Panie kufel nie potrzebuję adwokatów. Panie Robercie nie pisuję po 19 i w weekendy, nie pracuję wtedy!
Może Pan się nabijać z wentylacji, ale to akurat łatwo sprawdzić, kto pierwszy montował i opisywał domy i mieszkania z wyntylacją z odzyskiem ciepła. I mogę Pana zapewnić, że największe kłody tym rozwiązanią rzucali Pana koledzy inż. Jeszcze w 1999 (chyba) była zgoda na rekuperator w domu , ale równolegle z wentylacją grawitacyjną (może Pan sobie takie kretynizmy wyobrazić)
A do Pana kufla , zdaję sobie sprawę, że z taką wiedzą Pan Robert może tylko ubliżać i naśmiewać się, a nie odpowiadać na pytania. Do czasu gdy będzie posługiwał się w/w podręcznikami fizyki budowli, izolacja będzie mu obca.
Mostki termiczne mogą zwiększyć zużycie energii na utrzymanie stałej temperatury w termosie (domu) spokojnie 2% , 20%, 200%, 2000%, to po pierwsze. Po drugie mostek termiczny powiększa się zimą chłonąc wilgoć z powietrza wewnętrznego, więc wzory liczące go jako element statyczny nie mają sensu. Po trzecie , jeżeli nawet a konkretnym domu 200m2 , z 10 cm styropianu w podłodze, porotherm 44 cm + 5 cm styropianu + 15 cm wełny w dachu (180-200 kW/m2 rocznie)"ucieka " mostkiem przez fundament do gruntu 3600- 4000 kWh (10%) to jeżeli dom będzie miał 30 cm cm w podłodze ścianie i dachu wełny czy styropianu to te same 4000kWh to też 10%?????