273
274
276
226
Strefa ekspertów HVACR

wskaznik zapotrzebowania na cieplo a moc urzadzenia

Panie Robercie Wiekszosc producentow np pomp ciepla podaje tak: pompe ciepla dobieraja do powierzchni domu dajac na kazdy metr kwadratowy okolo 50W wiec na domek 200m2 wychodzi moc urzadzenia 10kW. Troszke poszperalem po normach przegladam projekt domku i okazuje sie ze obecnie lepiej jest obliczac wskaznik E czyli to co otrzymalem 35(kWh/m3 rok) i na jego podstawie dobrac moc urzadzenia. Pytanie moje takie czy jest jakis schemat obliczen mocy urzadzenia czy tez mam zalozyc srednio czas pracy urzadzenia (np pompy ciepla 1900h rocznie) i obliczyc moc urzadzenia?

Robert napisał, że 1800 zł rocznie to załadając zużycie prądu nie związane z pompą, na taki dom to minimum 800 zł rocznie, to pompa będzie pracowała 260 h /rok czyli jakie 45 min/dzień oczywiście średnio.

Do Adama:
Procedura kalkulowania obiektu jest taka:
-wykonujesz obliczenia strat ciepła dla budynku co daje Ci maskymalne zapotrzebowanie na cele c.o.
-z tego możesz sobie skalkulować E lub zapotrzebowanie jednostkowe na metr kwadratowy.
Ważną kwestią przy obliczeniach sezonowanego zapotrzebowania jest lokalizacja obiektu a mianowicie w której strefie się znajduje - czy nad morzem gdzie obliczeniowa temperatura zew. wynosi -16 (1 strefa) czy w Suwałkach gdzie wynosi ona -24 (5 strefa ) oraz zależna jest od stopniodni sezonu grzewczego (średnio dla 1 strefy 4000, dla 5 strefy 4400).
Przykład obliczeniowy na wkaźnik E:
- 5 strefa dt 44K (twew-tew)
- założone straty ciepła Q=10 kW
E= (10/44)*4400*24 = 24000 kWh
czyli dla takiego 200 metrowego domku o średniej wysokości 2,7m, zlokalizowanego w Suwałkach wkaźnik jednostkowy wyniósłby Ejed.=24000/200/2,7= 44,5 kWh/m3
Nastomiast z mojego doświadczenia:
w obiektach z wentylacją mechaniczną straty ciepła qjed. to 38-42W/m2, bez wentylacji około 50W/m2
Nastomiast pompę ciepła dobiera się w zależności od ich zakresu mocy w granicach od 70 do 90% Q całkowitego
Reasumując: dla domu 200m2 o stratach ciepła Q=10kW proponuję Ci zastosować pompę ciepła 8,8 kW

Tylko, klnę na wszystko nie izoluj ! Bo jak 45kWh/m3 zrobisz jak ten idiota Brzęczkowski 12kWh/m3 to Robert skąd taką pompeczkę 2kW wytrzaśnie!

Przy domach izolowanych, zadnego centralnego ogrzewania się nie stosuje. Ani pieca ani pompeczki. A ponieważ zaletą niecentralnego jest przewymiarowanie mocy, (to co w centralnym jest wadą) więc i OZC oraz tego typu wyliczenia nie są nikomu potrzebne. Po co się uczyć szkodliwych i niepotrzebnych w budownictwie rzeczy? "?" a iditą to jest ten co nie izoluje.

brzęczek ..najpierw zaizoluj a potem zademonstruj nam taki domek - bo ja już od dwóch lat na niego czekam :)

Dziekuje Panie Robercie i jednoczesnie zycze wytrwalosci w dyskusjach z Panem TB ja juz nie moge tego czytac po raz tysięczny ;)

To tak zawsze z amatorami : http://www.youtube.com/watch?v=9oxTy7KIAaA

Nastomiast pompę ciepła dobiera się w zależności od ich zakresu mocy w granicach od 70 do 90% Q całkowitego. Reasumując: dla domu 200m2 o stratach ciepła Q=10kW proponuję Ci zastosować pompę ciepła 8,8 kW
Nie zebym sie czepial ale jak wstawisz taka pompe do takiego budynku o takich stratach to bedzie ona przez spora czesc zimy pracowac na max lub prawie max obrotach tj. przez duza czesc dnia rowniez. Przeciez te 10kW to przy, dajmy na to -20C a jakie sa straty przy -15, -12, -10 ktore to temp. zdarzaja sie juz coraz czesciej? Ja zawsze wstawiam pompe ciut powyzej strat - 10kw to np. 11kw pompa. Moze i drozsze dolne zrodlo ale wszyscy maja spokoj.

Duży błąd Wojtku :)
Mała pompa jest urzadzeniem jednosprężarkowym i jeśli ją przewymiarujesz, będzie szybko wchodzić w stan wysokiego ciśnienia po czym będziesz miał przymusowy postój 15-20 min.
To tak jak w tradycyjnym układzie klimatyzacyjnym z chłodnicą freonową i jednosprężarkowym agregatem przewymiarowanym - w trakcie tego przymusowego przestoju klient ugotuje się na miękko.
Poza tym warunki temp. w granicach -15, -22 C występują średnio 7-14 dni w roku. Na tak krótki okres nie ma sensu przeinwestowywać instalacji....na ten okres masz wbudowaną grzałkę elektryczną która dogrzeje Ci tyle ile potrzebujesz :)
Sorry Wojtku, to wszystko nie ja wymyśliłem.. od mądrzejszych się uczyłem :)
I ja naprawdę mam przy takim wariancie spokój, ale podejrzewam że szkół jest wiele. Ja uczyłem się od Szwedów, a Ty jak sądzie - od Niemców :).
Pozdrawiam

aha... te straty przy -15?
Straty ciepła są wielkością liniową zależną jedynie od dt, a więc przy -15 będzie to 0,75xQ - ale myślę że to już wiesz.
I właśnie o to chodzi przy takim jej doborze, aby sprężarka pracowała jak najdłużej - szkodzić jej mogą tylko ciągłe starty i stopy - każdy chłodniarz Ci to potwierdzi.
Pozdrawiam

Tylko problem w tym, ze nawet jak pompa bedzie chodzila non stop to nie pokryje strat. Te 14 dni w roku to juz nie 1 czy 2 noce z -25C. Grzalka ok ale ona ciagnie kilka ladnych kW. Poza tym, po to zeby pompa sie nie wlaczala jak glupia jest bufor (wiem co zaraz powiesz o buforach). Przewymiarowanie nie jest z kolei duze. Typoszeregi chyba wszystkich liczacych sie producentow pomp sa tak skonstruowane, ze praktycznie nie da sie dac 1-2kW wiecej niz wymaga tego budynek.

tak jak mówiłem są różne szkoły :)Buforów nie stosuję, zajmują miejsce no i stanowią koszt eksploatacyjny dodatkowej pompy obiegowej. Grzałeczka na te 7 dni jest z mojego puntku widzenia ok :)

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.