Wszystkie obiekty HoReCa powinny przede wszystkim zapewniać komfort swoim gościom. Poza odpowiednim standardem pokoi czy posiłków, właściciele restauracji i hoteli powinni zapewnić także wysokiej jakości powietrze, najlepiej klimatyzowane oraz oczyszczone. Tylko w ten sposób zaspokojone potrzeby klienta sprawią, że będzie on skłonny wrócić do lokalu.

Właściciele restauracji i hoteli posiadają ogromną wiedzę w zakresie organizacji przestrzeni hotelowej czy też najnowszych trendów gastronomicznych. Jednakże wiedza o klimatyzowaniu pomieszczeń wciąż jest wiedzą mocno specjalistyczną, która wymaga konsultacji czy to z producentem urządzeń klimatyzacyjnych czy z wykwalifikowanym instalatorem HVAC.

Marka Rotenso oferuje trzy komercyjne rozwiązania dedykowane dla branży HVAC: Multi Split, system mini RVF oraz system RVF, które dopasowywane są w zależności od wielkości obiektu.

 

Multi Split Rotenso
Układ ten pozwala na podłączenie kilku jednostek wewnętrznych, o zróżnicowanej wydajności chłodniczej dopasowanych odpowiednio do wielkości pomieszczeń, do jednej jednostki zewnętrznej. Ta jedna jednostka Rotenso może pracować nawet z 5 jednostkami wewnętrznymi. Dzięki temu możliwa jest oszczędność energii i miejsca, a także niższe koszty inwestycyjne. 

Ponadto, w przypadku multi split, za pomocą pilota możliwy jest wybór, które pomieszczenie ma być klimatyzowane, a które nie. Jedyną rzeczą, o której nie należy zapominać jest, fakt, że w obrębie jednego systemu jednostki wewnętrzne muszą pracować w tym samym trybie: grzania lub chłodzenia. 

Systemy klimatyzacyjne Rotenso multi split wyposażone są w nowoczesne i wysokowydajne sprężarki z funkcją pompy ciepła, które można wykorzystywać do dogrzewania pomieszczeń, nawet gdy temperatura zewnętrzna sięga -15°C.  To wyjątkowo przydatna funkcja, szczególnie w przejściowych porach roku. W trybie grzewczym obieg czynnika chłodniczego jest odwrócony.

Systemy Rotenso multi split zalecane są do restauracji i niewielkich obiektów hotelowych.

 

Systemy mini RVF Rotenso
To kolejna propozycja rozwiązania dla klimatyzacji niewielkich obiektów HoReCa. Dają one jednak znacznie więcej możliwości w porównaniu do klimatyzatorów multi split. System mini RVF Rotenso pozwala na podłączenie jeszcze większej ilości jednostek wewnętrznych do jednego agregatu – aż 19 jednostek! Ponadto każda jednostka może być indywidualnie sterowana w trybie chłodzenia lub grzania.

Dodatkowo wielką zaletą systemu mini RVF Rotenso są jego niewielkie rozmiary i niska waga jednostek zewnętrznych. Dzięki temu montaż agregatu jest znacznie łatwiejszy.

Całkowita długość instalacji wynosząca do 120 m pozwala na łatwe rozprowadzenie instalacji.

 

Systemy RVF Rotenso
To idealne rozwiązanie dla średnich i dużych obiektów restauracyjno-hotelowych. Możliwe jest zastosowanie tzw. rozwiązań dwu lub trójrurowych w zależności od tego czy klimatyzacja ma pełnić jedynie funkcję chłodzącą czy realizować tryb grzania i chłodzenia. Jeden system RVF umożliwia modułowe łączenie jednostek zewnętrznych do mocy 200 kW oraz podłączenia aż 64 jednostek wewnętrznych. Rozwiązanie zapewnia dużą elastyczność podczas projektowania instalacji klimatyzacyjnej, dzięki doskonałym parametrom agregatów zewnętrznych.

Ponadto technologia inverterowa zastosowana w systemach RVF (o maksymalnie niskim poborze prądu) bezpośrednio wpływa na zminimalizowanie kosztów eksploatacyjnych. W systemach trójrurowych, w trybie grzania lub chłodzenia, oszczędność energii sięga aż 50%. System z odzyskiem ciepła doskonale sprawdza się w okresach przejściowych lub w sytuacjach, gdy niezbędna jest klimatyzacja strefowa budynku.

Dodatkowo systemy RVF posiadają duży typoszereg jednostek wewnętrznych. Dzięki temu możliwe jest dopasowanie odpowiedniej jednostki do różnego typu pomieszczeń występujących w hotelu czy restauracji: sali konsumpcyjnej, pokojów konferencyjnych czy pokoi hotelowych.

Dla osób zarządzających budynkiem ważny jest szeroki wybór metod sterowania system zarówno poprzez sterownik centralny, jak i aplikację centralnego sterowanie smart WiFi, aż do systemu BMS wykorzystującego bramkę Modbus lub BACnet.

 

Filtrowanie powietrza
Nowoczesne jednostki klimatyzacyjne sygnowane marką Rotenso nie tylko dbają o chłodzenie czy grzanie pomieszczeń, ale dzięki odpowiednim filtrom poprawiają także jakość wydmuchiwanego powietrza, oczyszczając je z wszelkich drobnoustrojów, alergenów, kurzu czy szkodliwych związków chemicznych. Działanie to wpływają bezpośrednio na samopoczucie osób przebywających w klimatyzowanym pomieszczeniu.

 

Podsumowanie
Dobór odpowiedniego dla obiektu restauracyjno-hotelowego systemu klimatyzacji warto skonsultować bezpośrednio z producentem klimatyzatorów Rotenso, projektantem lub ekspertem HVAC.  Każda z wspomnianych osób będzie potrafiła obliczyć moc chłodniczą urządzeń oraz zaproponować najkorzystniejszy przebieg instalacji. Jedynie dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja może zapewnić komfort przebywających w obiekcie gości.

 

Dowiedz się więcej