Gość: Klima
2002-02-22 00:00
#1
Wentylacja solarium
Poszukuję materiałów informacyjnych dot. wentylacji w solarium. Problem polega natym, że producent łóżek opalających podaje ilości powietrza, jakie powinny być odprowadzane od każdego urządzenia. Są to ogromne masy powietrza, które w przeliczeniu na bardzo małą kubaturę kabiny dają absurdalne ilości wymian na godzinę w granicy 80-100. Mimo, iż kabiny nie są całkowicie wydzielonymi pomieszczeniami, tzn. ścianki kabiny nie są wykonane do samego sufitu więc tą ilość powietrza można odnieść do całkowitej kubatury, łącznie z holem, korytarzem itp. Niestety niewiele to daje, bo i tak wychodzi okołó 30-40 wymian powietrza na godzinę. Nie wiem co z tym zrobić i będę wdzięczna za każdą pomoc i radę.
Gość: Adrian
2002-02-24 00:00
#2
Rzeczywiście ilości powietrza do odprowadzenia od urządzenia podawane przez producentów są ogromne.
Jednak nie znaczy to że powietrze te musi być w pomieszczeniu wymienione i odprowadzone na zewnątrz. Te powietrze musi przepłynąć przez urządzenie dla jego ochłodzenia, ale może wrócoć do pomieszczenia.
W solarium w Tychach rozwiązalismy ten problem stosując wentylator kanałowy wywiewny wraz z kanałową kednostką klimatyzacyjną
Jednostka pobierała powietrze znad "łóżek" i przedmuchiwała je do pozostałej części pomieszczenia ( ok. 70m2). Wentylator regulacją obrotów ( 2200 m3/h) pobierał powietrze z nad "łóżek" i wyrzucał je na zewnątrz.
Nawiew poprzez nawietrzaki podokienne i górne okna uchylne ( latem).
Latem układ pracuje pełna parą.
Zimą wywiew i nawiew jest ograniczony regulacją obrotów i nawietrzakami a ciepło z "łóżek" wykorzystane jest do ogrzewania solarium.
Układ się sprawdził
W sprawie szczegółow technicznych proszę o kontakt karbon@karbon.com.pl
  • 1