Brak przewodu kominowego zawartego w początkowym projekcie domu nie wyklucza posiadania kominka. W takiej sytuacji jego budowa wymaga jednak dodatkowej pracy. Sprawdź, jak bezpiecznie i efektywnie zainstalować kominek.

Brak przewodu kominowego może wynikać z zakupu domu na rynku wtórnym lub też z zaniedbania w projekcie budynku. Bez względu na powód, nadal możliwe jest zbudowanie kominka. 


Mniejsza waga – łatwiejsza instalacja
- Budowa komina jest nieunikniona – podkreśla Sylwester Kałwiński, ekspert firmy Kratki.pl. – W pierwszej kolejności należy zadbać o odpowiednie pozwolenia. By sprawa przebiegła sprawnie i szybko, najlepiej zdecydować się na komin zewnętrzny stalowy - izolowany. Nawet ocieplony i zabezpieczony płaszczem ochronnym będzie lekki na tyle, by stawianie pod niego fundamentów nie było konieczne – radzi specjalista. Montaż lekkiego komina wiąże się jedynie z instalacją konsoli wsporczej i uchwytów oraz przekucia muru celem podłączenia rury dymowej.

Zewnętrzne kominy ceramiczne i z pełnej cegły, powinny zostać osadzone na fundamentach. W Polsce muszą być postawione poniżej strefy przemarzania gruntu, tj. na głębokości 80-140cm. Postawienie murowanego komina jest łatwiejszym rozwiązaniem w przypadku rury ceramicznej obudowanej pustakami betonowymi. Instalacja z pełnej cegły trwa z kolei dłużej i konieczne jest zakończenie jej montażem czapy z betonu zbrojonego.

- Jednak zdecydowanie najbardziej skomplikowanym rozwiązaniem jest budowa komina wewnątrz domu. Może to być problematyczne głównie ze względu na wymiary oraz prace związane z przekuciem stropów i połaci dachowej, które przewidują przepisy – zauważa ekspert Kratek.


Budowa komina a liczby
Najmniejsza, dopuszczalna średnica przewodu dymowego powinna wynosić 15cm. Wymiar ten zależny jest jednak od wielkości paleniska w kominku. Oznacza to, że gdy w planach mamy montaż wkładu kominowego o mocy wyższej niż 10kW, projekt komina musi uwzględniać jego większe wymiary. Przeliczając te wymiary należy wziąć pod uwagę także długość przewodu kominowego, jego minimalna wartość to zazwyczaj 4-6mb od podłączenia czopucha do wylotu. 

Rura łącząca kominek z przewodem kominowym nie powinna być dłuższa niż 2m oraz zostać podłączona pod kątem ok. 45o. Dodatkowo należy pamiętać o tym, że pomieszczenie z kominkiem musi posiadać sprawnie działający system wentylacji: grawitacyjnej lub nawiewnio-wywiewnej. Warto także zapewnić dostęp świeżego powietrza z zewnątrz do kominka. W tym celu zaleca się np. zamontowanie przewodu w podłodze (rura taka musi mieć średnicę min. 100mm).


Alternatywa - biokominki
Wytyczne dotyczące dobudowy komina często zniechęca do inwestycji. Nie znaczy to jednak, że należy zrezygnować z marzenia o przytulnej i ciepłej atmosferze. – Coraz większą popularność zdobywają biokominki, urządzenia całkowicie niewymagające instalacji – wskazuje ekspert Sylwester Kałwiński. – Niewielkie palenisko w niczym nie ustępuje tradycyjnemu i można je po prostu ustawić w dowolnym miejscu domu lub mieszkania, nie zważając na techniczne aspekty. Wybór kształtów, wzorów i kolorów biokominków jest ogromny, możliwości aranżacyjne są więc praktycznie nieskończone – podkreśla.

 

Dowiedz się więcej