło 5 dni. Chyba Pan T.B. się wycofał z dalszych wywodów. A to z kolei świadczy, że podawał wymyśloną historyjkę. Ot, bo tak mu było na rękę.
Kolejna wtopka? Czy jeszcze poczekamy?

Co się dziwić.
Nawet największy poplecznik Wally się odwrócił od TB.
Niedawno jeszcze pisał że TB dobrze mówi.
A tu na jednym temacie zanegował zarówno b niskie wartości powietrza wymienianego, jak i większe straty ciśnienia u bardziej sprawnych wymienników.
...
P.S. Chociaż z drugiej strony skoro Wally ma inne zdanie, to może jednak TB ma rację -- ;) --
żarty, żartami -- Panie TB - Walcz Pan!!
pozdrowienia
M.

Nikt się nie wycofał!!! dostałem wnioski z pomiarów Flexit i ELGE. Ale ponieważ wydawało mi się to z punkty widzenia fizyki logiczne, że im wymiennik ma wyższą sprawność tym większe opory to nie miałem zastrzeżeń, ale po takich tekstach kupiłem we Francji dokładną aparaturę KIMO kompet do pomiarów VTS za 2000 euro (zeby było dokładnie), zamówiłem też centralę wentylacyjną która ma zamienne wymienniki 70% i 85% (żeby było na tych samych silnikach) Jak tylko dotrze to zrobię osobiście pomiar i napiszę.

Zdaje sięPanie T.B., że najpierw walniesz jakąś regułkę, a potem chcesz to udowadniać własnymi pomiarami. W tym przypadku jest coś nie tak. Powołujesz się na badania jakiejś firmy, których najprawdopodobniej nie ma i własnymi sposobabi próbujesz udowadniać swoją rację. Skoro w pierwszym przypadku podajesz fikcję to jak mamy uwierzyć w prawdziwość Twoich badań?

Przecież może Pan sam zmierzyć. Cóż ja mogę więcej zrobić niż zweryfikować dane, które mi podano? Wydaję na to 17 000 zł i jeszcze źle???

a tak z ciekawości bob, pewien jesteś, że wymiennik bardziej rozbudowany, nie wpływa na opory przepływu.

Bob napisz, że stawiasz swój atorytet, zanim T.B. zmierzy, że np krzyżowy wyminnik heatexa (70%) stawia takie same opory jak rura Bartosza (90%.)

No właśnie. Rozwiążmy to zaoszczędzająć 17 000 PLN, (pomijając nieocenionego Pana TB, który już wydał niestety).
Panowie : opory wymiennika dla np: -- 320 m3/h --.
Tylko nie przewymiarowywać proszę .
Ludzie z Bartosza, Heatexa, Kossa, Flexit, cośtam coś tam.
Bardzo proszę o konkretne wartości.

Autorytetu nie postawię, gdyż kwestia oporów wymienników jest tak samo śliska jak ich sprawność. Wystarczy przykombinować, podkręcić, zmniejszyć prędkość przepływu, lub zwiększyć opory instalacji itp.
Ale sprawdzić możemy. Nawet jestem za. Popytajmy producentów jakie podają opory dla podanego przez Macieja przepływu powietrza.
Swoją drogą odnoszę wrażenie, że Pan wentyl to kolejne wcielenie Pana T.B. Z drugiej zaś strony myślę, że to kolejna ściema Pana T.B. o zakupie urządzeń za 17 tyś. Wszak chodziło o przedstawienie badań, które już jakaś firma wykonała, a na którą T.B. się powołuje. Czy nie prościej byłoby przedstawić owe dane?

!!!

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.