273
274
226
276
Strefa ekspertów HVACR

Skuteczność central rekuperacyjnych

Jaka śliska kwestia!!?? Różnica w oporze różnych wymieników wyjdzie przy tym samym strumieniu niezależnie od jego wielkości. Pomiary oporów wymiennika nie ma sensu robić na rekuperatorach podłączonych do instalacji!!!! Wiesz co piszesz!!!???

Zastanów się zatem nad swoją wypowiedzią. Jeśli jest wydatek stały, a zwiększymy pole przekroju wymiennika wówczas spadnie prędkość przepływu a co za tym idzie również i opory będą mniejsze. To chyba nie jest skąplikowane?

Jak zmiana średnicy?
Napisz prosto sprawność wymiennika nie ma wpływu na opory stawiane przez ten wymiennik .TAK czy NIE

Większa sprawność ty więcej blach w wymienniku, więc i opór przy tylu samuch m3/h musi być większy.

Wymiennik w centrali VX-96 HEXKP (96%) - krzyżowo-przeciwprądowy dla przepływu 320 m3/h ma 26 Pa strat.
Dla 400 m3/h ma 30 Pa strat dla 500 m3/h ma 35 Pa.
Nasze wymienniki HEXK - krzyżowe (płyta polywęglan) mają 2 x więcej strat niż te HEXKP.

Szanowny Panie T.B. Ile znasz czynników fizycznych i mechanicznych wpływających na opory wymiennika? Ja znam conajmniej kilka, a kombinacja ich może przynieść zarówno bardzo małe jak i bardzo duże wartości.
Przypomnę, to nie ja stwierdziłem, że wymienniki krzyżowe wypadły najlepiej pod względem ekonomiki. Moje pytanie brzmiało na podstwawie jakich badań, a jeśli były badania są również wyniki. Więc jeśli Pan z tą firmą współpracuje nie rozumiem dla czego nie można ich ujawnić skoro w Pańskim przypadku są pozytywne.
Nie ukrywam, że chodzi również o Pańską wiarygodność, która w tym przypadku, przykro mi ale jest mocno zachwiana.

Są takie sprawy w fizyce które wydają się oczywiste a nie są. Np. ulubiny (poza wentylacją) temat izolacja, keramzyt lepiej przewodzi ciepło niż terakota, wydawałoby się niemozliwe a prawda. Dlatego też postanowiłem sam to zbadać. Nie chcę tego robić na różnych centralach, bo silniki o podobnej wydajności mogą róznić się w zużyciu energi na przepompowanie m3 powietrza (np różne łożyskowanie), dlatego czekam na centralę w której mozna stosować różne wymienniki.

Sprytnie uchyla się Pan od odpowiedzi na dość proste pytanie. Ale niech tam, potraktujmy to jako koleją niewyjaśnioną sprawę. A badania? - skoro ma Pan na to środki i chęci - nie wtrącam się. Tylko jak się do nich później odnosić?

Na razie tylko Wally podał - chociaż chyba jednostki mu sie pomyliły.
Reszta sie nie chwali.
...
Panie TB. pożal się boże.
Naprawde pracuje Pan jest już 16 lat w branży?
... już dam Panu spokój..
No chłopaki, chwalić się

Od 90sprzedaję rekuperatory.
A co do Boba nie zależy mi na odnoszeniu się Pana. Robię to, żeby sam wiedzieć. Podobnie było ze strumieniem powietrza na osobę, we Francji pisze się o 15m3/h a u nas o 30 i więcej. Zamontowałem więc miernik CO2 i wilgotności, mierząc strumień przekonałem się ,że 15 m3 jest najlepsze. przy 20m3/h wilgotność znacznie spadała poniżej 30%

Mi nie zależy T.B. aby Pan się do mnie odnosił. Uważam, że nie należy wprowadzać ludzi w błąd, przynajmiej jak do tej pory wymyśloną analizą. Oczywiście opinie i spostrzeżenia są ważne, ale zastanawiam się jakich argumentów użył by Pan w obecności np. Inspektora Nadzoru, który w sposób bezpośredni interpretuje przepisy i normy?
Jeśli uważa Pan że dla rodziny 4-osobowej i domu powiedzmy 200 m2, wystarczy 60 m3/h powietrza to, też się z tym nie zgodzę.
Czuję, że nie dojdziemy do porozumienia, zatem zakończmy ten spór i dajmy szansę innym forumowiczom.

A czy też niezgadza się Pan ze mną, że wilgotność w domu poniżej 35% przy 22 st C jest zbyt niska? Że źle się śpi i wypoczywa?

Na innym forum dr inż od wilgoci w przegrodach termicznych zapewniał, że tek zaprojektowena ściana będzie sucha. Gdy zmierzyłem wilgotność ściany najlepszą metodą (inwazyjną) najlepszymi miernikami (HYDROMAT CM firmy GANN)że jest 0d 6% do 12 % wigoci (4% wilgoci to 50 % izolacyjności) też odpowiedział, że pomiary nie mają żadnego znaczenia, bo, że tej wilgoci tam nie ma zapewnia podręcznik fizyki budowli.

Wybacz Panie T.B. ale ta cała dysputa jest bezproduktywna. Pańskie argumenty niestety nic mi nie mówią, wręcz przeciwnie - są śmieszne. Co znaczy, że ściana będzie sucha? Jaką wilgotność wg Pana powinna mieć ściana sucha? 0%? I jaki związek ma ściana sucha z oporami wymiennika?

T.B. nie męcz się on nie chce zrozumieć!!! I tak co byś nie napisał ,policzył on i tak będzie wyśmiewał, choć sam nie pomierzy, bo nie chce przyznać,że masz rację... No chyba, że się mylę i jest poprostu tempak..

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.