273
278
276
226
Strefa ekspertów HVACR

wentylokonwektory - zdolność chłodząca

Witam,
Mam pytanie dot. klimakonwektorów wentylatorowych, nie wiem jaka jest zdolność chłodząca urządzenia.
moje pytanie to:
przy wentylokonwektorze z chłodnicą wodną o parametrach cieczy chłodniczej 6/12, do jakiej wartości (lub o ile stopni) mogę maksymalnie schłodzić powietrze obiegowe (które ma temperaturę o wartości 24 oC).
proszę o pomoc, ponieważ nie czuję się jeszcze pewnie pracując z wentylokonwektorami.
Pozdrawiam ;)

teoretycznie do ok. 10st.C, ;), praktycznie do ok. 15-16, na niskim biegu, przy niezbyt wilgotnym powietrzu. To łatwo spradzic w programach doboru sensownych producentów. Tyle wyleci zza chłodnicy

a proszę napisać czym jest podyktowana, ta optymalna wartość 15-16 stopni?
skąd mam wywnioskować konktetnie tę wartość?
pzdr

Jaka jest tempertura za chłodnicą, uzyskana albo z programu doboru fancoila; z bilansu mocy nie tak prosto to wywnioskować, bo moce sa dla wydumanych korzystnych dla urzadzenia parametrów. Nas interesuje moc chłodnicza (całkowita) i musimy uważać na nawiewanie chłodnego powietrza. Jeśli jest ono zbyt chłodne - fancoil większy (większy strumień powietrza)

Bardzo ciekawie problem klimakonwektorów poruszono w poradniku firmy Gryfit, mozna ją zdaje się ściągnąć z sieci, gorąco polecam.

Witam ponownie,
Dziękuję za sugestie ;)
oczywiście korzystam z poradnika firmy Gryfit ;)
jeśli natomiast chodzi o programy doboru, to niestety nie mogę z nich korzystać ponieważ w pracy mgr, wszystko muszę liczyć ręcznie
a porszę powiedzieć co teoretycznie ogranicza wartość do której można schłodzić powietrze? np.dla parameterów wody chłodzącej 6/12, wartość która ogranicza zdolność chłodzącą wymiennika to temperatura 12stopni?

klimakonwektor wentylatorowy, zwany z polska fancoilem, to przecież chłodnca powietrza z obiegiem wymuszonym wentylatorem. Mając duuuża chłodnicę możma uzyskać na wylocie temp. ok. 9-10st C (przy czynniku 6/12st). Mamy układ przepływu mieszany-krzyżowy; to we współprądzie byłoby do 12st.C Polecam materiały renomowanych producentów, mających 50 lat doświadczeń. To inna kultura niż sprzedawcy AGD

Tollo - dziękuje za odp.
A możesz polecić konkretnych producentów wentylokonwektorów. Tzn.sprawdzony sprzęt i dobre karty katalogowe ?!

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.