Poszukuję wiadomości dotyczących pracy układów wentylacyjnych wyposażonych w regulatory zmiennego przepływu powietrza. Chciałbym się dowiedzieć min. w jaki sposób w takich układach należy sterować pracą wentylatorów nawiewnych i wyciągowych.
Poszukuję wiadomości dotyczących pracy układów wentylacyjnych wyposażonych w regulatory zmiennego przepływu powietrza. Chciałbym się dowiedzieć min. w jaki sposób w takich układach należy sterować pracą wentylatorów nawiewnych i wyciągowych.
Proces sterowania wyglądać może następująco:
Regulatory przepływu sterowane są np. różnicą temperatur poprzez regulator temperatury. Sygnał pochodzący z regulatorów przepływu poprzez regulator wydatku steruje pracą wentylatorów wywiewnego i nawiewnego
W jaki sposób sterować pracą wentylatorów, jeżeli regulatory wydatku pracują w układzie master-slave?
Czy można sterować pracą wentylatorów jeżeli nie możemy wykorzystać sygnałów z regulatorów wydatku?
regulatory wydatku nie sterują pracą wentylatorów ! zadaniem regulatora VAV jest utrzymywanie stałych strat ciśnienia na sieciach przewodów wentylacyjnych- niezależnie od wartości przepływu (chodzi o to że cały układ podlega regulacji na max przepływy - gdy z mniejszymy przepływ globalnie na wentylatorze, a nie mielibyśmy regulatorów VAV to cała sieć została by rozregulowana= przy wentylatorze dmuchało by więcej, a na końcu przewodu wcale). Regulacja pracy wentylatorów polega na zmniejszeniu/zwiększeniu ilości powietrza w zależności od zysków ciepła, ilości osob, temp. zewnętrznych ect -> czyli do regulatora wchodzą sygnały temp. nawiewu, temp. w pomieszczeniu, (+ wilgotnosci); temp. zewnętrznej; il. pow.zewn. <- układ automatyki robimy w zalezności od naszych potrzeb, elementów w centrali ect.
____ być może to trochę zawiłe, więc polecam trochę poczytać na ten temat
niestety to co napisałeś nie jest związane z poprzednimi informacjami. Nie chodzi mi tutaj o uzyskanie informacji dotyczącej działania regulatorów zmiennego przepływu, tylko sposobu działania całego układu, a w szczególności współpracy regulatorów z wentylatorami. Jeżeli potrafisz to wytłumaczyć to napisz, jeżeli nie, to może polecisz jakąś ciekawą literaturę. Nie jestem zainteresowany takim opisem, który został zamieszczony powyżej, ponieważ jest zbyt ogólny i nie jest do końca poprawny.
Moim zdaniem robi się po prostu obejście tzw. bypass. Nadmiar powietrza, które jest w danym momencie dławione na regulatorach VAV kierowane jest pezpośrednio do "powrotu". W takiej sytuacji regulacja wydatku wentylatorów nie jest w ogóle konieczna.
Podaj e-mail to prześlę Ci przykłady układów automatyki do systemów VAV
Jeżeli możesz mi przesłać jekieś schematy, to poproszę na adres krzek@poczta.onet.pl
jesli i mnie mogłbys obdarowac tymi schematami to bym był dozgonnie wdzieczny moj adres to curek@poczta.fm
Jeżeli mogę, to również poproszę o przesłanie w/w schematów -
Dzięki. miles_10@wp.pl
wstawiasz czujnik cisnienia, "spod duzego palca" 2/3 odleglosci od wentylatora i przekazujesz na falownik silnika wentylatora.
Tematy na forum