273
278
226
276
Strefa ekspertów HVACR

audyt: opłata za ogrzewanie 1 m2 powierzchni użytkowej miesięcznie

Czy ktoś z Szanownych Koleżanek i Kolegów powie mi jak się liczy opłatę za ogrzewanie 1 m2 powierzchni użytkowej miesięcznie - ta rubryka znajduje się w karcie audytu energetycznego budynku (3 strona - zgodnie z rozporządzeniem).
Dziękuję z góry za pomoc.

Witam
Spróbuję odpowiedzieć.
Uważam, że należy policzyć wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na energię na 1m2 - z uwzględnieniem sprawności systemu grzewczego i przerw w ogrzewaniu (z uwzględnieniem wszystkich sprawności-wytwarzania, przesyłu itd). Obliczenia można wykonać w programie OZC - jakich pełno. Uwzględnić sprawności i przerwy - już "ręcznie".
Oczywiście będzie to zapotrzebowanie sezonowe, czyli "roczne" podane w GJ/a.
Znając koszt jednego GJ (nie mam tylko pojęcia co zrobić z opłatą abonamentową np. za dostawę gazu na cele ogrzewania i przygotowania c.w.u. - podzielić proporcjonalnie czy nie wliczać? - chyba nie wliczać, ale pewności nie mam)znamy koszt roczny ogrzania 1m2.
Rok ma 12 miesięcy, więc wynik dzielimy na 12. I w ten sposób uzyskujemy poszukiwany wynik :)
Po przeanalizowaniu mojej odpowiedzi bardzo proszę o ustosunkowanie się. Sam jestem ciekaw, czy mam rację.
Bardzo ciekawa sytuacja - nikt przez miesiąc nie odpowiedział na Pana pytanie :) Chyba kadra inżynierska mało intersuje się tymi zaganieniami...
Pozdrawiam

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.