Gość: Piotr
2005-05-04 00:00
wykorzystanie przewodu kominowego spalinowego do wentylacji?
witam,
jestem posiadaczem połówki bliźniaka (stary dom z bali) jak również połowy murowanego komina (2 przewody kominowe).
przewody maja przekrój około 14x28 cm i wcześniej były
wykorzystywane jako przewody dymowe fizycznych pieców
kaflowych. jeden przewód chciałbym wykorzystać jako przewód
do odprowadzenia dymu z kominka (zamknięta komora spalania) a do drugiego wsadzic 2 rury i wykorzystać
jako 2 przewody wentylacyjne.
1. czy takie rozwiązanie jest zgodne ze "sztuką wojenną"?
2. jakie rury mozna wykorzystać do tego (nie chciałbym
wchodzić w koszty o ile to nie jest konieczne)?
3. czy można zostawić wyjście tych przewodów skierowane
pionowo do góry czy jednak trzeba bedzie wyciąć z boku
otwory na kratki (sąsiednie przewody odprowadzają dym)
proszę o sugestie.
pozdrawiam
piotr
Gość: szoł-men
2005-05-04 00:00
Re:wykorzystanie przewodu kominowego spalinowego do wentylacji?
nie wiele wiem o kominkach i ich srednicach kominów, ale wiem jedno z pionowego kanału wentylacyjnego bedzie kapac - i to nie deszcz, bo są rozwiązania wywietrzaków które temu zapobiegają - ale skroplona para wodna z powietrza (kiedy ścianki kanału będą miały temp. poniżj pkt rosy) = reasumując: kanał wentylacyjny musi być zawsze przynajmniej w kształcie literki L (a nie I). Sugeruję także żeby wszelkie nowe rzeczy (komin kominkowy, przewody wentylacyjne) wykonań w formie wkladu do istniejącego komina murowanego, gdyz ten moze być już nieszczelny. Sugeruję także używać przewodów o przekróju okragłym (znacznie! mniejszy opór). Sugeruję również nie sugerowac się sugestiami internetowymi :-) bo ... sam rozumiesz ...
Gość: Puchatek
2005-05-06 00:00
Re:wykorzystanie przewodu kominowego spalinowego do wentylacji?
Gwoli uzupełnienia tego co napisał Szoł-men
Zrób wkłady w kominie wentylacyjnym, chociażby z tego powodu że nie doczyścisz wenętrznej powierzchni z sadzy. Jeśli powstanie odwrotny ciąg w kominie to smród bedziesz miał w domu.
Jeśli kanały dymowe i wentylacyjne są obok siebie to wkłady do kanału wentylacyjnego zrób stalowe - ja bym dał względnie tanie nierdzewne wkłady z supermarketu (podła jakość ale tu nie ma to nic do rzeczy).
Dlaczego nie plastik ? Nie wiesz czy komin jest szczelny i czy przypadkiem podczas (odpukać) zapalenia się wewnatrz sadzy ogień nie przeniesie się do drugiego kanału. A plastik ma to do siebie, że lubi się palić.
Wkład do kominka kanału kominka - polecam, tylko nie wiem jak bedzie z ciagiem - jak na kominek kanał jest mocno na styk. Jeśli jednak się zdecydujesz (firma której będziesz miał kominek stwierdzi że będzie wszystko grało) to nie minie cię owalny przekrój komina (droższy i większy opór przepływu niż przy przekroju kołowym o tej samej powierzchni) i dopilnuj żeby był ze stali żaroodpornej (nierdzewna/kwasówka nie wystarczy)- stal o symbolu 1.4828 (nie muszę chyba dodawać że to droższa stal)
Gość: miroslaw
2005-05-09 00:00
Re:wykorzystanie przewodu kominowego spalinowego do wentylacji?
mam -podobny problem w 1 kanale mam kwasowke od c.o gazowego + wentylacje kuchni co zrobic na sciane pojawil sie zolty nalot chyba cos sie skrapla