273
274
276
226
Strefa ekspertów HVACR

Czy można stosoweć rekuperatory BARTOSZA i DOSPELU?

Szanowny Panie Tomaszu, żałuję że zamiast opowiedzieć nam o swoich doświadczeniach z użytkowania centrali próbuje mnie Pan obrazić. Nazywanie innych "inteligętnych inaczej" nie świadczy o wysokim poziomie kultury ani dyskusji. Jeśli by Pan przeczytał uważnie moje wypowiedzi to z pewnością przy odrobinie dobrej woli zauważyłby Pan że nie bronię central będących tematem tej dyskusji, tylko staram się sprowadzić dyskusję na poziom konkretów a nie epitetów, sugestii, osobistych wycieczek itp. Zamiast stwierdzeń typu "z tym panem nie dykutujemy bo nie podoba nam się to co mówi" proszę wskazać nielogiczności w moich wypowiedziach. Przyznaję że pisząc jedną z opinii nie zauważyłem Pana wypowiedzi ( może dlatego że strony otwierają się wyjątkowo wolno) ale zaraz potem przyznałem się do tego i przyzna Pan że jednoznacznie uznałem brak odprowadzenia skroplin za niedopuszczany. Pana wypowiedź na temat central jest jedyną naprawdę popartą konkretami, tym bardziej rozczarowany jestem Pańską akceptacją wypowiedzi ograniczających się do epitetów. Chyba że jest Pan "materialnie zainteresowany" aby prawda o centralach Bartosza i Dospelu wyszła na jaw. Ale po co w takim razie udaje Pan "inwestora" , trzeba było opisać swoje rozmowy z PHZ , są naprawdę wiarygodne a jak kto nie wierzy niech sam zadzwoni. Ja w każdym razie uwierzyłem pomimo tego, że sądzę iż nie jest pan "zwykłym inwestorem" a to dlatego, że gdybym to ja kupił centralę i nie mógł jej wyczyścić to przede wszystkim zadzwonił do producenta i z nim bym pertraktował (co bym później opisał na forum). Ta przydługa wypowiedź nie do końca na temat jest kolejnym apelem o zrezygnowanie z wypowiedzi poniżających tych co piszą i co czytają. Nie ukrywam, że sprzedaję "jakieś tam" wyroby ale zawsze staram się pamiętać o zasadzie, że stracić panowanie nad formą i treścią wypowiedzi ma prawo tylko niezadowolony klient ale nie sprzedawca bo świadczy to o klasie firmy i człowieka. Dam przykład , wszyscy znają ostrą konkurencję między Vissmanem i Buderusem ale nawet na torturach jedni na drugich nie powiedzą złego słowa, ani na innych mniej renomowanych producentów. Ciekawe dlaczego ? Proponuję, żeby stworzyć osobne forum dla tych co chcą sobie naubliżać, żeby ci co chcą się czegoś dowiedzieć nie musieli tego czytać. Co Pan sądzi na temat wypowiedzi typu "ignorować Kaczora" ? bo ja jestem zażenowany.

Przepraszam. Opisałem tylko moje wrażenia. Co do moich doświadczeń (14 lat sprzedaje i montuje rekuperatory) to dawno przestałem montować w domach jednostki o sprawności powyżej 70% z prostego powodu, w domu dobrze izolowanym (70-35 kWh/m2 rocznie) często występuje nadprodukcja ciepła, kominek, goście, itp. wtedy zwiększając wentylację o sprawności 80-90% nie możemy obniżyć temperatury. Zaś w domach źle izolowanych (czyli tek jak radzi MURATOR) 250-140 kWh/m2 rocznie zwiększenie sprawności wentylacji o 20% nie wpłynie na opłaty za ogrzewanie, bo procent ucieczki ciepła przez wentylację przy słabej izolacji jest i tak niewielki. Chętnie o tym porozmawiam... 0-22-5591081

Szanowny Gnomie!
nie mamy tutaj miesiąca na rozmowy.
jak będzie filtr EU-8 lub 9 to nie będzie kurzu ani w kanałach ani na wentylatorach - nie będzie go wcale!
Co do Cofki
- jak budynek będzie szczelny - nie ma takiej możłiwości - to fizyka. Do przepływu powietrza potrzebny jest WLOT i WYLOT. To nie zbiornik ze sprężonym powietrzem kolego! Nie na pompujemy powietrza do szczelnego obiektupoprzez ciąg z komina czy skąd tamś indziej. Cofki mogą być -kiedy otworzymy okna lub drzwi - a to zmienia zasady. Po to mamy centralę 24h na dobe aby NIE OTWIERAĆ okien !!
Co do wymienników i fitrów
Dlaczego myjemy raz na miesiąc a nie na dwa ?- ZAWSZE jest to prewencja !!- zmieniamy olej w samochodzie co 10 tys km - a możemy co 8 tys. dlaczego nie?
KLIENT osądzi kogo produkt jest badziewie i po paru latach nie będzie sie sprzedawał.
Jak mówią starzy wyjadacze;
pasmatrim pażywiom
kto zostanie na rynku a kto dostanie kopa w d...
Zostaną najlepsi...( mam nadzieję)

A już tak zupełnie poważnie to: Kurz będzie w kanałach od czerpni do filtra, od kratek wywiewnych do filtra i na samym filtrze (już o tym pisałem). EU9 nie przepuszcza kurzu ale przepuszcza bakterie przynajniej te mniejsze. ( A tak przy okazji to czy ty Wally w swoich centralach montujesz EU9 ?). Ja swoje mieszkanie odkurzam raz na tydzień a żona mówi że i tak za rzadko. Kazać ludziom czyścić centralę i kanały (bo już wiemy że nie wystarczy samą centralę) raz na miesiąc to jednak przesada. Centrala w domku jednorodzinnym 24h/dobę ? nawet w lecie ? albo jak jest -15 C ? nieotwierane okna ? eee... chyba jednak trochę przesadziłeś, apeluję o więcej "realu". Myślę, że pan TB mógłby sporo opowiedzieć o tym jak są użytkowane centrale w domkach jednorodzinnych. A jeśli chodzi o techniczne porównanie central to zachęcam Cię do wypełnienia ankiety (patrz temat: "jaki rekuperator wybrać")

Panowie przestudiujcie centralę Dospelu tam jest wymiennik nie krzyżowy a przeciwprądowy to jedno a po drugie przyjżyjcie się dokładnie tej centrali i pogadamy.Pozdrawiam

Szanowny Panie Piotrze przyglądam ( w tej chwili) się dokładnie centrali DOSPELA jest wymiennik przeciwprądowy. Niech Pan go wyjmie i umyje. Mało tego właśnie przyglądając się po Pana namowie zauważyłem,że woda wykraplajęc się w wymienniku musi ściekakć pod prąd wydmuchiwanego powietrza, a odprowadzenie wody jest po drugiej stronie.

Wentylku czasami mocno zalewasz , czy teraz na prawdę piszesz prawdę? , jełśi TAK , to jest to konstrukcyjny bubel !! O jakiej centrali piszesz i jaki model bo trzeba to zobaczyć !!

Najmniejsza centrala DOSPELU, robią chyba tylko 250 500 m3

Eonomic 120 DOSPELU ma wymiennik przeciwprądowy przynitowany do obudowy. Wylot wody jest z dobrej stony, ale wymiennik jest uniesiony dosyć wyrażnie "wylotem" zużytego powietrza do góry, czyli woda spływa pod prąd przepływu powietrza!

Szanowny Panie Wally oglądałem i tak jest faktycznie. Znalazłem jednak i ciekawe rozwiązanie, nie mające wszak znaczenia dla powyższego tematu, chodzi wyłącznik napięcia przy zdemowaniu pokrywy zamontowany w cantralach DOSPELU.

Taki wyłacznik tam to nie ma racji bytu , bo nikt o zdrowych zmysłach nie będziez dejmował pokrywy i wymieniał filtry przy parcującej central. Taki wyłącznik natomiast maja nasze filtry elektrostatyczne- bo tam jest to ważne, aby nikt tam ręki nie wsadził podczas wysokiego napięcia.
No coż nawet tak sławnej firmie jak Dopsy potrafi cos zbublowac!

Panowie i Panie. Proszę się zastanowić która z wymienianych przez Państwa firm zapewni Wam taki okres gwarancji, który pozwoli na pełne sprawdzenie urządzenia.Czy 1 rok wystarczy?
Myślę że nie!

Przy zdrowych zmysłach zgoda, ale ilu użytkowników ma zdrowe zmysły ?

W centrali Dospel Economic są stosowane przeciwprądowe wymienniki ciepła w pełni demontowane. Należy odkręcić kilka (4) śrubek i po strachu. Ponadto średnio przez dzień pracy (24h), zostaje odprowadzony kondensat w ilości 50 ml. Zresztą Dospel prowadzi ciekawe szkolenia dla klientów, na których można taką centralkę "dotknąć" - i nie tylko...

Dobrze że zostało to zmienione, w kupionej cantralce mam nie wyjmowany wymiennik. Natomiast co do wody to nie zgadzam się. Przy czteroosobowej rodzinie średnia dobowa w zimie to 300g na godzinę a nie 50 na dobę.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.