Oj ludzie, ludzie...
2. Najczęściej stosowane temperatury pracy instalacji klimatyzacyjnych.
Pytanie tendencyjne - moim zdaniem
3. Co to jest wsp. COP i EER urządzenia chłodniczego?
COP - coefficient of performance
EER - energy efficiency ratio
Dalej polecam www.google.pl
4. Jaki jest cel wytwarzania próżni w instalacji chłodniczej podczas montażu urządzeń? Czy chodzi tu tylko o usuwanie wilgoci z instalacji?
Jasne jest, że wytwarzając próżnię w instalacji pozbędziemy się wilgotności - i tutaj słusznie to zauważyłeś.
Dodatkowo pozbywając się powietrza zastępujemy je jednym z wielu freonów. I instalacja pracuje tak jak, powinna - czyli na freonie a nie na mieszaninie powietrza i freonu.
5. Spręż w instalacjach średnio- i wysokociśnieniowych.
Nisko ciśnieniowe to takie, w których nad lub podciśnienie wynosi +500 lub -500 Pa
Średnio ciśnieniowe odpowiednio: +1000 i -750 Pa
Wysoko ciśnieniowe odpowiednio: +2500 i -750 Pa
6.Podaj lata dopuszczenia do stosowania czynników chłód. wynikające z "Ustawy o subst. zubożających warstwę ozonową".
Zacząłbym tutaj: Dziennik Ustaw z 2004 r. Nr 121 poz. 1263
A można też przeczytać na forum:
Cytat z: http://www.wentylacja.com.pl/forum_2004/wypowiedzi.asp?idw=2163&idg=3
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI z dnia 25 listopada 2002 r. w sprawie ograniczeń w obrocie krajowym substancjami kontrolowanymi wyprodukowanymi lub przywiezionymi z zagranicy oraz ich wykorzystywaniu w działalności gospodarczej. (Dz. U. Nr 205, poz. 1733) ____________Reasumując: 1) montaż nowych instalacji i urządzeń pracujących na czynniki HCFC (w tym R22) będzie zabroniony od 1 stycznia 2004 r.; 2) do serwisowania urządzeń i instalacji pracujących na HCFC będzie można używać nowego czynnika R22 jeszcze do końca 2009 r. 3) od początku 2010 r. do serwisowania urządzeń i instalacji chłodniczych/klimatyzacyjnych będzie można wykorzystywać wyłącznie HCFC pochodzące z odzysku i poddane kompleksowej regeneracji; czynniki HCFC z odzysku będzie można jednak wykorzystywać do serwisowania wyłącznie do końca 2014 r.; 4) od 2015 r. wykorzystywanie HCFC w działalności gospodarczej będzie całkowicie zakazane, co oznacza, iż wszelkie urządzenia pracujące na R22 i inne HCFC będą musiały zostać przezbrojone lub zdemontowane przed 2015 r. Analogicznie, według mnie, zgodnie z par. 2 ust. 1 i ust. 2 pkt. 5) wspomnianego rozporządzenia, od 1 stycznia 2004 r. będzie obowiązywał zakaz wykorzystania w działalności gospodarczej czynników CFC i urządzeń pracujących na tych czynnikach. De facto, oznacza to obowiązek demontażu lub przezbrojenia na inne czynniki (do 31-12-2003 r.) wszelkich urządzeń komercyjnych wykorzystujących CFC. Obecnie jedyną w Polsce instytucją posiadającą zezwolenia i urządzenia pozwalające na dokonanie kompleksowej regeneracji czynników chłodniczych z grup CFC, HCFC i HFC jest Fundacja Ochrony Warstwy Ozonowej PROZON w Warszawie, tel./faks: (22) 511-68-83, kontakt: Janusz Przedpełski, Ekspert ds. Technicznych.
7.Jaka powinna być min. odległość czerpni od wyrzutni powietrza usytuowanych na dachu?
Zagadnienie wyjaśnia punkt 8.
8. Nazwa podstawowej ustawy regulującej zasady projektowania budynków.
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Dz. U. Nr 75 poz. 690.
9. W jakich pomieszczeniach stosowanie klimatyzacji jest niezbędne?
Temat - rzeka.
10.Kiedy w pomieszczeniach biurowych obligatoryjnie stosujemy nawilżanie?
Zgodnie z przepisami prawa pracy dotyczącymi stanowiska pracy poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniach biurowych powinien wynosić od 30% do 65%.
A więc tam gdzie biura są wyposażone w wentylację mechaniczną, a uzyskanie tego zakresu bez nawilżania nie jest możliwe.