273
274
276
226
Strefa ekspertów HVACR

Skuteczność central rekuperacyjnych

Niezależnie jaką centralę lub metodę wentylacji się zastosuje zawsze gdy podgrzejemy powietrze z -18 do +16 stC - powietrze będzie niskiej wilgotności. Pozostaje wówczas regulacja wydajności lub nawilżanie.

.dlatego zbyt silna wentylacja i zbyt sprawny wymiennik są nie na miejscu (jeżeli chodzi o instalacje domowe) ...a co Bobowi z tak dużej sprawności (temperaturowej), rury jak sporo energii odprowadza do kanalizacji kondensat. . bo to chyba w rurze woda "ścieka " pod prąd powietrza wyciąganego z kuchni i łazienek ogrzewając się do jego temperatuty..

Panowie.
Problem suchego powietrza w zimie nie jest wynikiem większego lub mniejszego odzysku ciepła.
Czy powietrze sie ogrzewa w rekuperatorze, nagrzewnicy wodnej, nagrzewnicy elektrycznej czy nawet w pomieszczeniu przez system instalacji centralnego ogrzewania - przemiana ma taki sam kierunek!!. Zatem ocieplenie powietrza bez odebrania, ani dostarczenia wilgoci!!.
Wiem że to truizm, ale widze to trzeba wyjaśnić. Zatem wilgotność powietrza w pomieszczeniu nie zależy w tym wypadku od sprawności rekuperacji, ale od strumienia powietrza wymienianego..
(nie mówie o rekuperatorze obrotowym - wiadomo - no comment)
Zatem im wyższa sprawność tym mniejsze rachunki.
Im mniejszy strumień powietrza wymienianego tym niższe rachunki i wyższa wilgotność w domu ( w zimie)- ale także -gorszy komfort, za duża wilgotność, itp - to już znamy.
I nawet to co mówi słynny TB, ze wilgotne ściany to większe straty przez przenikianie.
Co do wyboru rekuperatora proponuje (Jerzykowi) najbardziej sprawny (ale zobacz na wentylatory - bo za nie bedziesz płacił), i cena - np lepszy 80%(sprawność) za 4000 zł niż 93% za 7000 zł. - zwróci Ci się za -(szacuję) 40 lat.
Szkoda że ja nie sprzedaję rakuperatorów, bo zaproponowałbym Ci swój - tak jak tu każdy.
pozdrowienia
M.
P.S. Moja nagonka na Wallego była wynikiem jego pierwszego wpisu - czyli w jednym wpisie próba osmieszenia pytającego że sie nie zna - i pokazanie wszystkim ze sie sam nie zna.
I to tylko tyle.

"Zatem wilgotność powietrza w pomieszczeniu nie zależy w tym wypadku od sprawności rekuperacji, ale od strumienia powietrza wymienianego.."
Zupełna zgoda. Za zbyt niską wilgotnosć odpowiada zbyt silny strumień. Mam dokładne mierniki wilgotnoćsi i CO2 i mogę zapewnić (powtórzyłem pomiary w weekend), że gdy oglądamy tv czy śpimy to stałe warunki CO2 i ww są przy 11-12m3/h na osobę. Przy podkręceniu wentylacji ,jak radził Bob do 30 m3/h na osobę wilgotność spadła do 20% przy 23 st.C

A co do rotorów, to ich się w domach nie stosuje, bo chałupa szybko by zgiła.

Myślę,że na tym forum wszyscy pogubili sie. Tutaj w tej całej sprawie sprawnośc rekuperatora nie ma zbyt dużego znaczenia, poniewaz NAJWAŻNIEJSZYM aspektem jest problem ZDROWIA. Wymóg sanitarno-higioeniczny jest najwazniejszy.
PYtanie na forum powinno być zadane w ten sposób;
Czy jest mnie stać na utratę zdrowia i na wentylacje z rekuperatorem? I ile chcę zapłacić, aby te zdrowie utrzymać?.
Możemy oczywiście mieć wymienniki o sparwności 70-80-90%, co obniży koszty utrzymania zdrowia, ale chyba komfort 20-30m3/h na osobę (zalecany przez SANEPID) powinien być dotrzymany.
Oczywiście spręż wentylatora może "zjeść" oszczędności z rekuperacji, ale tojuż jest sparwa jak zaprojektujemy instalację aby miała opory rzędu nie więcej jak 150Pa - wtedy i wentylator będzie mniej "pożerał" energii.
Prosze pamiętać,że weszły nowoczesne wentylatory z elektroniczni ekomutowanym wirnikiem, które biora tylko 30-40% energii w porównaiu do starych typów wentylatorów - w ten sposób można mieć większy wymiennik i silniejszą centralę - bez dodatkowych kosztów.
(Nie pzrekonywuje mnie argument 5-10 m3/h świeżego powietrza na osobe.)
Problem wilgoci (suchości powietrza nawiewanego) bez dodatkowych nawilżaczy sie nie rozwiąże, a to koszty takie same jak centrala (ponad 3000-4000 zł najmniejszy profesjonalny nawilżacz).

Założenia teoretyczne bo nie możliwe że praktyczne
z domu 20C i 60% a na zewnątrz 0C i 60%
Wynik
16,5C i 19,5%
Uwaga :
Przy takiej wilgotności nawiewanego powietrza nie będzie 60% wewnątrz więc te obliczenia są przekłamane więc powinno być raczej 40% i większa temperatura np 22C
ale dla porównania wyników przyjmując 20C i 40% otrzymamy :
14,5C i 22%
pozdrawiam wszystkich

Cały czas wilgoć produkujemy, jeszcze raz zmierzyłem, przy 12m3/h na osobę wilgotność dobowa była między 35-45 % temp 22st.

To pytanie do TB : jakiej wielkości jest Twój domek? i ile powietrza nawiewasz jak masz 12m3/h na osobę ??

Chcecie sobie poobliczać sprawność ???
http://ekoklimax.com.pl/index.php?option=com_downloads&Itemid=158&func=fileinfo&parent=category&filecatid=2

Chcecie sobie poobliczać sprawność ???
http://ekoklimax.com.pl/index.php?option=com_downloads&Itemid=158&func=fileinfo&parent=category&filecatid=2
chmm.. wydawało mi sie że na tym forum nie ma ludzi którzy potrzebują programu do obliczania sprawności.
muszę wziąść poprawkę.

Chcecie sobie poobliczać sprawność ???
http://ekoklimax.com.pl/index.php?option=com_downloads&Itemid=158&func=fileinfo&parent=category&filecatid=2
chmm.. wydawało mi sie że na tym forum nie ma ludzi którzy potrzebują programu do obliczania sprawności.
muszę wziąść poprawkę.
A sprawdziłeś co to jest za program ?????
Najpierw sprawdź potem się wypowiadaj, a ten program poprostu odpowiada na pytanie zadane na początku
"Założenia:
- wymiana 300m3/h powietrza w domu jednorodzinnym
- na zewnątrz temperatura 0 stopni, wilgotność 60%
- w mieszkaniu temperatura 20 stopni, wilgotność 60%
Pytanie do producentów central rekuperacyjnych:
przy powyższych założeniach - jaką temperaturę i wilgotność nawiewu da Wasza centrala, a jaką temperaturę i wilgotność wywiewu, jeśli w centrali wyłączy się wszelkie grzałki, nawilżacze itp.? Mają w niej pracować wyłącznie wentylatory."
więc chyba jest najbardziej na miejscu. Jakoś do nikt nie dał wiążącej odpowiedzi. Powodzenia wszystkim!!!!! i trochę zrozumienia dla innych.

a szczerze odpowiem że nie sprawdziłem.
ale źle przeczytałem twoją wypowiedź.
przeczytałem:
"Chcecie sobie poobliczać sprawność ???"
A jak widzę powinienem:
"program poprostu odpowiada na pytanie zadane na początku"
Jeszcze nie umiem czytać w myślach. Ale w przyszłości - może, może.
I stąd moje wątpliwości.
pozdrowienia
M.

Oki Maciej
Moja wina rozumiem i niepotrzebnie tak napisałem do Ciebie
Sorry
Pozdrawiam

No i widzisz Jerzyku (bez obrazy)
- rozpętałeś burzę w szklance wody i tak nie uzyskałeś żadnej konstruktywnej odpowiedzi (oprócz mojej) od innych na tym forum.
Nawet nie bardzo to rozumiem , bo 90% dostawców/producentów sprzedaje centrale z wymiennikami Heateca, a ich program nie liczy chyba wilgotności...więc nie mogą ci na to odpowiedzieć.
Takie pytania kosztują i nikomu nie chce się liczyć za darmo tylko dla twojej ciekawości.
Taki jest sens tego powyżej.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.