273
274
269
226
Strefa ekspertów HVACR

woda lodowa

Witam!
Jestem studentka hvac i zabieram się wlaśnie za zrobienie projektu instalacji wody lodowej. Mam już obliczone zyski cieplna i dobrane poszczególne klimakonwektory. Pytanie co dalej? W jakim książce znajdę to w miarę przejrzyście opisane?

A co chcesz znaleźć opisane ?
jak projektować? czy co chcesz mieć opisane- w każdej książce o podstawch przepływu cieczy przez instalację oraz podstawy termodynamiki i już masz wiedze, a reszta to się właśnie nazywa projektowanie- czyli tworzenie rozwiązań.
a jak szukasz "instrukcji obsługi" co, gdzie i jak przekopiować- to zgłoś się do przedstawicieli handlowych oni zrobią to za ciebie, ty tylko później jeśłu uda ci się zdobyć uprawnienia bedziesz stawiać pieczątkę........

profil chciałes zamądrować a odszedłes od tematu

Chyba najbardziej mnie interesuje co gdzie i jak policzyć, na co zwrócić uwagę i jakich bledow się ustrzec a nie przekopiowac. Majac swoja wiedzę polegam na sobie a nie na przedstawicelu handlowym. Ochronie się przed tym dwojako.. Mam pewność ze przedstawiciel nie wpuszcza mnie w przyslowiowe maliny no i w czasie kontaktu z nim mam szersze pole do popisu w kwestii co chce i po co i chce :-) ale dziękuje i za taka odpowied

1) Policz zyski dla pomieszczeń
a) określ czynnik obiegowy oraz parametry instalacji np. 6/12
2) Dobierz agregat WL (na początek najlepiej z modułem hydraulicznym)
3) Dobierz jednostki wewnętrzne chłodzące (najlepiej z komletem zaworów i automatyki)
4) Zwymiaruj rurociągi, proponuję stalowe, spawane, prędkość przepływu do 2 m/s - jest jeszcze kwestia czynnika obiegowego (najlepiej z domieszką glikolu)
5) Izolacja wg WT paroszczelna
6) Powodzenia

Zrobilam w troszkę odwrotnej kolejności - najpierw dobra lam klimakonwektory a następnie przewody i na koniec agregat :-) powychodzilo mi ok 50-75Pa ciśnienie calkowite na odcinkach od agregatu do najdalszego klimakonwektora wiec z powodzeniem dobralm WwL :-) jeszcze ma taki pytanie czy są na instalacje wody lodowej jakieś wytyczne czy kryteria? (Jak dla projektowania instalicji klimatyzacyjnej nt rozmieszczenia nawiewnikow prowadzenia samej instalacji)

A tak w ogóle awent-cie bardzo serdecznie dziękuje za odpowiedz :-)

50-75Pa? A może kPa?

kPa oczywiście :-) musialo mi pominąć literke. Dzięki za zwrócenie uwagi :-)

kPa oczywiście :-) musialo mi pominąć literke. Dzięki za zwrócenie uwagi :-)

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.