273
274
226
276
Strefa ekspertów HVACR

Opory na wymienniku krzyżowym

Witam,

rekuperator domowy (KOSS VX0500-96-ECE-00) rocznik 2005.
Zwykły rekuperator z wymiennikiem krzyżowym, o wydajności 120-500 m3/h, 580-100 PA

Wczoraj dostawiłem dwa presostaty na dwóch filtrach (zewn - bezpośrednio przed wymiennikiem i filtr na wyciągu, bezpośrednio przed wymiennikiem).
I jeden z presostatów musiałem ustawić na 350Pa aby zaczął działać. Wykonałem test również po wyjęciu filtrów i wynik się nie zmienił. Na rurkach dochodzących do presostatu czuć wyraźną różnicę w sile dmuchania. Przed wejściem wymiennika od strony toru zewnętrznego jest dużo słabsza siła niż za wymiennikiem (nawiew, tam jest wentylator)

Czy to normalne, że wymiennik daje takie opory? Co może być przyczyną?

Zdecydowanie za dużo , coś nie gra z presem. Na wymienniku jest opór 70-180 Pa . Raczej więcej nie będzie jeżeli jest czysty-drożny wymiennik krzyżowy.

Pozdraiwam

Okazało się, że wymiennik jest krzyżowo-przeciwprądowy, to chyba jednak zmienia postać rzeczy.
Ale w karcie katalogowej nie mam informacji jaki powinien być opór.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.