273
278
226
276
Strefa ekspertów HVACR

Klasyfikacja energetyczna budynków

Główną zaletą dobrej izolacji jest przemarzanie ściany. Rozumiem, że Pan w temacie nie za bardzo, ale ściana konstrukcyjna o durzej masie i ogrzewana, to przy sterowalnych systemach ogrzewania notoryczny odbiornik, więc oczywistością jest , ze izolacja termiczna jest po to by ściana (odbiornik ) dostawał jak najmniej energii! Przemarzanie sychej ścianie nie szkodzi!!!. Kolejna sprawa to częste mylenie "przemarzania" ze strefą rosy. By przegroda termiczna była sucha, daję hydroizolację od środka (jak w dachu) . Sam Pan mnie upomniał by używać jednostek SI czyli K a nie C. Łatwiej wtedy zrozumieć że nie ma przemarzania, nie ma zimna, jest tylko energia, którą trzeba zatrzymać. A mury (suche!!)poddawane ujemnej temperaturze mają się znacznie lepiej niż wilgotne na zimnym fundamencie! W Skandynawi najpopularniejszy jest szkielet obmurowany i mur jest super. U nas też często są ściany mur, wełna lub styropian, mur i z tym zewnętrzym murem nic się nie dzieje, bo wilgoć wykropli się wcześniej. Najlepiej (a właściwie jedynie)zatrzymuję ciepło tremos, czyli wełna gruba, sucha, i "zamknięta" czyli połączona ze sobą.
Podręcznik "Ogrzewnictwo" to zły, tendencyjny podręcznik i robiący więcej krzywdy.
Może jakieś profejonalne czasopismo..

Aktualnie najwięcej ścianie szkodzi pozioma izolacja wodna między ścianą a fundamentem, Uniemożliwia zejście wilgoci ze ściany, przez fyndament do stefy dodatnich temperatur. Fundament (jak było przez wieki) powinien wody kapilarnie wiosną, latem, jesienią, nie podciągać, ale zimą powinien kondensatowi ze ściany swobodnie ściakać. Przesyłam parę fotografi dokumentujących moje badania. Dokładniej rolę izolacji wodnej w budownictwie opiszę na spotkaniu.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.