273
274
226
276
Strefa ekspertów HVACR

Systemy odszraniania w centralkach klimatyzacynych

Są to trzy aluminiowe, odizolowane węskie płytkina całej dł. wymiennika, wyczuwające nadmiar wody. Sygnał idzie do karty sterującej i gdy temperatura jest za niska zał. nagrzewnicę wstępną. Przy skrajnych warunkach (gdyby nagrzewnica nie dawała sobie rady) układ zwalnia prace wentylatorów.

A tak, płytki są biegunami a przepływająca woda je łączy i daje pierwszy sygnał, drugi płynie z termometru. Oba sygnały występujące jednocześnie powodują załączenie grzałki. Jednak jest to mierzenie przyczyn, nie zawsze jest lud kiedy jest woda i ujemna temperatura, zaletą na pewno jest to że układ nie dopuszcza do powstania lodu a nie go usówa tak jak w systemach wyłączjących wentylator. W tym drugim przypadku mamy właśnie reagowanie układu na skutek, odszranianie włącza się tylko kiedy jest lód. Wada tego zastosowania poza tymi już opisanymi w dyskusji ujawnia się kiedy mamy dwa biegi pracy wentylatorów: mianowicie trudność w wyregulowaniu presostatu różnicowego, na niskiej prędkości nawet z zapchanym wymiennikiem nie uzyskujemy takiego podcisnienia jak na wysokich obrotach wentylatora z minimalnym zaszronieniem. Drugi presostat? Zdrożenie i skomplikowanie instalacji czy włączanie odszraniania przy różnych stopniach zapchania wymiennika.
Jak widać każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Ja od jakiegoś czasu myślę o doskonałym układzie odszraniania: tanim w zakupie i w eksploatacji, niezawodnym, bezpiecznym o prostej konstrukcji i skutecznym. Dalej tylko myślę...

"Lód" oczywiście, przepraszam.

Jest to sprawdzone przez wiele lat nawet w kole podbiegunowym i działa. Działają też pięknie tego typu czujniki do rozmrażania podjazdów i rynien, to nie jest nowy układ w centralach mam go od 95 w podjazdach rynnach jeszcze wczesniej.

piękna dyskusja, jedna z niewielu bez pyskówek

Ioto chodzi, pisac bez zacietrzewienia i anatgonizowania innych. Wszystkie opcje odmrażania kosztują i w tym jest sęk. Jak dasz opcje , która jest za droga - klient nie chce kupić. Jak dasz nagrzewnicę - to obniża sie sprawność.Gdzie ten złoty środek jest?

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.