273
274
226
269
Strefa ekspertów HVACR

Wentylacja w WC

Czy w budynku użytecznośći publicznej wymagana jest wentylacja przedsionka do WC?

Wentylacja jest potrzebna wszędzie.

Nie ma czegoś takiego jak wetylacja WC-tu chyba że jest to wolnostojący wychodek, wystarczy wtedy wyciać serduszko. W innym przypadku to już jest system.

tak i powinna wynosić 30 m3/h

"tak i powinna wynosić 30 m3/h"
A na jakiej podstawie? (nie chodzi mi o logike, tylko o paragraf)

30 niezależnie od wielkości ? Przepisy nie logika? Dalej normy nie zdrowie...

A co za związek ze zdrowiem ma wyciąganie dodatkowych 30m3/h z pomieszczenia przez które przepływa np. 150m3 (do 3 muszli) a w którym użytkowinik nie przebywa więcej niż 3 min/dobę? Wg mnie nie ma uzasadnienia, chyba że jest paragraf. Ale jeszcze nie spotkałem sanepidowca, który by coś takiego wymagał. Acha-umywalnie przy szatniach (nie natryski) mają mieć 2wymiany zgodnie z BHP.

Zgadzam się z ostatnią odpowiedzią. Prześledziłem normy i przepisy i nenapotkałem się na obowiązek wentylowania przedsionka w WC. Jedak po zamknięciu głównych drzwi do przedsionka i wewnetrznych do WC to pomieszczenie zostaje bez wentylacji. Dla pewności wolę zastosować w nim wentylację grawitacyjną. Nie wiem z doświadczenia jak zachowa się takie pomieszczenie szczelnie wymknięte przez noc bez wentylacji. Dolne otwory w drzwiach do WC nic chyba nie pomogą. Pamiętajmy że temat dotyczy pomieszczenia WC wymkniętego na pełną wysokość.

Co to za horror. Wentylacja WC bez wentylacji przedsionka, to jak oddychanie bez wydechów.

ja madry nie jestem, ale zapytam sie, po co wentylowac przez noc pomieszczenie ktorego kubatura jest bardzo mala i w ktorym nikt nie przebywa. W godzinach pracy, przeplyw powietrza przez takie pomieszczenie chyba jest wystarczajacy (otwierane i zamykane drzwi). Czy wentylacja takiego pomieszczenia nie mija sie z celem?

No , chyba się mija-w sensie instalowania dodatkowego wywiewnika. No-jak wcześniej pytałem, i tak przewala się przez to pomieszczenie "kupa" powietrza z korytarza do WC.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.