Gość: bzyku
2011-07-11 13:52
#1
Klimatyzacja w budynku mieszkalnym - hałasy
Witam wszystkich. Borykam się z problemem klimatyzacji zainstalowanych na ścianach budynku w którym mieszkamy. Problem polega na tym, że budynek ma kształt litery U wewnątrz której zainstalowane są 4 klimatyzatory na zapleczach lokali użytkowych znajdujących się w kondygnacji zerowej.
Niestety klimatyzatory pracują całą dobę co jest bardzo uciążliwe szczególnie w nocy. Z tego co udało mi się już ustalić są one zainstalowane nieprawidłowo ponieważ zgodnie z § 152 ust. 6 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. dopuszcza się sytuowanie w ścianie budynku wyrzutni powietrza w instalacjach wentylacji i klimatyzacji, pod warunkiem, że okna znajdujące się w tej samej ścianie są oddalone co najmniej 2 m poniżej lub powyżej wyrzutni. W przypadku przedmiotowego bloku już na oko warunek ten nie jest spełniony. Czy moglibyście podsunąć jakieś silne argumenty (paragrafy, rozporządzenia) na podstawie których mógłbym dochodzić swoich praw w spółdzielni? Dodam, że pracują w niej bardzo oporni ludzie i ciężko się z nimi gada. Chodzi mi o to, aby przynajmniej w godzinach nocnych były one wyłączane.
Z góry dziękuję za pomoc
Gość: Jopla
2011-07-11 17:31
#2
Kolego,

Jak w sklepach poniżej są lodówki z żarciem to jak niby mają je wyłączać na noc? To są uroki życia w mieście i w bloku. A przedmiotowy przepis odnosi się do wyrzutni powietrza a nie do agregatów chłodniczych. Skoro już znalazłeś Warunki Techniczne to poczytaj Dział IX i paragrafy od 323 do 327 - tam jest o hałasie. Sprawa nie jest beznadziejna, ale miej tez na uwadze fakt, że nie jesteś jedynym użytkownikiem budynku. Innymi słowy: "żyj i pozwól żyć innym". Powodzenia.
Gość: Balandir
2011-07-12 11:20
#3
Gość: Mark
2011-07-14 13:29
#4
A w jakiej odległości podane są te graniczne wartości. Przy urządzeniu, czy przy moim oknie. Mam podobny problem z wentylatorami na sąsiednim budynku.
Gość: Suwar
2014-07-08 10:14
#5
Tak, możesz to zgłosić odpowiednim instytucjom ale zawsze lepiej się dogadać. Niech lepiej przeniosą ten kimatyzator w inne miejsce. Firma, która zajmuje się takimi rzeczami to http://suwar.pl
Gość: grzechu9
2014-07-22 10:43
#6
Chyba takie uroki mieszkania w bloku i nic z tym nie zrobisz, bo wątpię żeby sąsiedzi zrezygnowali z klimatyzacji. Chociaż jak kiedyś wynajmowałem mieszkanie to miałem w pokoju klimatyzację, jednak z niej nie korzystałem, bo działała tak głośno jak jakiś traktor. Już wolałem mieć saune w pokoju niż sluchać tego dźwięku.
  • 1