273
278
280
226
Strefa ekspertów HVACR

GWC żwirowy

Moje badanie dotyczyły powietrza, które wchodzi na domowy rekuperator, czyli w ilości 200m3/h przy dT 15 st C . W takich warunkach by zmienić m3 ziemi wokół rury o 1 st czyli by na 1.2 m głębokości temperatura podrosła z 15 na 16 stopni przy 30st na górze, wymiennik musiałby nonstop pracować 2 lata!!!

Przy przepływie 20 000m3/h radziłbym zrobić wymiennik typu pośredniego. Przy znacznie wyższej higienie, nieporównywalnie mniejsze opory, a co za tym idzie trwałość centrali. Nie "grzeją " się też wentylatory.
Mam taki model w sklepie, zapraszam.
Co do "odpoczywania" wymienników to ewidentne naciąganie klienta!!!

"wymiennik typu pośredniego"- może Pan coś więcej napisać na ten temat ?

No to się teraz zacznie:)

To zupełnie proste urządzenie (zapraszam na Bartycką) rurki zakopane w gruncie, pompka cyrkulacyjna i dopasowana do tego chłodnica na wlocie wentylacji. Zalety - pomijalne opory wymiennika, higiena, bezpieczeństwo (do czerpni przy guncie coś można napisikać).

gdyby wszystko było takie łatwe, mam zrobić GWC żwirowy, nie rurowy tylko żwirowy. Gdybym miała zakopać parę rurek w ziemi nie poruszałabym tematu, ale szukam sposobu ile tego żwiru wsypać w dół abym miała wystarczającą ilość powietrza o odpowiedniej temp.
o opłacalności takiego inetesu bedę sie zastanawiała jak będe robiła prawdziwy projekt. a to jest praca magisterska. ma byćporuszona jakaś "nowinka" coś innego. Dla zainteresowanych ostatnim moim odkryciem jest Średni efekt ciepny złożą 1kW/1m3 i bede się tego trzymała. pozdrawiam all

No to poruszyłaś temat rzeka dla TB. Na marginesie to TB nie bierze pod uwagę, że jesteś kobietą:) Tak przynajmniej wynika ze słów skierowanych do Ciebie.

kobieta czy nie kobieta, temat jest ...

To Panią "J" przepraszam, choć nie wiem w którym miejscu.
A co do żwirowego GWC ... koparką i tak ciężko zrobić mniejszy niż 2x4m i 1m gruby . A 8m3 kamieni w gruncie to i tak za dużo do 20 000m3/h.

Panie TB nie wie Pan w którym miejscu przeprosić, czy w którym miejscu pisze Pan w rodzaju męskim do "J"?

A CO SIę TAK UCZEPILIśCIE T.B ??

1m3 - 1kW chyba 50kW!!!

Średni efekt cieplny złoża wynosi 1 kW/m3, a w szczytach letnich i zimowych dochodzi nawet do 2 kW z 1 m3 złoża
ze stronki :
http://www.ekspertbudowlany.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=328&Itemid=57
wszelkie uwagi mile widziane
niech mi w końcu ktoś powie ile mam tego złoża wrzucić ??

20 000m3/h przy dT 15 st C to 70kW
Ciepło właściwe 1m3 żwiru to 600kWh/m3K x 8m3 = 4800
Gdyby 8m3 żwiru idealnie odizolować od reszty układu (gruntu), to 20 000m3/h ogrzałoby to przy 15 st różnicy po trzech dniach o jeden stopień. Ponieważ żwirowe GWC nikt nie odizolowuje od gruntu termicznie, , to te 8m3 żwiru "odda ten 1 st" do reszty układu w ciągu tych trzech dni. Wniosek : ...... Większy wymiennik - większy opór , większe koszty i "0" zysku.

jak makiem zasiał ...
Panie T. wyczytałam, że GWC żwirowe potrzebuja 12 godzinnej regeneracji. Co Pan na to aby zaprojektować dwa wymienniki pracujące naprzemian?

Proszę o podanie adresu mail

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.