Witam.
Mam problem, może ktoś wie.
Jak policzyć moc właściwą wentylatora (czyli z angielska SFP).
może ktoś poda jakąś normę albo przepis.
Witam.
Mam problem, może ktoś wie.
Jak policzyć moc właściwą wentylatora (czyli z angielska SFP).
może ktoś poda jakąś normę albo przepis.
The specific fan power, SFPE is the electric power, in W, supplied to a fan divided by the air flow
expressed in m3/s under design load conditions.
SFP =Pmains/q
where:
SFPE is the specific fan power of the air handling unit/fan in W.m-3.s
Pmains is power supplied to the fans in the air handling unit/fan in W
q is air flow through the air handling unit/fan in m³ x s-1
http://www.wentylacja.com.pl/projektowanie/projektowanie.asp?id=7321
No i tak jak myślałem.
Ale sprecyzuję pytanie.
Jaką moc wstawić w liczniku? Bo raczej nie wydaje mi się że jest to moc silnika wentylatora.
Tylko proszę o konkretne odpowiedzi.
Moc elektryczna pobierana przez silnik wentylatora lub przez falownik jeśli jest. Należy jeszcze uwzględnić pracę na niższych biegach.
Nie mąć - SFP liczy się dla jednego określonego punktu pracy.
Moc elektryczna pobierana przez silnik wentylatora lub przez falownik jeśli jest. Należy jeszcze uwzględnić pracę na niższych biegach.
No i tu mamy problem. może dlatego, ze nie uważałem na elektryce.
Ale do rzeczy.
Mam wątpliwości co do mocy elektrycznej pobieranej przez silnik wentylatora, bo wydaje mi się, ze dwa różne silniki o różnych mocach zastosowane do pracy z tym samym wentylatorem (np jeden silnik dobrany z zapasem 15% a drugi 30%) pobierają różna moc w czasie pracy. Tym bardziej, że SFP podaje producent wentylatora nie mający żadnego pojęcia o silniku do niego zastosowanym. Ale oczywiście mogę tu być niedouczony z elektryki i się mylić.
Adamie, zanim coś napiszesz przeczytaj normy i rozporządzenia.
Marku, silnik większy ma lepsza sprawność ale nie pracuje przy obciążeniu nominalnym a więc sprawność też nie będzie nominalna. Programy doborowe producentów wentylatorów dobierają również silnik ale czy uwzględniają zmianę sprawności przy większym silniku tego nikt nie wie.Jak producent centrali kupi tylko wentylator i dołoży swój silnik to już zupełnie nic nie wiadomo. Na dodatek należy uwzględnić sprawność falownika, który jest dostarczany albo przez producenta albo przez firmę wykonawczą.
Życzę dużo zdrowia psychicznego.
Silniki elektryczne są projektowane tak, żę największa sprawnośc jest przy 75% obciązenia nominalnego a nie przy 100%. Z tego wynika, że silniki powinny być dobierane z zapasem około 25% do wartości wymaganej wyliczonej. Duze silniki maja wieksza sprawnosc niz male i utrzymuja wysoką sprawność do 25% obciążenia nominalnego. Najlepiej aby silnik pracował w zakresie 50%-100% obciążenia. Małe silniki tracą swoją sprawnosć gwałtownie poniżej 50% obciążenia. Jak ktoś chce się z tego zakresu podszkolić to polecam poszukać informacji na necie lub zapoznać się z profesjonalnym katalogiem silników elektrycznych dobrej firmy. Jest tam sporo informacji na temat sprawności silników.
Do obliczeń parametru SFP podstawia się wartość wyliczoną uwzględniającą całkowitą sprawność układu (wentylator, trnasmisja, silnik, inwerter) a nie wartość nominalną silnika. Silnik nie obciążony nie pobieram prądu wartości dla obciążenia maksymalnego (prosze wykonać pomiary to wówczas można się o tym przekonać osobiście). Według normy EN13779 SFP dla układów CAV oblicza sie dla przepływy obliczeniowego a dla układów VAV chyba dla wartości około 65% wartości obliczeniowej maksymalnej. Nie jestem w tej kwesti całkowicie pewny ale punkt w normie który to opisuje nie jest jasnie i klarownie napisany. Możliwe, że są jeszcze inne akty prawne to opisujące więc nie będe twierdził, żę liczy się to tylko dla jednego punktu obliczeniowego.
Z mojego doświadczenia; dobór silnika powinien być wykonany rzetelnie ponieważ czas zwortu zastosowania dobrego droższego silnika w urządzeniach wentylacyjnych, tych pracujących 24h/365 to kwestia miesięcy lub max dwóch lat. Oszczędności w rachunkach za energie elektryczną są naprawde duże.
Pozdrawiam
No nareszcie ktoś konkretny.
Tak więc pytanie do Elektryka.
Jest wzór na SFP wentylatora. Należy podzielić moc przez wydatek. I teraz pytanie jaką moc?
Dla wyjaśnienia. Mam dobór z charakterystykami wentylatorów Nicotry i naniesionym punktem pracy. Nicotra podaje SFP wentylatora. Nikt nie uwzględnia silnika bo załóżmy są to charakterystyki wentylatorów kupowanych do cantral i Nicotra nie ma zielonego pojęcia jaki silnik kupię.
Liczę na wszystkie sposoby dzieląc wszystkie podane przez nich moce i nie wychodzi mi to co napisali. W zawiązku z tym zakładam, że w liczniku podstawia się jakąś inna moc(pytanie jaką).
liczniku jest moc elektryczna na zaciskach wejściowych falownika a jeśli go nie ma na zaciskach silnika elektrycznego. Musisz niestety znać sprawność przekładni i silnika i falownika.
Czasami centrala może pracować z innym wydatkiem niż nominalny i wtedy jest więcej liczenia
Może ktoś ma i udostępni, choć to niezgodne z prawem, normę EN13779
Tematy na forum