[quote:Tlen]Zawsze Delta T w układach z bezpośrednim odparowaniem pomiędzy temperaturą parowania freonu a powietrzem omywającym parownik będzie większa niż w przypadku woda lodowa/powietrze stąd też wieksza ilość wykraplanej wilgoci.
W układach VRV zsilanie parownika jest regulowane chyba przy pomocy zaworów elektronicznych i mocno wątpie w to czy jakoś możesz mieć wpływ na jego regulację.
[/quote]
Przy standardowych warunkach doboru fancoil`i (7/12 C) temp powierzchni wymiennika fancoil`a jest podobna do temp powierzchni parownika klimatyzatora. Więc i wykraplanej wilgoci jest tyle samo. Oczywiście można dobrać fancoil`e na inne (wyższe) parametry, wówczas sytuacja będzie inna.
Niektórzy producenci systemów VRF (VRF, MDV itp) umożliwiają regulacje wydajności jednostki wewnętrznej, poprzez kody serwisowe, korygując otwarcie zaworu elektronicznego, ale to nie zapewni mniejszej ilości wykraplanej wilgoci tylko korektę ilości przepływającego czynnika przez parownik. Delta T jest ciągle ta sama (zawór rozprężny pilnuje temperatury przegrzania i tylko tyle w zasadzie go interesuje - a ta w systemach jest stała).