A to jest zdanie KFCH na ten temat
Myślę że KIGCiK leci na kase, i może okazać się za kilka miesięcy że potrzeba mieć nowy inn certyfikat
tak jak to było ze świadectwem kwalifikacji
Certyfikacja osób i firm branży chłodnictwa i klimatyzacji
Informacja ważna dla wszystkich firm naszej branży, jak również użytkowników urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych pracujących na czynnikach z grupy HFC.
W dniu 4 lipca 2007 we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej zaczęły obowiązywać nowe przepisy prawne wprowadzone Rozporządzeniem nr 842/2006 w sprawie niektórych gazów fluorowanych. Przypomnijmy, że odnosi się ono do czynników chłodniczych z grupy HFC, w tym m.in. R134a, R404A, R407C, R410A i R507.
Szczególnie ważne dla naszej branży są wymogi dotyczące szkoleń i certyfikacji osób oraz firm zaangażowanych w instalację, konserwację i serwisowanie urządzeń i systemów.
Fakt, że formalnie przepisy o certyfikacji zaczęły obowiązywać od połowy tego roku nie oznacza jednak, iż istnieje już obowiązek posiadania certyfikatu. Warto więc przypomnieć przyjęty w Rozporządzeniu harmonogram wdrażania certyfikacji.
Do 4 lipca 2007 Komisja Europejska powinna sformułować wspólne dla wszystkich państw członkowskich minimalne wymagania i warunki szkoleń i certyfikacji.
Komisja spóźnia się jednak z ogłoszeniem jednolitych zasad, które mają obowiązywać we wszystkich krajach członkowskich UE. Według ostatnich informacji, ostateczne decyzje zostaną podjęte na początku października 2007.
W oparciu o jednolite wytyczne Komisji Europejskiej, do 4 lipca 2008 państwa członkowskie mają ustalić swoje wewnętrzne wymagania dotyczące szkoleń i certyfikacji.
Oznacza to, że najwcześniej w październiku br. Polska będzie mogła formalnie przystąpić do prac nad ustawą i rozporządzeniami ministerialnymi, które sprecyzują ogólne zasady ustalone w Brukseli. Można oczekiwać, że nowe akty prawne dotyczące wszystkich syntetycznych czynników chłodniczych (tj. CFC, HCFC oraz HFC) wejdą w życie w drugim kwartale 2008, a w lipcu 2008 roku pojawi się możliwość uzyskiwania certyfikatów "F-gazowych".
Zatem dopiero w lipcu 2008 zacznie obowiązywać faktyczny wymóg legitymowania się nowymi certyfikatami.
Jednak w celu zachowania ciągłości działania przez osoby i firmy z branży chłodnictwa i klimatyzacji, przewiduje się wprowadzenie tzw. okresów przejściowych. W realiach polskich oznaczać to będzie najprawdopodobniej, że ustawowo będą honorowane obecne świadectwa kwalifikacji, wydane w oparciu o ustawę "ozonową". W rezultacie, dla posiadaczy ważnych świadectw kwalifikacji bezwzględna konieczność dysponowania nowym certyfikatem "F gazowym" pojawi się dopiero z dniem 4 lipca 2010 lub z chwilą wygaśnięcia pięcioletniego okresu ważności świadectwa.
Jakiekolwiek inne certyfikaty uzyskane przez osoby i firmy przed ustanowieniem odpowiednich przepisów krajowych, określających ostateczny zakres szkoleń i certyfikacji oraz wymagania w stosunku do podmiotów szkolących i certyfikujących, nie będą honorowane po wejściu w życie obowiązku legitymowania się certyfikatami wprowadzonymi Rozporządzeniem 842/2006.
Powyższe informacje wynikają wprost z zapisów Rozporządzenia oraz z przebiegu wielomiesięcznych konsultacji w kraju i za granicą, w których uczestniczyli członkowie Krajowego Forum Chłodnictwa. Zostały one również potwierdzone przez Ministerstwo Środowiska, Biuro Ochrony Warstwy Ozonowej oraz Europejskie Stowarzyszenie Klimatyzacji i Chłodnictwa AREA.
Wspólnie z innymi polskimi organizacjami zajmującymi się chłodnictwem i klimatyzacją, pracujemy nad stworzeniem dobrego i spójnego prawa.
Działamy na rzecz całej krajowej branży chłodnictwa i klimatyzacji.
Przyłącz się do nas!
Warszawa, sierpień 2007
Opracowanie: Zespół ds. Legislacji KFCh
Szanowny Leszku
Wydaje mi się że AWAX wyraźnie napisał że BCJ jest dobrowolnym certyfikatem dla firm potwierdzającym ich jakość. Nie znalazłem żadnej informacji na temat obligatoryjnych certyfikatów które będą obowiązywały wszystkich z branży zajmujących się f-gazami. Jak wspomniałeś w drugiej częsci wypowiedzi te obligatoryjne certyfikaty będą konieczne dopiero za jakiś czas i to nie bynajmniej jak wspomniałeś wcześniej (pewnie chcąc dogryźć z zazdrości KIGCHIK) to tylko kilka miesięcy.
Certyfikaty o których mówi rozporządzenie 842 to coś takiego jak pozwolenie na wykonywanie pracy i pewnie firma dostanie jeżeli zatrudni odpowiedni ceryfikowany personel i będzie posiadała jakiś wymagany sprzęt, ale to nie ma nić wspólnego z certyfikacją jakośći dotyczącą branży chłodnictwa, klimatyzacji itp. Podobnie jak ISO - to tylko certyfikat świadczący o jakości procedur dotyczących zarządzenia.
Co do KFCH to myślę że wciąż chcą za wszelką cenę wykazać że jeżeli ktoś myśli inaczej niż ich członkowie to jest be. A przecież z tego co słyszałem to trzon KIGCHiK to firmy serwisowe czyli te które naprawdę wiedzą jak wykonuje się wszelkie usługi związane z branżą i jak do zagadnień ochrony środowiska podchodzą inwestorzy czy użytkownicy instalacji zawierających substancje kontrolowane. Może dlatego wypadałoby posłuchać ich uwag i uwzględnić je w loobowaniu noych uwarunkowań prawnych.
W przeciwnym wypadku myślę że możemy spodziewać się że nowe przepisy będą tak samo "doskonałe" jak ustawa o substancjach zubażających warstwę ozonową.
tictac