273
274
226
269
Strefa ekspertów HVACR

Łączenie przewodów wywiewnych z WC

Witam wszystkich i bardzo proszę o pomoc.

Mianowice jestem właścicielem budynku w którym odbywa się rehabilitacja. W związku z przebudową chcemy zainstalować wentylację mechaniczną nawiewną wywiewną. Czy jeśli chodzi o instalację wywiewną można do jednej centrali połączyć przewodami wywiew m. in. z WC, łazienek, szatni, sali gimnastycznych i gabinetów? Jak ogarniałem temat to obiło mi się o uszy że nie można łączyć pomieszczeń o różnych wymaganiach? Jak to wygląda w praktyce? Można tak połączyć czy trzeba instalować drugą centralę? Dzięki za pomoc

Drugiej centrali nie trzeba. W takim przypadku z wc/łazienek powietrze odprowadza się wentylatorem wyciągowym- i tyle. A w bilansie dla centrali uwzględnia się transfery z pomieszczeń sąsiednich do wc.

A co jeśli z łazienek i wc wyciągamy w sumie więcej niż 500 m3/h? Co z odzyskiem ciepła? Czy dając wtedy wymiennik można powietrze nawiewane (ogrzane w wymienniku) dostarczać jakby dodatkowo w strefę obsługiwaną przez inną centrale?

Jeśli bardzo chcemy odzyskiwać ciepło z pomieszczeń sanitarnych to w grę wchodzi odzysk glikolowy gdzie separujesz strumienie powietrza. Ale aby było to opłacalne potrzeba też znacznych ilości powietrza.

A czy jeśli mamy dużo pomieszczeń sanitarnych to można odzyskać ciepło z łazienek w wymienniku krzyżowym i powietrze podgrzane w wymienniku nawiewać do pomieszczeń użytkowych? Nie zachodzi wtedy mieszanie powietrza więc taki projekt spełniałby wymagania rozporządzenia, prawda?

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.