273
278
280
226
Strefa ekspertów HVACR

Poważny problem w łazience

>Moje pytanie brzmi następująco. Co mogę zrobić? [cut], a >może jest urządzenie, które mógłbym zainstalować w >przewodzie, tak aby automatycznie włączało się w momencie >wykrycia \"obcego powietrza\" w przewodzie.
Witam Państwa
(mam nadzieje że nie zostanie wyśmiany)
Ale czy nie mógłby Pan zainstalowac w przewodzie czegoś jak przepustnica zwrotna. A wiec przepustnica taka przepuszcza powietrze tylko w jedną stronę (ma prostą konstukcje). Ponieważ jak rozumiem kanałem wywiewnym wpada Panu powietrze. Taka przepustnica mogła by rozwiązać problem (mam nadzieje).

>Moje pytanie brzmi następująco. Co mogę zrobić? [cut], a >może jest urządzenie, które mógłbym zainstalować w >przewodzie, tak aby automatycznie włączało się w momencie >wykrycia \"obcego powietrza\" w przewodzie.
Pomysł nr 2. Poprawić ciąg komina przez turbowent.

Czemu wszyscy szukają rozwiązań od tyłu? Przecież trzeba zrozumieć, że żeby wentylacja prawidłowo działała to oprócz wywiewu MUSI TEZ BYĆ NAWIEW!!! Nie można usuwać powietrza z hermetycznych pomieszczeń (a takimi są mieszkania z plastikowymi oknami).
Przepustnica zwrotna może i zapobiegnie ciągowi zwrotnemu (chociaż równie skutecznie zdławi przepływ powietrza w dobrym kierunku ze względu na niewielkie ciśnienia w kanale grawitacyjnym) ale przecież nie o to nam chodzi!
Turbowent z kolei będzie wymuszał wyciąg powietrza z pomieszczenia tylko skąd ono ma się tam wziąść?
Przecież jasne jest że ciąg zwrotny spowodowany jest tym, że mieszkanie jest całkowicie szczelne i powietrze jednym kanałem grawitacyjnym jest usuwane, a drugim NIESTETY dostarczane (bo inaczej być nie może!).
Wniosek: Zeby grawitacja mogła wyciągać musi być do pomieszczenia dostarczane powietrze!!! A w jaki sposób? Niech każdy przeczyta cały post i sam wyciągnie wnioski.

Większość na tym forum zapewne to rozumie, ale sprubuj wytłumaczyć to prostemu użytkownikowi mieszkania w bloku który potrzebuje wyciągnąć śmierdzące/wilgotne powietrze ale za żadne skarby nie wpuści do środka powietrza zimnego, przecież nie po to kupował plastikowe szczelne okna i jeszcze musi zaoszczędzić bo spółdzielnia mieszkaniowa zamontowała mu podzielniki na grzejnikach.

Ale opisany problem zawiera się prawdopodobnie w fakcie, iż jakiś użytkownik mieszkania na niższym piętrze używa okapu do wyciągu powietrza wpięty w kanały wywiewny. Jeśli tak jest to grawitacja (wentylacja grawitacyjna) nie będzie działać na wyższych piętkach. Nie będzie działać ani nawiew ani wywiew przewidzianymi pierwotnie drogami. Należy więc zgłaszać reklamacje albo znaleźć inne drogi tak nawiewu jak i wyciągu powietrza.

Okap mechaniczny nie ma z tym nic wspólnego gdyż niezależnie od tego, czy powietrze z kuchni u kogoś usuwane jest mechanicznie, czy grawitacyjnie, to nie ma prawa cofać się z powrotem do innego kanału (a dlaczego się cofa to już wiemy...)
Okap mechaniczy może spowodować problem u użytkownika, który taki okap posiada bo mocny wyciąg w kuchni (przy niedostatecznym nawiewie powietrza do mieszkania) będzie powodował cofke w łazience, toalecie itp.

Czy T. Brzęczkowski jest alergikiem hipohondrykiem - ciągle o grzybach i o grzybach ?! Może by tak coś nowego ?

Okap mechaniczny nie ma z tym nic wspólnego gdyż niezależnie od tego, czy powietrze z kuchni u kogoś usuwane jest mechanicznie, czy grawitacyjnie, to nie ma prawa cofać się z powrotem do innego kanału
---
Do innego to pewnie że nie. Ale czy to nie jest ten sam kanał?

Do innego to pewnie że nie. Ale czy to nie jest ten sam kanał?
Niepowienien, a jeśli jest to tylko współczuć lokatorowi...

a ja najbardziej lubię czytać wypowiedzi p. T. Brzęczkowskiego ;)

koszt ok 100 120 zł pozdro

a wentylacja to nie komin ?

stan techniczny nowo-wybudowanych przewodów kominowych przez wynajętego najtańszego podwykonawcę nadają się od razu do rozebrania, a przyjście kominiarza któremu płaci inwestor nic nie zmieni, bo kto płaci ten wymaga.
Wiem coś o tym, bo po przejęciu budynku pod zarządzanie przychodzą kominiarze z referencjami i wypisują 2 strony usterek i częstym wnioskiem jest rozebranie trzonów kominowych i wymurowanie ich od nowa, co jest nie możliwe do zrealizowania w zamieszkałym budynku. Często zarządy wspólnot mieszkaniowych lub zarządcy chcący popisać się przed wspólnotami mieszkaniowymi są na tyle nierozważne, że upierają się, aby kontrole przeprowadził zakład kominiarski oferujący najniższą cenę, co oznacza, że kontrola wykonana jest na czas i do tego przeprowadzają to kominiarze nie mający podstawowej wiedzy techniczno-budowlanej. Rzeczywista kontrola kominiarska jest dosyć czasochłonna, o czym świadczą wspólne komisyjne.
Wypisywanie rad bez posiadania opinii technicznej o rzeczywistym stanie technicznym przewodów wentylacji grawitacyjnej jest biciem piany.

Jeśli sąsiad ma gazówkę w kuchni i wentylację mechaniczną, to zgłosić do gazowni i mu zakażą tego elektrycznego wyciagu. A samemu założyć wentylator z żaluzją i podmuchać do sąsiada czymś "smakowitym".

Jak kominiarz nie jest od wentylacji to od czego ? Ze niby wentylacja to juz nie komin ? Musi troche pan jeszcze sie pouczyc pozdrawiam

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.