273
274
226
276
Strefa ekspertów HVACR

GWC rurowy - jak zmnimalizować opory przepływu powietrza ?

Warunki ziemne pozwalają mi tylko na taki właśnie wymiennik. Dodatkowym utrudnieniem jest niemożność położenia rur w prostej lini (taki układ domu na działce). W najlepszym przypadku muszę wykonać 3 zakręty po 90 stopni (mimo 20-30 m długości wymiennika - jedna rura fi 200). Pytanie (laika) czy zamiana 1 kolan 90 st. na 2x 45 stopni da wymierny efekt w postaci zmniejszenia oporów przepływu powietrza czy tylko niepotrzebnie skomplikuje i podroży inwestycję?

Jaki strumień przewidujesz, że tak długi wymiennik robisz???

Witam Pana.
Mam już zamontowaną centralę nawiewno wywiewną f-my Atlantic (NEODF SRI /?/). Zna ją Pan - to ta nowsza wersja Recuventa, więc wymiana ok 110-260m3/h.
Kiedyś (w mailu) przestrzegał mnie Pan że ten prosty wymiennik w centali może zamarzać (tylko do tego potrzebuję GWC), więc postanowiłem coś na to zaradzić.
Długość "zgapiłem" z gotowego GWC rurowego Atlantica (tam podają /jeśli dobrze zrozumiałem treść/ 2x25m fi 125, lub 25m fi 200. Wprawdzie ten "francuski" GWC dedykowany jest do innej centrali /Duolix/, ale myślę, że wentylatory w moim kompakcie jakoś sobie z ta rurą poradzą.
http://www.atlantic-ventilation.com/atl-ventil//pdfventil/installe/PUITS_CANADIEN_NM_4032_C.pdf

To moja ulubiona centralka.
Powierzchnia wymiennika w centrali nie ma nawet 4m2. A 10mb rury GWC to ponad 6m2! To tyle jeśli chodzi o powierzchnię wymiennika. Zaś co do "przegrzania" gruntu nie miałbym obaw. 1m3gruntu by podgrzać o 1 stopień więcej w stosunku do reszty układu to 500kWh!!! Czyli przy 15mb rury ogrzanie (latem) czy ostudzenie ( zimą ) o jeden stopień 50-cio centymetrowgo "walca" gruntu wokół rury to 7500 kWh. 300m3/h powietrza może z centrali, przy 15 stopniach różnicy temperatur "przenieść" nie więcej jak 1kW . Lato byłoby zbyt krótkie, by zmienić warunki w 15mb rury!!!
Radziłbym poprzestać na 15-20mb z jak najmniejszą ilością zakrętów.

Jeśli 15-20 mb "rury" da efekt w postaci bezproblemowego działania wymiennika w okresie zimowym to jeszcze lepiej. Mniej pracy i niższe koszty. Problem u mnie jest jednak tego rodzaju, że aby umieścić czerpnię w "neutralnym" (Nie chcę umieszczać czerpni od strony ulicy, obok wjazdu do garażu czy 2m od granicy z sąsiadem) miejscu na działce muszę dołożyć parę-parenaście metrów więcej.
Przy okazji - mam problem z jednym z anemostatów nawiewnych, słychać go (szum powierza) dość wyraźnie. Jest najbliżej centralki umieszczonej na poddaszu. Inne anemostaty "są w porządku" . Czy przyczyna może leżeć w zbyt krótkim odcinku przewodu doprowadzajacego powietrze? W tym "felernym" jest max 1.5m ruryod nawiewnika do skrzynki rozprężnej - w pozostałych od 4-6m długości.

Dołóż tłumik , albo lepiej daj dłuższy kanał.

Masz akuflexy?

ja wykonałem taki wymiennik gruntowu z rury fi 200 długość 23 mb. zima w tym roku łagodna ale w te kilka zimniejszych dni wykonywałem pomiary temperatur:
centrala z rekuperatorem Dospel economic II
dom 105 m2 pow użytkowej
ok 150 m2 podłog
parterowy z poddaszem 5 pokoi
temperatura - 10 C ok godz 17 centrala pracowała ok 4 h
temperatura za wymiennikiem gruntowym + 4,2 C
nie mam możliwości sprawdzić przy niższych temperaturach ale myślę że ok 30 mb to jest wystarczająco
grunt: piasek

A gdyby tak samo 4,2 wysło na 10mb rury też 30m byłoby OK?

ja wykonałem taki wymiennik gruntowu z rury fi 200 długość 23 mb...
Rozumiem,że wymiennik wykonaleś sam we własnym zakresie. Jeśli tak, to czy mógłbyś podzielić się ew. spostrzeżeniami z wykonanej pracy. Jakiego materiału do tego użyłeś, czy jest to prosty odcinek czy są kolana ?

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.