Gość: Szymon
2004-02-12 00:00
#1
wentylacja z ogrzewaniem
Chce w swoim domu (stan surowy zamknięty) zamieścić wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła z możliwością podpięcia do tego ogrzewania z kominka oraz gruntowego wymiennika ciepła(czerpnia).
Chiałbym się dowiedzieć z praktyki czy ktoś ma już coś takiego w swoim domu jak to funkcjonuje i czy zdaje egzamin.
Gość: yllaW
2004-02-13 00:00
#2
Szanowny kolego! ten temat już klepaliśmy szereg razy. Według twojej jasnej myśli porównując ją z jedzeniem , chciałbyś w jednym talerzu zjeżć przystawkę ,zupę, główne danie i deser z kawą. Tak jednak nigdzie nie zjesz - i to samo jest z twoim życzeniem. Twój zamiar nadaje sie do kategorii "zrobię -bo chcę, bo sąsiad ma i ja będę mial" oraz "pokaże wszystkim co zrobiłem..." Zadaj sobie pytanie; czy chcesz sobie wsadzic trochę "bajerku" nic nie mającego z techniką powietrza - czy zakłądasz ,że chcesz zrobić wentylacje - bo jesteś ukierunkowany ma zdrowie i higienę powietrza. Parę uwag;
1/ system centrali rekuperacyjnej nie "żeni" sie z powietrznym ogrzewaniem. Dlaczego? - już to wyjasnialiśmy , ale możesz zajżeć na forum koss-a tam tez o tym piszą
2/ ogrzewanie kominkiem - to czyste wyzwanie do chorób dróg oddechowych i zaraza na alergików. Tak ,że zastanów sie - czy kominek mam byc dekoracją i zabawą od czasu do czasu - czy tez codzienną gehenną?
3/ wymiennik gruntowy może być - tylko jak go wyczyścic po 5-8 latach?
4/ jełśi już wprowadzac wentylacje mechaniczną - można zastanowić się nad klimatyzacja - bo wtedy system rekuperacji świeżego powietrza będzie tam suplementem do głónego systemu.
Gość: szymon
2004-02-13 00:00
#3
widze że jesteś "alfą i omegą" w sprawach wentylacji
Gość: szymon
2004-02-13 00:00
#4
proszę o podanie gdzie moge sie zaznajomić z większa informacją na ten temat;byłem na forum u koss-a i nic takiego nie znalazłem.
pozdrawiam
Gość: spostrzegawczy
2004-02-13 00:00
#5
podaj skąd jesteś i adres e-mail ktoś do Ciebie z regionu się odezwie.Potrzebujesz oferty pod twój budynek-wizja lokalna konieczna.
Gość: yllaW
2004-02-13 00:00
#6
Szymon , przeczytaj w www.koss.pl w dziale artykuły i analizy / informacje o świeżym powietrzu oraz analize doboru central. To ci troche wyjaśni. Oraz w sekcji centrale rekuperacyjne - jak te centrale dobrać - WAZNE jest abys zrozumiał ZASADĘ doboru - wtedy zrozumiesz ,że systemy rekuperacji na świeże powietrze jest trudny z łączeniem go z kominkiem (oprócz spraw formalnych wynikających z zasad i warunków technicznych tych instalacji). Na stronie www.koss.pl /Forum - jest parę pytań dotyczących ogrzewania kominkiem i rekuperacji i tam poszukasz odpowiedzi na sprawy połączenia kominków z rekuperacją.Pozdrawiam.
Gość: szymon
2004-02-16 00:00
#7
podaje adres:
comtel2@telefony.com.pl
czekam i pozdrawiam
Gość: szymon
2004-02-17 00:00
#8
sorki podałem tylko maila.
mieszkam koło Brzeska (okocim-małopolska) tel.014 68 63 790 praca
email:comtel2@@telefony.com.pl
Gość: Gnom
2004-02-18 00:00
#9
po co ? To co chcesz zrobić jest oczywiście technicznie możliwe do zrobienia ale wymagałoby zrobienia indywidualnego projektu nie tylko instalacji ale również automatyki. Było by drogie i nie wiem czemu by miało służyć. Ja osobiście nie za bardzo rozumię ideę ogrzewania domku kominkiem. Gdybym ja chciał tanio ogrzewać dom (bo innych zalet ogrzewania kominkowego nie widzę) to kupiłbym kocioł na drewno lub pelety i postawił w pomieszczeniu technicznym a kominek zrobiłbym sobie dla ozdoby. Nie za bardzo wyobrażam sobie codzienne palenie w salonie w kominku (zakładam że problemy typu odpowiednie rozprowadzenie powietrza, odpowiednia temperatura nawiewu, i możliwość sterowania temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach będą rozwiazane). Nie widzę za to szczególnych przeciwskazań połączenia wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła z gruntowym wymiennikiem ciepła. Oczywiście system musi być odpowiednio zaprojektowany i wykonany tak aby uwzględniał różne warunki pracy. Wymiennik gruntowy będzie w zimie wstępnie podgrzewał powietrze a w lecie będzie "chłodnicą". Wymiennik krzyżowy będzie pracował tylko w zimie. W okresach przejściowych wymiennik gruntowy musiałby być wyłączony na stałe albo załączny automatycznie. Układ może być całkowicie zautomatytzowany lub wymagać ręczego przestawiania przepustnic. Zanim zlecisz wykonanie takiego układu sugeruję bardzo dokładnie sprawdzić referencje firmy.
  • 1