273
274
276
226
Strefa ekspertów HVACR

Podłączenie do instalacji kotła na paliwo stałe i gaz

Witam! Czy zna ktoś podstawę prawną, wg której nie muszę stosować układu otwartego dla źródła na paliwo stałe (wg DZ.U. poz. 690 nr75 2002), a np. jak to się stosuje na zachodzie wg EN-303-5 zbiornik akumulacyjny (akumulujący ciepło całego pełnego wsadu). Chciałabym podłączyć do wspólnej instalacji kocioł gazowy i na paliwo stałe bez wymiennika i naczynia otwartego.
Pozdrawiam.

Nie jestem specjalista i nie bede sie wypowiadal na temat jak to sie dzieje jednak wiem, ze taki zbiornik akumulacyjny musi miec ok. 1000dm3 (to sie dokladnie przelicza a to chyba bylo na ok. 20 kW)!! przemysl to czy to w ogole jest oplacalne i czy nie lepiej otworzyc uklad.

Obecne przepisy zabraniają stosować uklad zamknmięty w kotłowniach na paliwo stałe. Można oczywiście rozdzielic uklady na układ kotłowy otwarty i instalacyjny zamknięty. Rozdzielic można np. poprzez prosty wymiennik.

W polskich warunkach nie ma kotłów stałopalnych ,które można zastosować w układzie zamkniętym.Jedynie we Francji
firma Perge produkuje kotły na drewno ze specjalnym
radiatorem i tylko ten kocioł można w tym wypadku użyć.
We wszystkich innych przypadkach piec stałopalny w układzie zamkniętym to bomba we własnym domu.Presja
klientów na konstruowanie takich układów jest zatrważająca-bierze się to z braku wiedzy na ten temat.

Pani Lidio! Bardzo proszę uwagi potraktować bardzo poważnie.
Układ ,który Pani potrzebuje jest bardzo niebezpiczny.
Wiem to z własnej praktyki.Dobrze jeżeli skończy się na stratach materialnych.Jeden z moich niedoszłych klientów-dobrze ,że wyszedł z dziećmi na spacer w niedzielę.Kiedy
wrócił sciany od salonu już nie było.
Drugi spalił instalację z tworzywa-straty 8 tys.zł.
Stanowczo odradzam obchodzenie przepisów w tym względzie.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.