Problem polega na rozbieżności wymagań normowych i faktycznych parametrów okna. W zasadzie wszystkie okna, których współczynnik infiltracji "a" mieści się w granicy od 0,5 do 1,0 nie wymagają montażu nawiewników. Obowiązkowo trzeba je montować gdy współczynnik "a" jest niższy niż 0,3. Jednak w praktyce okazuje się, że okna o współczynniku od 0,5 do 1,0 są i tak zbyt szczelne i nie doprowadzają powietrza w ilości niezbędnej do działania wentylacji. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy w okna wieje silny wiatr. Tak więc z tego punktu widzenia warto stosować nawiewniki, choć spółdzielnia nie może nakazać ich montażu. To trochę tak jak z lekarzem, który przepisuje nam lekarstwa na przeziębienie. NIe może nas do nich zmusić, ale wiadomo, że nam pomogą i nie ma sensu się przed nimi bronić. Przepraszam za porównanie, ale analogia jest oczywista.
Z oknami jest jeszcze jeden problem. Wspomnianą szczelność od 0,5 do 1,0 można osiągnąć gdy okucia sa w pozycji rozszczelnionej. Gdy są zamkniete, wtedy okno jest praktycznie całkowicie szczelne i wentylacja nie będzie działać. Skutkiem jest wzrost wilgotności i warunki do powstawania grzybów i pleśni w mieszkaniu.
NIe zastosowanie nawiewników wiąże się z niedotrzymanie jakichkolwiek wymogów co do intensywności wentylacji w pomieszczeniu. Należy bowiem pamiętać, że wentylacja to proces wymiany powietrza, a trudno o wymianę jeżeli nie dostarczymy powietrza z zewnątrz.
Z poważaniem
Tomasz Trusewicz
Dyrektor
Stowarzyszenia Polska Wentylacja
trusewicz@wentylacja.org.pl
spw@wentylacja.org.pl
http://www.wentylacja.org.pl
ul. Długa 29, 00-238 Warszawa
tel./fax: 0 22 635 13 24
tel.kom. 0 692 450 610