Gość: izunia
2008-08-27 00:00
#1
ogrzewanie klimatyzacją?
Czy jest taka możliwość, aby jednostką klimatyzacji -wewnętrzną-ogrzewać zimą pomieszczenia, a latem je chłodzić? Jeśli tak można, to czy jest to opłacalne w porównaniu z ogrzewaniem c.o.?
Gość: asfaf
2008-08-28 00:00
#2
Tak jest to możliwe. Czy opłacalne hmm zalezy na co masz CO (koks, węgiel, gaz, prad. Jest tańsze od pradu 3 razy. Jednak klimatyzacja jako pompa ciepłą powietrze powierze może pracować w zależności od praucenta do -15 stopni celcjusza a ponizej już lipa wiec trzeba by mieć dodatkowe ogrzewanie.
Gość: tece
2008-08-28 00:00
#3
Małym splitem ale inwerterem ogrzewam praktycznie parter domu (bez sypialni). Grzejniki co gazowego prawie cały rok są wyłączone zawrami termostatycznymi. Jest problem z suchym powietrzem i dlatego równocześnie z klimą często pracuje nawilżacz.
Pozdrawiam.
Gość: Blady
2008-08-28 00:00
#4
Na rynku są urządzenia ze sprężarką napędzaną silnikiem elekktrycznym VRF, VRV które umożliwiają ogrzewanie pomieszczeń nawet do -20stC. Są też z sprężarką napędzaną silnikiem spalinowym (odpowiednio droższe) GHP które umożliwiają ogrzewania nawet do -30stC. Są też zwykłe klimatyzatory typu split i inverter które pracują do ok -10/-15stC.
W przypadku zastosowania tych urządzeń należy zdawać sobie sprawę z ograniczeń tych systemów:
1. Aby ogrzewać dane pomieszczenie musimy mieć uruchomiony wentylator w jednostce wewnętrznej - a więc powstaje hals który jest dość kłopotliwy (np. sypialnia)
2. Aby zapobiec rozwarstwieniu temp. musimy mieć skierowane lopatki w dól - a więc w mogą powstać strefy przeciągu
3. Systemy z napędem za pośrednictwem silnika elektr. wymagają cyklu rozmrażania (w niskich temp) a więc ciepło dostarczane jest cyklicznie
4. Współczynnik sprawności urządzenia spada wraz ze spadkiem temperatury.
5. Poniżej ustalonych temperatur urządzenia nie działają - a więc nie mamy źródła ciepła, urządzenia mogą uledz zniszczeniu - budynek może uledź zniszczeniu na skutek braku ogrzewania
6. Urządzenia te są dość skomplikowane - a więc i awaryjne -
Części eksploatacyjne są trudno dostępne, czas naprawy dość długi.
Podsumowując urządzenia te mogą służyć do ogrzewania lecz należy przewwidzieć możliwość ogrzewania awaryjnego. Może to być tradycyjna instalacja grzewcza, grzejniki elektryczne czy nawet instalacja elektr. umożliwiająca podłaczenie grzejników przenośnych w przypadku awarii oraz zdawać sobie sprawę z ograniczeń tych systemów z których parę wymieniłem.
Ogólnie jestestem zwolenikiem tradycyjnych rozwiązań przy użyciu powyższych systemów jedynie do dogrzewania pomieszczeń w okresach przejściowych.
Gość: ik
2008-08-28 00:00
#5
by ogrzewać dane pomieszczenie musimy mieć uruchomiony wentylator w jednostce wewnętrznej - a więc powstaje hals który jest dość kłopotliwy (np. sypialnia)
- 18 - 20 dB(A) z 1 metra nie jest odczuwalne
Systemy z napędem za pośrednictwem silnika elektr. wymagają cyklu rozmrażania (w niskich temp) a więc ciepło dostarczane jest cyklicznie
- ten problem już został wyeliminowany Hitachi posiada urządzenia, które w momencie odladzania jednostki zewnętrznej nie zmieniają temperatury więcej niż 1-2C, wykonanie naścienne lub przypodłogowe cop powyżej 4.
Poniżej ustalonych temperatur urządzenia nie działają - a więc nie mamy źródła ciepła, urządzenia mogą uledz zniszczeniu - budynek może uledź zniszczeniu na skutek braku ogrzewania
- mam klienta który miał się dogrzewać w okresach przejściowych a męczył klimę w Łodzi przy -25C i nadal to robi.
Urządzenia te są dość skomplikowane - a więc i awaryjne. Części eksploatacyjne są trudno dostępne, czas naprawy dość długi.
- markowy sprzęt to raptem 1% awaryjnych urządzeń.
Gość: Blady
2008-08-29 00:00
#6
1. gratuluję poziomu halasu - jest bardzo niski lecz jak podejrzewam dotyczy najniższego biegu wentylatora - wraz ze spadkiem obrotów wentylatora maleje także wydajność grzewcza/chłodnicza urządzenia. Ps. Poziom hałasu dotyczy wentylatora nowego, należy pamiętać, że urządzenia zużywają się (łożyska etc)
2. COP powyżej 4 na pewno nie dotyczy warunków zewnętrznych np. -15stC
3. - mam klienta który miał się dogrzewać w okresach przejściowych a męczył klimę w Łodzi przy -25C i nadal to robi. - a gwarancja na urządzenia z waszej strony dalej obowiązuje ????
4. - markowy sprzęt to raptem 1% awaryjnych urządzeń. - Ile czasu sprowadza się np. płytkę z elektroniką do jednostki wewnętrznej - modej sprzed 3 lat :)
Gość: adijo
2008-09-01 00:00
#7
hehe....panowie wymiencie firmy w jakich pracyjecie i bedzie wszystko jasne:)
Izunia powiedz jakie pomieszczenie chcesz ogrzać?...jak małe buiro to smiało możesz kupować Splita aby był inverter z grzałką na sprężarce i z zaworem rozprężnym a nie kapliarą! - najlepiej górna półka - firmy Ci mogę na maila podać co sie nadaje a co kategorycznie nie ! Jak chcesz do domu to raczej zastosuj coś normalnego..kociołek albo jak już mocno chcesz to pompę ciepła gruntową - ale to drogo.
Blady - profeska sprowadza części w 48h ..zmień prace
Gość: Blady
2008-09-03 00:00
#8
:)
Gość: Praktyk66
2014-12-11 13:23
#9
Zdecydowanie mozna ogrzewac klimatyzacją mieszkanie . Pierwszy raz spotkałem sie z tematem jakieś 8 lat temu . Facet ogrzewał 2 klimami kanałowymi DAIKIN 2 poziomowe mieszkanie w kamienicy o powierzchni 150 m2 .Oczywiscie były to jednoski on-off z grzałkami karteru .Układ dodatkowo rozbudowany był o czerpnie świeżego powietrza i dodatkową nagrzewnicą elektryczną . Wtedy jego koszty opłat za energię elektryczną kształtowały się w styczniu i lutym na poziomie 500 zł ( opłaty zawierały także energię zużywana na potrzeby mieszkania )

Zainspirowany jego rozwiazaniem w moim poprzednim małym mieszkaniu 38m2 zastosowałem ogrzewanie za pomocą 2 splitów ściennych inwerterowych FUJITSU ( 7 i 12 ) . Przed klimami miałem ogrzewanie elektryczne - grzejniki konwekcyjne z elektronicznymi termostatami , programowane obnizenie temperatury itd ) Zastosowanie klimy sprawiło obniżenie kosztów ogrzewania o jakieś 60% przy jednoczesnym podniesieniu temperatury ( z 20 na 21 stałe ustawienie ) . Przy klimie takze już nie stosowałem obnizania temperatury w czasie kiedy bylismy w pracy lub w nocy ..

6 lat temu zamieniłem moje młe mieszkanie na większe 58m2 wysokość 2,70 ( budynek z 1962 roku cegła) . Oczywiście zastosowałem ogrzewanie klimatyzacją . Z uwagi na wysokość mieszkania ( możliwość schowania jednostki i kanałów ) zastosowałem klimatyzator kanałowy inwerter ARY24 Fujitsu . Jednostka wewnętrzna schowana ponad stropem podwieszanym w przedpokoju , agregat na dachu ( mieszkam na 4 pietrze) . W tej chwili wszedłem w 6 sezon grzewczy - najwyższe rachunki za prąd w styczni i lutym wynosza około 350 zł za miesiac - trzeba uwzglednić także wszystkie urzadzenia domowe które zapracowują na ten rachunek ( piekarnik elektryczny , pralka , zmywarka , telewizory oświetlenie ) . Po odjęciu tych kosztów uważam że najwyzszy koszt ogrzewania wynosi około 220 zł/m-c w nazimnieszych miesiącach .Nie będe już wspominał o komforcie latem jaki daje klima bo to już chyba nie ulega wątpliwości .

Moje pomysły sprzedałem dalej - ma na koncie kilka pawilonów handlowych ogrzewanych splitami ściennymi i mieszkanie koleżanki ( kanałowiec LG - drugi sezon grzewczy) .
Gość: amsu
2015-04-28 14:34
#10
Potwierdzma ,to mozliwe. Jak panowie z lubelskiej klima plus zakładali mi instaalcje to dość sporo o tym mówili, a wiedze maja dużą. I to jest wykonalne, nie pamietem wszystkich technikaliów tylko.
Gość: Bella
2016-04-06 20:08
#11
ogrzewamy sobie w pracy klimatyzacja trochę zimą biuro, ale w domu bym sie na to nie zdecydowala, wole gaz
Gość: PleszewskieKotly_pl
2016-07-26 09:23
#12
Moim zdaniem ogrzewanie klimatyzacją nie będzie do końca dobrym i sprawdzonym sposobem,bo na dłuższy okres czasu po prostu się nie sprawdzi i wygeneruje dosyć duże koszty. Musimy mieć ten fakt na uwadze.
Gość: okna szczecin
2019-06-26 10:40
#13
Nawet najlepsze ogrzewanie niej est efektywne gdy mamy zimne okna. My nasze energooszczędne okna z pcv kupiliśmy w Szczecinie w eko-dom
  • 1