Blok w Sulęcinie jest przykładem gdzie jako wyłączny system grzewczy zastosowane zostało elektryczne ogrzewanie podłogowe DEVI. Dzięki wykorzystanym materiałom, budynek charakteryzuje się małymi stratami ciepła, co przekłada się na niskie koszty utrzymania mieszkań.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe wyłącznym systemem grzewczym

Blok mieści się przy ul. Ekkela 10 i jest w całości ogrzewany elektrycznie. Został wybudowany w technologii energooszczędnej. W bloku znajduje się 12 mieszkań o powierzchni 49,14 m2 i 74,99 m2 oraz 8 garaży. Na południowej ścianie budynku zamontowano instalacje fotowoltaiczne, które dostarczają energię elektryczną do obsługi budynku. Do ogrzewania wody zastosowano wysokiej klasy pompy wodno-powietrzne. Budynek zaizolowano styropianem o grubości 30 cm, trójszybowe okna charakteryzują się współczynnikiem przenikania 0,7W/m2K, a okna balkonowe wyposażono w ocieplające rolety zewnętrzne. 

Dzięki zastosowanym materiałom budynek jest bardzo ciepły, posiada też dużą zdolność kumulacyjną energii, która jest pobierana w trakcie używania II taryfy. Właściciele ponoszą niskie koszty za ogrzewanie, cieszą się ciepłą podłogą pod stopami czy też brakiem grzejników na ścianach. Rachunek za ogrzewanie mieszkań od 49m2 do 75m2 wynosi miesięcznie od 40 do 75 złotych.  

„Wpadliśmy na pomysł wybudowania budynku niemalże pasywnego, który potrzebuje bardzo niewielkiej ilości energii do ogrzania - zastosowaliśmy system elektrycznego ogrzewania podłogowego DEVI, który sprawia, że inwestycja ekonomicznie jest znacznie korzystniejsza od pozostałych wodnych systemów obiegowych. Dzięki zastosowaniu takiego systemu nabywca mieszkania ma szansę kupić mieszkanie znacznie taniej” - mówi Roman Strzelczyk, deweloper Instalko.

Dzięki zastosowaniu systemu autonomicznego, jakim jest elektryczne ogrzewanie podłogowe, budynek nie wymaga rozliczeń wspólnotowych. Każdy mieszkaniec ma własną energię cieplną, ciepłą wodę i prąd, co znacznie obniża koszty administracyjne. 

„Osobiście cenię sobie niezależność, którą zyskałem dzięki takim rozwiązaniom. Nie martwię się o to, że w chłodniejsze dni wiosną lub jesienią centralne ogrzewanie będzie wyłączone. Termostaty zaprogramowałem tak, żeby działały zgodnie z moim trybem funkcjonowania, co oznacza, że ogrzewanie nie jest włączone cały czas i że w różnych pokojach temperatury są różne. Zaprogramowałem je raz i o nic już nie muszę się martwić. Wygodne jest także to, że nie mam żadnych naliczeń, dostaję jeden rachunek za prąd” - mówi jeden z mieszkańców bloku w Sulęcinie.

Zobacz krótki film na ten temat.

DEVI jest globalną marką i wiodącym w Europie producentem inteligentnych systemów elektrycznego ogrzewania podłogowego oraz zewnętrznych systemów przeciwoblodzeniowych. DEVI zawdzięcza swoją pozycję skoncentrowaniu się na zaawansowanych i przede wszystkim, przyjaznych dla użytkownika systemach opracowywanych w największym na świecie centrum kompetencyjnym ogrzewania podłogowego. Mieszcząca się w Grodzisku Mazowieckim fabryka powstała w 2008 r. i jest jedyną fabryką DEVI, w której produkuje się kable i maty grzejne. Od tego czasu 1000 zatrudnionych w niej osób wytwarza produkty, które są eksportowane na wszystkie rynki. Marka DEVI jest częścią portfolio grupy Danfoss.