Gość: JAreCK
2007-04-02 00:00
#1
Stałe cisnienie
Witam
stawiam pierwsze kroki w dziedzinie automatyzacji wentylacji i mam pytanie:
aby utrzymać stałe ciśnienie w kanale chcę regulować prędkością wentylatora za pomocą falownika oczywiście. i teraz czy układy tego typunoszą nazwę VAV? i ewentualnie jaki byście polecili.
pozdrawiam
JAreCK
Gość: JAreCK
2007-04-02 00:00
#2
Witam
pononie
a chyba jednak nie Vav tylko Cav (constant...)
Gość: Robert
2007-04-02 00:00
#3
jednak VAV.... falowniki na wentylatorach stosuje się właśnie do tych systemów ponieważ podczas ich pracy następują zmiany ciśnienia w instalacji (otwieranie i zamykanie poszczególnych nawiewów i wywiewów zmienia wydajność instalacji a tym samym zmieniają się ciśnienia)
cały system VAV to regulatory przepływu oraz właśnie ten falownik na wentylatorze
Gość: JAreCK
2007-04-03 00:00
#4
Witam
czyli mam czujnik ciśnienia w reprezentatywnym miejscu kanału nadmuchowego, a dodatkowo na odnogach regulatory przepływu ? a jak bym zrezygnował z regulatorow przepływu i tylko sterował falownikiem na zasadzie że ktoś otworzył dodatkową odnogę układu i to spowodowalo spadek cisnienia - wentylator podniósł je do oczekiwanej wartości. czy dobrze rozumuję. Po zatym to nie będzie laboratorium więc wahania przepływu w odnogach są do pominięcia. Może ktoś podpowie mi co bym potrzebował do zbudowania takiego układu: czujnik ciśnienia i jakiś regulator (tylko jaki) http://belimo.ch/CH/EN/Product/VAV/ProductDetail.cfm?MatNr=VRP&catNr=040302&TopCatNr=040302 /> pozdrawiam
Gość: gość
2007-04-03 00:00
#5
centrala z falownikiem i regulatory stałego wydatku np EN-[przekój] RN[przekrój] firmy Trox.No i oczywiście spręż wentylatora dobrany na maksymalne ciśnienie robocze.
Gość: Maciej
2007-04-05 00:00
#6
JAK TO JEST?
Ostatnio spotkałem sie z projektem w którym straty ciepła w 100% pokrywała wentylacja ( brak grzejników). Jednak nie było tam przy nawiewnikach regulatorów stałego wydatku. Jak w takim razie w pomieszczeniu regulować temperarurę? Czy jezeli nawiewniki beda mogły byc regulowane przez uzytkownika za pomocą żaluzji lub jakis przesłon to czy nie spowoduje to rozregulowania instalacji.Silnik centrali byl wyposazony w falownik. a moze to jest tak ze przy nieduzch instalacjach jest cos takiego dopuszczalne co w praktyce nie sprawia jakis wiekszych problemów. Dzieki za odpowiedz.
Gość: T. Brzęczkowski
2007-04-05 00:00
#7
Niestety jest grupa ludzi związanych z domami pasywnymi, którzy radzą tak właśnie robić. Nawet jak by były regulatory wydatku, przy róznych potrzebach cieplnych poszczególnych pomieszczeń, a stałym wydatku wentylacji jest to wręcz niemożliwe do precyzyjnego sterowania, tak ważnego przy świetnych izolacjach. Kolejna wadą takiego rozwiązania jest problem ,by podawać powietrze wentylacyjne od góry a ciepłe od dołu. Następne trudności wystepują, przy nasłonecznieniu, paleniu w kominku , czy gościach , gdy wentylacja ma odprowadzić nadmiar ciepła, np chcemy podczas imprezy więcej świeżego powietrza mniej ciepła.
Bardzo ładnie łączenie funkcji wentylacji z.... nazwał kiedyś Wally : To jakby zupę , drugie danie i deser zmiksować, niby wszystko jest, ale życzę smacznego!
Gość: Robert
2007-04-05 00:00
#8
widzisz Maćku...pana t.b. nie słuchaj bo facet zna się jedynie na podłączeniu grzejnika elektrycznego do gniazdka. W branży wentylacyjnej jest wiedza nie wychodzi ponad systemy CAV przy 0,1 wymiany na godzinę....kompletny laik.
Postaram się wyjaśnić Ci szybciutko różnice w zastosowaniu systemów CAV i VAV.
VAV jest najczęściej stosowany przy chłodzeniu pomieszczeń a nie przy grzaniu. Jego zaleta w układzie klimatyzacyjnym to fakt że oszczędza się energię ze względu na zróżnicowane zyski ciepła w poszczególnych pomieszczeniach w skali jednego dnia, danego obiektu, obsługiwanego np z jednego centralnego systemu wentylacyjno-klimatyzacyjnego.
W uproszczeniu: zyski wynikają w 70% z nasłonecznienia które zmienia się w skali doby (ruch słońca) a więc mając stałą temperaturę nawiewu - rzędu 14C, ilość chłodu doprowadzaną do pomieszczeń regulujemy jego ilością ...czyli ilością doprowadzonego powietrza właśnie z wykorzystaniem regulatorów przepływu.
Natomiast w okresie zimy mamy stałe obliczeniowe straty ciepła w pomieszczeniach które zmieniają się proporcjonalnie ze zmianą temp. zew. jednakowo dla wszystkich pomieszczeń
I dlatego nic nie stoi na przeszkodzie aby instalacja powietrzna pełniła funkcje grzewcze w systemie CAV, czyli:
-instalacja powietrzna ma stały wydatek
-instalacja pracuje na zmiennej temperaturze nawiewu w zależności od krzywej pogodowej.
Dla skomplikowania powiem że można obydwa systemy połączyć co w jednym z moich obiektów funkcjonuje wyśmienicie.
Oczywiscie sam system VAV można zastosować również we wspomnianej ..pierwontnej formie do samego grzania. Ale po co utrzymywać stałą..wysoką temperaturę na nawiewie? W moich systemach pomp ciepła im niższa temperatura nawiewu w trybie grzania tym tańsza eksploatacja, a chłód mam za darmochę
Gość: Wojtek
2007-04-06 00:00
#9
Natomiast w okresie zimy mamy stałe obliczeniowe straty ciepła w pomieszczeniach które zmieniają się proporcjonalnie ze zmianą temp. zew. jednakowo dla wszystkich pomieszczeń
Tu bym się do końca nie zgodził. W rozbudowanych instalacjach/budynkach nawet zimą w ciągu jednego dnia potrzeby cieplne różnych pomieszczeń mogą się zmieniać diamteralnie. Słoneczny zimowy dzień i biura z kilkoma osobami, lampkami, komputerami od południowej strony trzeba będzie w skrajnym przypadku chłodzić podczas gdy gabinet prezesa z 1 osoba i laptopem od północy będziemy grzać.
Gość: Wacław
2007-04-06 00:00
#10
Może lepiej być być laikiem założyć precyzyjny grzejnik , czy podłogowe elektryczne za 350-600 zł na pomieszczenie i dać stały dopasowany do ilości osób a nie temperatury strumień powietrza wentylacyjnego, Kasę przeznaczyć na izolację.... ja tak przynajmniej zrobiłem . Już mam projekt. Wady podstawowe tego rozwiązania to :proste, komfortowe, niezawodne, oszczędne..
Gość: Koń
2007-04-06 00:00
#11
A ja widziałem wczoraj UFO.
Gość: Maciej
2007-04-06 00:00
#12
Proszę mnie poprawic jezeli coś zle zrozumiałem:
System VAV - instalacja z regulatorami przepływu
System CAV - bez regulatorów
???
jezeli instalacja w systemie CAV pracuje na zmiennej temp nawiewu i stałym wydatku to przeciez niczym to sie to nie rózni od instalacji c.o.(grzejniki).Tyle ze kazdy grzejnik ma zawór którym indywidualnie reguluje sie temp w pomieszczeniu.Przeciez czesto krecimy takim zaworem bo raz nam jest za gorąco a raz za zimno dlatego trudno mi sobie wyobrazić aby pomieszczenie nie posiadało indywidualnej regulacji temperatury.
Gość: Robert
2007-04-07 00:00
#13
Może lepiej być być laikiem założyć precyzyjny grzejnik , czy podłogowe elektryczne za 350-600 zł na pomieszczenie i dać stały dopasowany do ilości osób a nie temperatury strumień powietrza wentylacyjnego, Kasę przeznaczyć na izolację.... ja tak przynajmniej zrobiłem . Już mam projekt. Wady podstawowe tego rozwiązania to :proste, komfortowe, niezawodne, oszczędne..
Teraz wszystko jasne ....kasa wydana a teraz szukasz na forum potwierdzenie słuszności swojej decyzji :)
Niesetety ..tutaj nikt tego nie zrobi :)
Tematem postu są instalacje wentylacyjne więc po kiego diabła wyskakujesz tu z ogrzewaniem elektrycznym???? :)
To jest po prostu chore. Uspokoje Cię - walnąłeś głupotę z tymi grzejniczkami elektrycznymi i możesz już sobie kaskę zbierać na opłaty :) A skoroś elektryk to może skoczysz na forum - www.elektryka.pl i tam bedziesz się produkkował ?:)
Gość: Gnom
2007-04-07 00:00
#14
Maciej ma trochę racji, czasami niepotrzebnie komplikujemy proste sprawy. Oczywiście są tańsze źrodła energii od elektrycznej i jak już grzejemy czymś nagrzewnicę centrali to możemy i w pomieszczeniu. Robert nie za bardzo rozumiem co masz na myśli mówiąc o chłodzie za darmochę i jakich pompach ciepła powietrze-powietrze czy grunt powietrze ?
Gość: Robert
2007-04-07 00:00
#15
Chodzi oczywiście o dolne źródlo pompy w postaci sond głębinowych - w systemie pasywnym chłód pozyskujesz jedynie z wykorzystaniem chłodu zawartego w gruncie. Wówczas jedyny koszt produkcji chłodu to praca pompy obiegowej dolnego źródła ... jakieś 75W (uzysk energetyczny ... jakieś 13-17 kW)