265
269
226
Strefa ekspertów HVACR

Projektowanie instalacji wentylacyjnych.

Jakie oprogramowanie jest obecnie najczęściej używane do projektowania instalcji wentylacyjnych?

Bardzo popularny i wygodny jest bezplatny program WENTYLE dostepny na stronach www.climaver.pl oraz www.tomicad.pl
Pozdrawiam

Wejdz na strone www.dospel.com.pl
Jest tam program wentyle, ale opiera się o produkty dospel.
Jest instruckja itd

zależy kogo na co stać i jakie ma doświadczenia
z rzeczy do rysowania: Wentyle (tomicad)(free), Cadvet (Lindab)(free - jak mowią "do czasu"), Ventpack (Ciat)($$) i jeszcze kilka nakadek na cad; część firm wogóle nie rysuje w cadzie (autocadzie czy intelicadzie) tylko w microstaction;
z rzeczy do obliczeń: raczej bryndza, bo dobry i profesjonalny program kosztuje naprawde kupe kasy, dlatego często biura projektowe używają programow pisanych gdzieś na uczelniach lub własnych; duże firmy korzystają z oprogramowania profesjonalnego (symulacja pogody, obliczanie jednoczesnosci, zacienienie ect) - np. Carrier czy Hevacomp; aha, no i jest Wereszczyński który też oblicza zyski ciepła (ale tej opcji nie znam - widziałem tylko wydruk).
jak przejrzysz kilka portali zwiazanych z instalacjami, to zauważysz że o kresleniu mozna znaleźć kilka informacji .. ale obliczeń to chyba nikt nie robi ;-)
bo o tym sie nie mówi

Hevacomp do obliczenia instalacji wentylacyjnych to WIELKA PORAZKA (wersja 19.xx). Mam okazje pracowac w UK, szkoda pieniedzy, wiekszego badziewia to jeszcze nie widzialem a cena chyba wzieta z pod duzego palca. Dziwie sie angolom ze tekie cos kupuja. Moze wreszcie cos tam poprawili w wersji 20 ale ogolnie to moja ocena jest na 1.
Pozd.

Hevacomp do obliczenia instalacji wentylacyjnych to WIELKA PORAZKA
ale mowisz o obliczaniu przewodów czy bilansu ciepła/chłodu ?

Oczywiscie mowie o module odpowiedzilanym za obliczanie strat cisnienia w instalacji wentylacyjnej.
Jesli chodzi o modul do obliczania bilansu chlodu (rowniez start ciepla) nie jestem pod wrazeniem tego oprogramowania, oczywiscie lepsze to niz nic ale jesli porownujesz do dostepnego oprogramowania na rynku UK to hevacomp wypada bardzo blado pod wzgledem mozliwosci.
Pozd.

Programy ktore cos potrafia kosztuja ale chyba nie tak wiele,
proponuje przejrzec strony niemieckie jak:
www.mh-softwäre.de
www.solar-computer.de
www.sss2000.de

Jeśli ktoś zna AutoCAD-a to polecam Ventpacka (www.fluid-desk.pl).
Obliczenia hydrauliczne (straty ciśnienia) są wykonywane automatycznie. Łatwa modyfikacja w trakcie projektowania. Możliwość wykrywania kolizji kanałów. Fajna zabawka. Skraca czas pracy o jakieś 80% w porównaniu do czystego AutoCADa i o 100% jeśli chodzi o obliczenia. Mi się podoba.

Ale Ventpack kosztuje. A jest coś naprawdę dobrego jesli chodzi o rysowanie i za free?

Dla studentów Ventpack jest za free.

Mozesz wymienic kilka dobrych programow (glownie liczacych) jakich uzywaja w UK??
take care

Czy ktos moze mi powiedziec w jaki sposob mozna dostac darmowa wersje ventpacka - jestem studentem. Czy ta wersja jest kompatybilna z cadem 2008?
Pozdrawiam

dobry i profesjonalny program do obliczeń zysków ciepła jest na http://instal-media.pl/obliczenia.html

vENTPACK jest w wersji 30 dniowej za free do ściągnięcia z fluid desku. Dla studentów jest dostępna pełna wersja- kody na podstawie skanu indeksu i ważnej legitymacji studenckiej- licencja ważna do dnia ważności legitymacji.
VENTPACK działa pod ACad 2008 i wcześniejszymi- jeden warunek - system nie może chodzić na Windows VISTA. XP na pewno jest OK a co do innych systemów to nie wiem.
Pozdro

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.