273
274
276
226
Strefa ekspertów HVACR

Skuteczność central rekuperacyjnych

Bob wystarczy miernik CO2 i wilgotności. Mam np przepisy angielskie tam są widełki ppm CO2 300-800. we francuskich przepisach jest 15 m3/h na osobę. Mogę się zapwnić Bob (osobiście robiłem pomiary) przy 20 m3 /h na osobę nie utrzymasz wilgotności 35% przy 22 st.C

Wybacz Panie T.B. ale nie jesteś dla mnie wiarygodnym rozmówcą. Trochę czytam na forum.

Czy moze Pan TB podac pelna nazwe i rok wydania przepisow angielskich i francuskich. Bede wdzieczny za podanie tych informacji.

Bob a ty mierzyłaś?

Przepisów samych nie mam. Posiadam tylko załozenia jakie warunki ma spełnić wentylacja, gdy ją w tych krajach montujemy. Dla przykładu rekuperator na dom 7 pokoi (nadmuch) i 5 pomieszczeń wyciągowych w 90 roku miał 350 m3/h teraz max 160m3/h. Zbyt silna wentylacja to koszty, szum, i suche powietrze. Więc po co???

W odpowiedzi do Jerzyka, badania Politechnik Opolskiej odnosiły sie tylko do sparwności energetycznej całego systemu. Uzywając naszą centrale o wysokiej sprawności , odliczając straty ciepla kanałów, i pomieszczenia oraz moce silników uzyskano z CAŁEGO systemu sprawność 87%. Gdyby wymiennik miał sprawnośc 80 czy 85 % - takiej ogólnej sparwności nie udałoby sie osiagnąć - to chyba jest dla ciebi eoczywiste.
Natomiast na Polietchnice Łódzkiej zrobiliśny badania wymiennika kzryzowo-pzreciwprądowego i jego sparwność jest ustalona.
W zakresacj 150-250 m3/h uzyskuje on wyniki rzędu 93-95%, W zakresie do 440 m3/h uzyskuje sprawność 86-88%.
Prosze zauwazyć,że wielu z dostawców (producentów) reklamuje wysokie sprawności wymienników, ale NIGDY nie podaje dla jakich parametrów wymiennika one sa (strumien powietrza, wigotności stosunek nawiew/wywiew), to oczywiście nie dotyczy wymienników heatex-a , który opracował własny program doboru i tam wyniki są czarne na białym. Dlatego każdy pisze co chce, a ten co ma wiedzę wie jak się zapytać. Np; pytaliśmy się ze 100 raz o wymiennik bartosza aby zaprezentował straty na rurze oraz wyniki badań wydajności - do dzisiaj nie ma , chociaż było to juz ponad 1 rok temu.

Szanowny Panie Wally, dodałbym jeszcze jeden aspekt, często pomijany, wyższa sprawność to zwiększone opory, a co za tym idzie i zużycie prądu i części. Porównywawłem zużycie energii na "przepchanie" m3 powietrza na krzyżowym 70% wymienniku i na rurze 90% którą Pan "bardzo" poważa , a którą Pan u mnie widział i zyski odzysku są z naddatkiem "przejadane" przez wentylatory

Myślę Wally, że jesteś w wielkim błędzie. Przeanalizuj wykresy , którymi tak się szczycisz i sam określ jaka tam wynika sprawność wymienników HEXK z folii PET. Wg mojej analizy w najkorzystniejszym punkcie wychodzi 40%. Nie wiem na jaką sprawność się Pan powołuje (93-95%), ale według mnie - nie jest to sprawność temperaturowa.
Proszę o wyjaśnienie o jaką sprawność chodzi jeśli Pan tego nie wie, to powinni to wiedzieć fachowcy, którzy te badania wykonują.

Panie Wally. Bardzo proszę o odpowiedź na moje pytanie.
Bo nie wiem czy mam przyjąć, że tak jak Pan TB jest Pan kolejną niekompetentną osobą na tym forum, której posty należy brać z przymrużeniem oka.
pozdrowienia
M.

Nie będejeszcze raz w kółko wszystkich uświadamiał.
Jak będzie JEDEN instytut w POlsce , który będzie badał wszystkie wymienniki w tym samym labolatorium i na podstawie tychżę samych parametrów - to sobie pogadamy kto ma 40% a kto 80%.i jaka jest ogólna sparwność central z wymiennikiem.
tego nie ma , każdy sobie rzepkę skroobie i wciska kit wszem i wobec.
A mądrale jak ty Bob, chcieliby , aby każdy pokazał co ma (albo nie ma). Faktem jest ,że prawie NIKT nie kwapi sie pokazać cokolwiek. Uszanuj człowieku ten szczegół, że my POKAZUJEMY, jakkolwiek , twoje przygłupawe komentaże starają się zniweczyć ten dobry poczatek pokazania pzrykładu , aby INNI tez sie odważyli coś pokazać.
A jak nie masz racji - to po propstu przeczytaj i nie pisz głupot.
Dla wyjasnienia pojęcia sparwności temeparturowej czy energetycznej - odpowiadam ,że badanie wymiennika, gdzie mierzy sie tylko przepływ powietrza i temperatury nawiewu i wywiewu jest bardziej chwytem reklamowych niż rzeczywistym badaniem wymiennika.
Nasz chwyt reklamowy jest poparty badaniami , INNYCH tylko gadaniem i pisaniem bzdur.
Mogę zrobic badania centrali z przeplywem 100m3/h - i otrzymać 98% sprawności teperaturowej i latać wokół wciskająć kit. Ale tego nie robię - bo ja wiem ile są one warte , ale inni nie.Jak zaczynasz mówić o sprawności BOB - to najpierw spytaj się o przepływy, spręż i powierzchnie wymiennika. Dla centrali VX-96 0500- pow wymiennika ma 41m2!!!. Pokaż mnie wymiennik większy od tej powierzchni (chyba rura B). Dlatego jak pieprzysz o sprawności 40% dla tego wymiennika HEXKP- to albo jesteś tak głupi ,albo robisz to specjalnie.
Tak czy owak sprawności temeparturowe nigdy nie będą prawdzim wyznacznikiem sprawności centrali z rekuperatorem (wymiennikiem).
Aby określić rzeczywistą sparwność centrali z wymiennikiem naleąy przebadac i centralę i jej wymiennik RAZEM. A tego sie p. BOB w Polsce nie robi oprócz nas (daj pzrykłąd i wymień innych co zrobili ), poniewaz badania POlit.Opolskiej wskazały na sprawnośc denergetyczną naszej centrali VX-96 w granicach 87%.
Sprawność energetyczna wymiennika (wraz z centralą) kolego BOB , to wszystkie te same pomiary + pomiary sprężu , strat, poboru mocy silników, wilgotności powietrza, pomiary nieszczelności centrali i ubytków energetycznych, strat cieplnych z mostków cieplnych - innym słowy obliczenie bilansu energetycznego co odzyskujemy a co wkładamy na króćću ssawnym i króćću wylotowym. Nawiew/Wywiew.
Tutaj wracamy do punktu pierwszego ,że nie mamy instytucji , która by to zrobiła jak tzreba i tak samo dla wszystkich. Więć wniosek jest taki - po co robić indywidulanie , kiedy NIGDY ni emożna porównać wyników - bo każdy robi inaczej - jak mu wygodnie.
Mamy bałagan, wszycy o tym wiedza ,ale NIKT nie chce porządku, a ponieważ nie mamy porządku wszędzie wokół nas wszystkich, to nie ma sensu aby pan BOB jeżdził po mnie jak pies na burej suce.
Nie mam obowiązku, ani ochoty dawać materiały, przedstawiać badania , oceniać je i mój produkt, poddawać sie pod osąd ludzi pokroju jak pan , panie BOB. Bo gdyby Pan wiedzial co powyżej napisałem, a jest znane wszem i wobec , to by pan tego głupiego postu nie pisał od samego poczatku.
A jak masz taką niespożytą ochotę poszerzenia wiedzy BOB - to zabierz się do roboty i naucz się cos więcej o wymiennikach a nie do pisz bredni.

W poście wymienniłem tylko Boba . W między czasie wskoczył jeszcze jeden sfrustrowany Maciej.
Macieja też to dotyczy.
I innych wszystkich pokroju Bob-a i Macieja.
ps
Mam 35-letnia parktykę w tej branży i żaden z tych "cieniasów" - mądrali pokroju Boba czy Macieja więcej mnie nie zdenerwuje.
Idiotów ciągle nie brak , wyrastaja jak grzyby.
ps1
Pan TB wie co pisze , tylko wy wogóle nie czytacie sensu jego przesłania.
Zakończyłem temat.

I w kółko Macieju.
Towarzystwo wzajemnej adoracji TB+W doskonale zdominowali to forum - mają dużo do powiedzenia w każdym temacie.
Szkoda tylko że komentaże nie mają żadnej wartości merytorycznej, bo niemalże w każdym zdaniu odnaleść można albo przekłamanie albo wierutną bzdurę. Do tego w przypadku "cieniasa" wallyiego (mimo 35 lat w branży) wypowiedziane w sposób arogancki i chamski.
I dlatego fachowcy coraz rzadziej odwiedzają to forum.
Panie Wally - pokory życzę - i zdrowia, bo widzę że bardzo przeżywasz każdy temat - i w złości tej więcej jest chaotycznego motania sie w zeznaniach niż wartościowych kompetentnych wypowiedzi.
pozdrowienia
M.

Nie chciałem nikogo urazić Panie Wally. W technice liczą się fakty a nie domysły i gdybania. Więc jeśli podaje Pan wysokie parametry licz się z tym, że będzie trzeba to udowodnić. Rzucanie pustych cyfr nie ma najmniejszego sensu, bo prędzej czy później i tak ktoś cię przyczepi.
Nie ważne jaki ma Pan staż w tej branży - 50 lat temu nik nawet nie śnił o komputerach a dzisiaj prawie wszyscy nimi biegle władają.
Tak czy inaczej żadnych konkretów Pan nie podałeś. Widzę tylko, że swoją "psełdo fachowość" nadrabia Pan obraźliwym pyskowaniem.

Może Panowie pochwalą się swoimi osiągnięciami we wprowadzaniu nowych pomysłów i technologi na rynek, by nie pomyśleć, że przemawia zazdrość, lub nawet frustracja.

Szanowni Panowie!
Zadałem konkretne pytanie. Upłynęły 4 pełne doby. Otrzymałem odpowiedzi tylko od Wallyego i T.Brzęczkowskiego.
Odpowiedź Wallyego wydaje mi się zbyt optymistyczna. Wally - wybacz, że tak kwituję Twoje obszerne wywody. Po prostu im więcej piszesz, tym gorzej, bo istota sprawy ginie w gąszczu słów.
Natomiast Pan T.B. próbował mnie przekonać, że temperatury nawiewu i wywiewu dawane przez centralę rekuperacyjną są znacznie mniej istotne wobec niewymiernych zalet wentylacji mechanicznej. Z tym się zgadzam, ale to wiedziałem już przed zadaniem pytania.
Szkoda, że inni producenci central rekuperacyjnych nie podali swoich osiągów, aby przekonać mnie do rekuperacji. Widocznie nie zależy im na takich klientach jak ja.
Również użytkownicy wentylacji z rekuperacją nie raczyli się odezwać.
Jaki z tego wyciągam wniosek? Zrobię w swoim domu jednorodzinnym amatorską wentylację mechaniczną. Kupię dwa wentylatory, filtr, dwa regulatory obrotów, 30 - 40 metrów kanałów, kilkanaście czerpni, kratek i anemostatów - za łącznie ca 1500 zł. A rekuperację po prostu sobie odpuszczę.
Pozdrawiam Panów.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.