273
274
226
276
Strefa ekspertów HVACR

Jakie są przeciwskazania odzyku ciepła z powietrza w restauracji?

pytanie jak w temacie, słyszałem że wraz z odzyskiem ciepła istnieje niebezpieczeństwo recyrkulacji wyciągnietych zapachów ponownie na salę restauracji - jak temu zapobiedz ???

Zasadą w działaniu rekuperatorów jest to iż powietrze wywiewane NIE MIESZA się z nawiewanym, więć jeżeli użejesz dobrej jakości urządzenia i odpowiednio starannie zmontujesz system wentylacji to nie ma takiej możliwości.
Zdażył mi się taki przypadek ale pokrywa rekuperatora była źle wykonana i zapachy przedostawały się przez niszczelności, po wymianie pokrywy problen zniknął.
Zachęcam do korzystania z cipła technologicznego z kuchni gdyż to podnosi sprawność systemu.
Pozdrawiam
Maks

Nie ma najmniejszych przeszkód technicznych do odzysku ciepła z sali, za to odzysk z ciepła technologicznego z kuchni uważam za problematyczny. Jak się projektuje kuchnię "po bożemu" to zawsze wychodzi duży okap z dużą ilością powietrza wywiewanego nawet 30-50 wymian (zależy od wielkości okapu, mocy zainstalowanych urządzeń, kubatury kuchni). Można oczywiście zmniejszyć ilość powietrza wywiewanego przez okap ale on wtedy po prostu nie działa. Żeby dobrze policzyć okap trzeba trochę pokombinować dlatego warto skorzystać z doborów robionych przez firmę HALTON (A przy okazji: czy znacie jeszcze inne firmy które produkują okapy z własnym nawiewem ?) W okap prawie zawsze idzie dużo tłuszczu , teoretycznie są tam zamontowana filtry ale często o nie nikt nie dba i wymiennik do odzysku ciepła jest narażony na zabrudzenie. Teoretycznie jest filtr przed wymiennikiem ale użytkownicy potrafią zrobić różne cuda np w filtrach działkowych dla oszczędnosci wstawiają fizelinę albo w ogóle go wyjmują "bo nie ciągnie". Są oczywiście kuchnie gdzie smarzy się mało i nie jestem przeciwny odzyskowi w 100% ale raczej odradzam ze względu na tzw. czynnik ludzki. Jest też kwestia czysto ekonomiczna. Nie można udawać, że jak się zaprojektuje 10 wymian w restauracji to wentylacja będzie pracować od 10 rana do 23 wieczorem na "full". Oczywistym jest , że właściciel, jak jest 3 klientów to jej w ogóle nie włączy, jak będzie 15 to włączy na 30 % a dopiero jak będzie impreza to na 100%. I dlatego nałeży pytać się inwestora jaka będzie użytkował lokal. Zakładając że w PN-PT: od 10 do 16 0%, od 16 do 22 30% , w SB i N: od 10 do 12 0%, od 12 do 18 30% ,od 18 do 3 100% to można obliczyć, że współczynnik wykorzystania wentylacji jest 0,325 , x sprawność odzysku 75% =0,247 % - to jest wartość którą należy uwzględnić przy obliczniu czasu zwrotu inwestycji i czasami jest on bardzo długi.

Oczywiście zapomniałem o oczywistości, w kuchni musi być podciśnienie a w sali nadciśnienie. Domyślam się że w pytaniu chodzi o to czy można łączyć wentylację kuchni z salą to znaczy zastosować wymienik krzyżowy pracujący na salę i na kuchnię, technicznie można ale sanepid się raczej nie zgodzi.

ja trochę inaczej rozumiem to pytanie niż poprzednicy, wiec będzie z innej beczki. "Odzysku ciepła" można dokonać poprzez [1] recyrkulację (która jest właśnie przeciwskazana w restauracji); [2] przez wymiennik obrotowy w centrali, który jest ok, pod warunkiem że nie wymienia wilgoci (spada wówczas sprawność odzysku ale w przypadku restauracji bezpieczniej wymieniać tylko ciepło); [3] wymiennik krzyzowy, który nie miesza teoretycznie powietrza i jest ok (teoretycznie = bo może dochodzić do oszraniania wymiennika i wówczas producenci zalecają by-pass na wymienniku, czyli częściową recyrkulację przy niekorzystnych warunkach zewnętrznych <- trzeba ten problem rozwiązać inaczej); [4] inne wymienniki jak np. rurka cieplna lub wymiennik z czynnikiem pośrednim do których wogóle nie ma przeciwskazań (oprócz ceny i sprawności). Tyle o odzysku.
ponieważ w odpowiedzi poprzednich można by wysnuć wniosek, że kuchnię się projektuje na podciśnieniu a salę restauracyjną na nadciśnieniu chcę zdementować !!! - zarówno kuchnia (jako całość), jak i restauracja (jako całość) muszą być każda odzielnie zbilansowana na zero. Gdyż nie można dopuścić żeby powietrze z pomieszczeń o mniejszych wymaganiach higienicznych swobodnie napływało do pomieszczeń produkcji żywności (czyli tych o wysokich wymaganiach) - powie wam to każdy pracownik Sanepidu który się na tym ZNA. Z drugiej strony nie można dopuścić aby powietrze z sali restauracyjnej swobodnie wypływało do jakiegoś reprezetacyjnego foyer (niuch niuch .... co dziś mamy na obiadzik ?). Oczywiście są rozwiązania szczególne, bo na ogół wokoło jest jeszcze kupa pomieszczeń pomocniczych, które też należy zwentylować (i zbilansować).
Jeśli chcesz zrobię Ci projekt. Kontakt: HVAC@chello.pl

Z tym by-pasem w wymienniku krzyżowym to nie jest tak jak piszesz szołmenie , by-pass nie powoduje recyrkulacji w najmniejszym stopniu. Każdy wymiennik obrotowy przenosi wilgoć (zawsze kiedy występuje wykraplanie wilgoci na wywiewie). Z tą kuchnią to się nie upieram ale do tej pory większość projektów z jakimi się spotkałem była z podciśnieniem w kuchni i sanepid jakoś nie miał zastrzeżeń, być może dlatego że tam nie ma produkcji żywności tylko przetwarzanie ?? A sala restauracyjna raczej nie produkuje zapachów, zapachy produkuje kuchnia i jak jest odseparowana to nie ma problemu nawet jakby coś się wydostawało z sali.

Z tym by-pasem w wymienniku krzyżowym to nie jest tak jak piszesz szołmenie , by-pass nie powoduje recyrkulacji w najmniejszym stopniu. Każdy wymiennik obrotowy przenosi wilgoć (zawsze kiedy występuje wykraplanie wilgoci na wywiewie). Z tą kuchnią to się nie upieram ale do tej pory większość projektów z jakimi się spotkałem była z podciśnieniem w kuchni i sanepid jakoś nie miał zastrzeżeń, być może dlatego że tam nie ma produkcji żywności tylko przetwarzanie ?? A sala restauracyjna raczej nie produkuje zapachów, zapachy produkuje kuchnia i jak jest odseparowana to nie ma problemu nawet jakby coś się wydostawało z sali.

Okapy samonawiewne (indukcyjne) - ale nie samoczyszczące jak HALTON -a produkuje u nas w Polsce i
robi także je b. dobrze
DORA-Metal (Czarnków)
tel 067-255-2042 fax 255-2515
Co do rekuperacji przychylałbym się do stwierdzenia poprzednika - że z sali konsumenta - można rekuperację zainstalowac, z reszty obszarów kuchennych strata pieniędzy!

Wydywałem obszary w kuchni restauracyjnej o powietrzu "niewiele" nasyconym tłuszczami ,a za to bardzo ciepłym - ok. 30-35 stopni. Warto to ciepło wrzuci w bilans systemu rekuperacji.

Wydywałem obszary w kuchni restauracyjnej o powietrzu niewiele nasyconym tłuszczami ,a za to bardzo ciepłym - ok. 30-35 stopni. Warto to ciepło wrzuci w bilans systemu rekuperacji.
te górnik, nie odkopuj tematów sprzed ponad 2 lat
bo to nikogo nie obchodzi, co "widywałeś"
Jak chcesz zaistnieć w sieci to załóż sobie bloga

Tak sam sobie wystawiłeś ocenę swoją ignorancką wypowiedzią. Nick w tym wypadku jest bardzo znaczący - "minus"

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.