Gość: Symfonia3
2018-05-01 20:10
Blok z okapami - zapachy z kratek
Witam,
Proszę, o pomoc w niniejszej sprawie:
Mieszkam w nowym bloku, w którym jest wentylacja grawitacyjna. Na moje mieszkanie - 3 sypialnie + łazienka + WC + kuchnia otwarta na salon mamy 4 ujścia powietrza: 1 w łazience, 1 w WC, 2 w kuchni, w tym 1 specjalnie pod okap. W każdej sypialni, w salonie i w kuchni zamontowane są nawiewniki. Dodatkowo na kominach są zamontowane takie turbiny wentylujace, które rzecz jasna pracują intensywniej na wietrze. Oprócz tego KAŻDY lokator ma ponoć swój komin.
Problem jest pewnie znany: często czujemy zapachy smażenia i gotowania, zwłaszcza w kuchni i w WC (WC i kuchnia dzieli ściana, w której mają kanały wentylacyjne) - dzieje się to nawet dziś, kiedy mamy 27 stopni i pootwierane okna w całym mieszkaniu.
Ktoś od dewelopera był i stwierdził, że przy wentylacjach grawitacyjnych tak już jest.
Błagam, pomóżcie - czemu tak się dzieje? Gdzie się udać?
Gość: kubatura
2018-05-08 11:10
Re: Blok z okapami - zapachy z kratek
Nie jest prawdą że "przy wentylacji grawitacyjnej tak po prostu jest". Jest to związane z nawietrzakami. Ilość powietrza wywiewanego = nawiewanego, inaczej w mieszkaniu występuje podciśnienie i powietrze jest zasysane z komina, zamiast wyrzucane na zewnątrz. Jeśli czuć zapachy trzeba pootwierać wszystkie nawietrzaki, ewentualnie może być ich zaprojektowana zbyt mała ilość - wtedy wina po stronie dewelopera i musi płacić (należy sprawdzić parametry nawietrzaka i czy zgadza się z warunkami tech)