265
226
269
Strefa ekspertów HVACR

basen kryty pływacki

jaką wartość x, tj. zawartości wilgoci w powietrzu zewnętrznym należy przyjąć do obliczeń w okresie lata: x=9g/kg czy x=11,9g/kg ( wg. polskiej normy)

Coz, dla parametrow t=30C, i wilgotnosci 45% z wykresu i-x wynika. ze x=0,0121kg/kg. Zatem normowa wartosc jest poprawna.

Wiem, że jest to wartość x poprawna, lecz jaką należy przyjąć do obliczeń ilości powietrza wentylacyjnego na basenie aby uzyskać efekt wentylacyjny poprawny i efekt ekonomiczny( aby nie przewymiarować niepotrzebnie instalacji a uzyskać wilgotność np. 55% przy temperaturze powietrza 30 C)

Proszę skontaktować się pod nr telefonu (022) 6755559, postaramy się pomóc dobrać poprawnie wydajność urządzeń do kklimatyzacji pomieszczeń basenowych. (Z. Wnukowicz)

mam pytanie, czy pan Zbigniew reprezentuje firmę wentylacyjną dostarczającą urządzenia, jeżeli tak to jaka to jest firma.

wg mojej wiedzy, osuszacze (centale) basenowe dostarczane sa w Polsce przede wszystkim przez 3 firmy: Menerga, Dantherm, GEA. Sorki jesli o kims zapomnialem.

Znam wszystkie te firmy, ostatnio stosowałam centrale firmy menerga,są bardzo dobrze ,lecz dotąt nie uzyskałam odpowiedzi na moje pytanie, które brzmi: jaką wartośc x należy przyjąć do obliczeń ilosci powietrza zewnętrznego w okresie lata- x=9g/kg czy wyższą wg .polskiej normy. Od tego zależy ilość powietrza i wielkośc centrali wentylacyjnej.

Znam wszystkie te firmy, ostatnio stosowałam centrale firmy Menerga,są bardzo dobre ,lecz dotąd nie uzyskałam odpowiedzi na moje pytanie, które brzmi: jaką wartośc x należy przyjąć do obliczeń ilosci powietrza zewnętrznego w okresie lata- x=9g/kg czy wyższą wg .polskiej normy. Od tego zależy ilość powietrza i wielkośc centrali wentylacyjnej.

a skąd wogóle wzięło Ci się te 9 g/kg ?
chyba ktoś chce zredukować koszty ...
niestety klimat nam sie zmienia i w lato wilgotność jest wyższa niż normowe 45% przy 30°
To co przyjmniejsz do obliczeń to już twoja sprawa - tys projektant. Musisz zadecydować.
Amarykanie podają dla W-wy dla lata +32° i chyba 13 g/kg - ale musisz sprawdzic, ja nie korzystam na codzien z wytycznych US.

Nie rozumiem problemu? Jezeli w normie jest 11.9 g/kg to dla mnie jest to zawsze wartosc wyjsciowa, bazujaca na wieloletnim doswiadczeniu. Ale nie ostateczna. 9 < 11.9 wiec problemu 9 g/kg nie ma. A potem trzeba sprawdzic, jaka jest rzeczywistosc. Bylo po 2000 r sporo artykulow etc. Mozna sprawdzic takze w MGiW jakie byly ostatnie 5, 10,15 lat i juz jest odpowiedz. Sam widzialem opinie IOS z Politechniki Warszawskiej do konkretnej koncepcji, ktora zalecala podwyzszenia parametrow do +32 stopni - wilgotnosci niestety nie pamietam - ale zdaje sie ze bylo to cos kolo 60%. pozdrawiam

Witam,
Przyjęcie x=9g/kg do obliczeń jest rozwiązaniem lepszym, bo umożliwi znaczne zmniejszenie ilości powietrza, więc zmienjszenie kosztów inwestyji i eksploatacji. Można zastosować taki zabieg ponieważ:
1. Nie ma ryzyka wykraplania sią wilgoci w hali basenowej (brak różnicy temperatur latem)
2. Zastosowanie centrali z pompą ciepła umożliwia osuszania powietrza przy wyższej wilgotności zewnętrznej.
3. Dodatkowo charakter basenu; spora częśc basenów "publicznych" w okresie letnim przechodzi przerwę technologiczną.
Pozdrawiam
M

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.