281
278
280
226
Strefa ekspertów HVACR

sposób przygotowania c.w.u.-pomocy!

rura 200 srednicy- ciekawe
koszty tylko materiałow bo instalacje zrobiłem sam z racji zawodu
nie podam ceny bo czesc była uzywana np kompresory a niektore materiały kupowałem kilka lat temu

GWC jest najleprzy ale nie sam powietrzny a glikolowy+ powietrzny jak ktoś ma kawałek działki to idealne rozwiązanie. Uzupełnieniem tego musi być dodatkowy wymiennik glikol powietrze działający latem. W naszym klimacie to najtańsze i najbardziej wydajne rozwiązanie.Niestety żadna firma takich urządzeń nie sprzedaje bo za drogo wychodzą i stąd małe zainteresowanie.
Pozdrawiam

Ktoś liczył po ilu latach się zwróci taki wymiennik? I czy po upływie tego czasu nie trzeba w niego znowu dużo zainwestować.
Myślę że kolektor słoneczny + mała elektrownia wiatrowa służąca tylko do wody + zbiornik 500L. Dodatkowo zamontowany przepływowy podgrzewacz wody ( z płynną regulacją mocy ) by uniezależnić się od pogody....

Polecam termę elektryczna bez problemów podgrzeje wodę dla całego domu, prawie zerowy koszt inwestycji. Przy okresie zwrotu do kilkunastu lat jest najbardziej opłacalna.

Janek,
Najlepiej pogadaj z jakimś projektantem który nie reprezentuje firmy handlowej. Pomoże dobrać Ci rozwiązanie optymalne do twoich potrzeb. Nie każde rozwiązanie da się zastosowac w każdym przypadku. A jak zrealizujesz ogrzewanie domu? Jesteś pewien że chcesz robić oddzielną instalacje tylko do c.w.u. ? Dowiedz się ile wynosi koszt serwisu pompy (zwłaszcza po okresie gwarancyjnym)? czy nie lepiej te 30 tys wpłacić na lokate co przy 7% daje 1700 pln rocznie na czysto?
Kalkuluj,a może Cie oświeci...

Zapraszam Pana do kontaktu. Udzielimy niezbędnych Panu informacji dotyczących kolektorów słonecznych łącznie z możliwością uzyskania dofinansowania.
Z poważaniem EcoJura.
www.ecojura.pl

Prosze o kontakt na adres a.minikowski@ecomotyl.pl porównam kolektory i pompe powietrzna przygotuje kosztorys i wskaze plusy i minusy obu rozwiązań.

Przy zmywarce (odkręcenia wody ciepłej w kuchni są bardzo krótkie) i prysznicach (mała ilość wody na mycie) straty na zasobniku powyżej kilkudziesięciu litrów i straty na cyrkulacji przekraczają zapotrzebowanie na ciepło. Dlatego od 20 lat w systemach energooszczędnych stosuje się 10 i 15 litrowe termy 2kW grzałką blisko kranów (pod zlewozmywakiem, na lub w łazience) taki system powoduje, że jena osoba zużywa rocznie do 500kWh. Przy zastosowaniu kranów i prysznica bezdotykowego spada to jeszcze o połowę. Niższy koszt instalacji i niższe opłaty nawet niż przy solarach..

A co jesli ja zużyje 50l na jedną kąpiel??? zauważyłeś jak szybko zmienia się wtedy temp wody, czy to jest komfort ?

Albo 200l i lubię zawsze otwarte okna?

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.