273
274
226
269
Strefa ekspertów HVACR

wentylacja mechaniczna wyciągową

Mam mały problem z rozwiązaniem wyciągów punktowych z zastosowaniem wentylatorów kanałowych i dachowych
Czy można stosować pionowy kanał wyciągowy czy też kanał z krótkim odcinkiem poziomym?
Czy zastosowanie kanału pionowego bez odcinka poziomego ma jakiś wpływ na żywotność wentylatora?
Czy jest to ujęte w normach?

hmmm ... rozumiem, że to efekt burzy mózgów :-)
po kolei:
1. czasami, np w halach produkcyjnych, stosuje się wentylatory wyciągowe dachowe bez podłączenia kanału wentylacyjnego, bądź z krótkim odcinkiem (pionowym), na którym zamontowana jest np. przepustnica samoczynna (żeby nie było otworu na zewnątrz kiedy nie chcemy).
reasumując, nie ma wymagania prowadzenia instalacji w kilku kierunkach
2. na żywotność wentylatora, na akustykę i ogólnie działanie instalacji na znaczenie jak blisko wentylatora będzie zmiana kierunku instalacji (jednym słowem coby nie dawać kolanek tuz za wentylatorem)
3. ale ... jest jeszcze jeden problem. Jeżeli wyciągasz wentylatorem powietrze ciepłe na zewnątrz (w zimie), a kanał wentylacyjny biegnie w strefie zimnej (np. przez poddasze) to rzeczą naturalną jest, że para wodna zawarta w powietrzu wyciąganym moze skroplić się na styku z wychłodzonym kanałem blaszanym. I żeby nie kapało użytkownikowi na głowę zawsze musi być kawałek przewodu poziomego. Dlaczego tak się nie dzieje we wspomnianej przeze mnie hali magazynowej ? bo tam wszystko jest w jednej strefie, a pod dachem przeważnie utrzymuje sie ciepła poduszka powietrza która nie poduszcza do wykroplenia. Poza tym hale tego typu nie mają zysków wilgoci w przeciwieństwie do pomieszczeń przeznaczonych dla ludzi.
Słowem musisz pomysleć jak bedzie w twoim konkretnym przypadku.

Dzięki za wyjaśnienie. Tak myślałem że głównie chodzi o wykraplanie się wody w kanale. Miałem przypadek że padły dwa wentylatory w czasie dużych mrozów w pomieszczeniach gdzie wydzielało się dużo wilgoci. Ktoś mi zasugerował że w takich pomieszczeniach należy stosować odcinek poziomy.
Jeżeli nie ma poddasza, zastosuje wentylator kanałowy z pionowym kanałem - czy w takim przypadku wilgoć nie będzie zbierała się w wyrzutni na zewnątrz i spływała w dół? Pomieszczenia które chce wentylować w ten sposób to szatnie i WC -nie ma natrysków więc dużo wilgoci tam się nie wydziela.
Zastanawiam się czy jest konieczne zastosowanie kanału wyrzutowego na zewnątrz z ścianką podwójną izolowaną?
A może wystarczy zastosować kolano wyrzutowe?

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.