273
274
226
276
Strefa ekspertów HVACR

stare rurki nowy freon

Uszkodzeniu uległo urządzenie pracujące na czynniku R22.
Urządzenie ma być wymienione na takie które pracuje na czynniku R407 lub R410. Czy rurki mogą zostać stare (średnice rurek pasują do nowego urządzenia).

zasada taka-nowe urządzenie, nowe rurki

............ale czasami omijamy tą zasadę.


zawsze nalezy wymienić ( rurki) oraz izolację , ale to jeszcze nie wszystko.

A co jeszcze? Proszę o uzasadnienie konieczności wymiany rurek, lub jeżeli mogą zostać to w jaki sposób "przystosować" je do nowego czynnika ?

zanieczyszczenia, to główny powód dla którego warto wymienic rurki na nowe. a tak wogóle, to przy R410 zwykle średnice rurek nie pasują...

Kolego "Krzysio". Dziękuję za odpowiedź. Szkoda że użyłeś w niej słów którymi posługuje się często nasz ustawodawca, opracowując normy lub przepisy - czyli "WARTO" oraz "ZWYKLE"

Wieslaw: jak trzeba to rzeba, nie ma co dyskutowac. Dlaczego w tym kraju wszyscy maja manie przesladowcza, kazdy chce byc fachowcem i wiedziec o wszystkim. I tak bedziesz musial komus zaufac.
"Rurki" trzeba koniecznie wymienic, powodow jest kilka.

.........ja w kwestii formalnej ,a kto ma nick Fachman.

ostatnio w instrukcji montażu splita FUJITSU-GENERAL znalazłem informację co należy zrobic w przypadku, gdy zmieniamy klimatyzator bez wymiany instalacji. stąd użyłem słów "WARTO" i "ZWYKLE", bo skoro producent dopuszcza taką możliwosc. to...

To dla niewtajemniczonych
czynnik R22 posuwa sie na oleju mineralnym (sprezarka jest smarowana tym olejem).
Pozostale czynniki (mowimy o splitach) to r407c i r410a jada na oleju syntetycznym.
Jest to pierwszy i najwazniejszy powod dlaczego nie nalezy uzywac instalacji z r22 na te nowsze.
Nie ma takiej mozliwosci by oczyscic instalacje z oleju.
Drugi powod to inne cisnienia pracy. Zalezy jaka moc urzadzenia ale np r410 rzadko ma taka sama srednice
Wieslawie: napisz jaka masz dluga ta instalacje.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.