273
278
226
276
Strefa ekspertów HVACR

Grubości izolacji wg przepisów

No to mamy fajny temat.
Do Piotra i Praktykanta:
1. Przy tego typu wątpliwościach organem właściwym do interpretacji jest UNB (dla niewtajemniczonych Urząd Nadzoru Budowlanego)
2. Rzeczywiście ustawa jest ponad normą ale:
3. Ustawa dopuszcza inne grubości izolacji przyjęte przez projektanta pod warunkiem że to uzasadni ekonomicznie (fajne sformułowanie , pozwala na wszystko)
4. I teraz najciekawsze, czytałem ostatnio o wyroku NSA w procesie projektant - wykonawca. W skrócie: projektant przytoczył w projekcie starą normę, a wykonawca zrobił wg nowej wersji tej samej normy, i projektant wygrał. Interpretacja NSA: jeżeli projektant przywołuje w projekcie nawet nieaktualne normy to są one obligatoryjne dla wykonawcy.
A teraz mój kamyczek do dyskusji o izolacji.
Izolacja ogrzewania powietrznego 40 mm i 80 mm. Czyli jak mam wentylacje ,która nie nie pełni funkcji grzewczej to izolacja wg. normy?
I kolejna ciekawostka, czy centrala wentylacyjna zewnętrzna jest komponentem instalacji ogrzewania powietrznego czy nie? Bo jak tak to wszystkie centrale w ogrzewaniach powietrznych muszą spełniać nowe "Warunki ..." i mieć izolacja 80mm przy lambda 0,035 Mała rewolucja by się szykowała dla producentów. Na to pytanie będę miał niedługo interpretacje UNB.
Kolejna ciekawostka do dla jakiej temperatury przyjmować lambda do obliczeń, warunki nie podają.
Tak jak w kilku innych miejscach warunki są nieprecyzyjne.
Niestety jaki kraj takie prawo.

Kolejna ciekawostka do dla jakiej temperatury przyjmować lambda do obliczeń, warunki nie podają.
Tak jak w kilku innych miejscach warunki są nieprecyzyjne.
Niestety jaki kraj takie prawo.
Ale powołują się na starą normę i tam jest podane dla 40C i 0,035. Oraz wzór jak to przeliczyć. A grubości to wychodzą masakryczne:(

Kolejna ciekawostka do dla jakiej temperatury przyjmować lambda do obliczeń, warunki nie podają.
Tak jak w kilku innych miejscach warunki są nieprecyzyjne.
Niestety jaki kraj takie prawo.
Ale powołują się na starą normę i tam jest podane dla 40C i 0,035. Oraz wzór jak to przeliczyć. A grubości to wychodzą masakryczne:(
Jaką normę i w którym miejscu?
Ale, ale, mam decyzję Nadzoru Budowlanego w sprawie central wentylacyjnych. Otóż wg Nadzoru "Rozporządzenie" nie dotyczy grubości izolacji central.

Jaką normę i w którym miejscu?
Rozporządzenie Dz 56. poz 4961 (12 marzec 2009) powołuje się na PN-B-02421 lipiec 2000. (str 4967)

Czyli wg czego przyjmujecie izolacje ? Przecierz każdy z Was w ciągu kilku ostatnich miesięcy spotkał się z tym problemem. I... ?

Ja wg rozporządzenia. Oczywiście w zakresie tego czego rozporządzenie dotyczy.
Pozostałe izolacje dobieram wg. PN-EN ISO 12241:2008

Ok, to czy zwykła wentylacja budynku np biurowego, gdzie sercem jest centrala wentylacyjna (filtry, wymiennik, nagrzewnica, wentylatory) to instalacja ogrzewania powietrznego? Czy minimalne średnice izolacji w tym przypadku powinny wynosić 40mm i 80mm (wewnątrz i na zewnątrz) ?

A jak z doborem izolacji dla przewodów z czynnikiem grzewczym prowadzonym na zewnątrz budynku?

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.