273
274
276
226
Strefa ekspertów HVACR

Spece od instalacji z rekuperatorem - proszę o pomoc

Czy może Pan podać dane tego niezadowolonego klienta? Lub chociaż jaka centrala na jaki dom (m2). ?
Niestety właściciela nie znam osobiście byłem u niego z swoim znajomym. Centralka to jakiś rodzaj Flexit i to w zasadzie wszystko co mogę napisać.
Może jeszcze raz napiszę żeby nie było jakiś niepotrzebnych nieporozumień że nie jestem pewien na 100% kto był wykonawca tej instalacji.

jakiś flexit... to można ze strony wyczytać. Proszę nie pisać więc bzdur. Nie znam od 20 lat nikogo kto by używał centralę na "max" a najmniejszy flexit ma 300m3/h - to ile osób wtedy było? Niemożliwe też by było "za gorąco", system sterowania naszym ogrzewaniem ( ASIC) mierzy temperaturę w pomieszczeniu z dokładnością do 0.1 st C z częstotliwością 15/sek. Więc jest dokładnie tyle ile sobie ustawimy.

Oj ciężki temat tą wentylacją.
Dużo opinii i różne doświadczenia.
Do Pana TB:
Darekas w zasadzie zadal ciekawe pytanie.
Skoro uważa Pan, że wentylacja grawitacyjna nie bya nigdy w stanie podporządkować się normom (30m3/h na osobę) to jaką ma ona faktycznie wydajność?
Wiem, że nie da się tego określić ogólnie, bo zależy to od typu budynku i wielu innych czyników, ale po 20 latach w branży na pewno ma Pan jakiś pogląd na sprawę.
Norma fińska przewiduje ponoć 6l/s na osobę, czyli 21.6m3/h.
Nie wierzę, że Finowie oddychają inaczej. Na jakiej podstawie przyjmuje się normy i dlaczego różnią się one aż tak bardzo?
M.

Losiu, stać cię na dom 300m2 a nie stać na prawdziwą wentylację ? Centrale tzw. domkowe są dla tych wykonawców co nie znają się na wentylacji. Takie urządzenie jest jak telewizor, stawiasz, włączasz do kontaktu i działa, nic nie trzeba regulować. Z wszystkimi centralkami "domkowymi" sprawa wygląda zresztą podobnie, z tym że po włączeniu nie wiadomo czy działa i jak działa bo powietrza nie widać. A gości to ty masz zamiar zapraszać ? A okap w kuchni będziesz miał ? a powietrze z okapu puścisz na centralkę? A nawiewniki w salonie to na jakiej będą wysokości i jaki będą miały zasięg ? A przy przewietrzaniu to w jakim czasie powinno wymienić ci się powietrze i ile razy? Pamiętaj, że po 1 wymianie w pokoju masz 50% powietrza świeżego i 50% starego po 2 w. odpowiednio 75% i 25% pod warunkiem dobrego usytuowania nawiewników. A pytałeś się jak jest realizowana funkcja odszraniania i co nią steruje ? A pytałeś się przy jakim oporze filtra jest podawany spręż dyspozycyjny ? A masz presostaty na filtrach żebyś wiedział kiedy filtr jest brudny i jakie są opory początkowe i końcowe filtra ?
Najbardziej bawi mnie argument sprzedawców że do tej pory nie mieli reklamacji. A czy słyszałeś, żeby ktoś reklamował samochód bo ma mniejsze przyspieszenie niż w karcie katalogowej ? A czy ktokolwiek mierzył je w swoim samochodzie ? Spytaj się tych twoich fachowców czy maja jakikolwiek przyrząd do pomiaru wydajności nawiewników ?
Ja rozumiem, profesjonalna centrala jest 2 razy droższa a automatyka droższa od centrali. Ale wiesz co , zamiast wydawać pieniądze na coś co nie działa wyjedź sobie na wakacje.

Jaki więc gnom preferujesz układ rozmrażania i jaką byś sobie centralę założył na taki dom?

Nie ma co preferować, jest praktycznie jeden jedyny, który daje gwarancję ze wentylacja się nie zmniejszy przy niskiej temperaturze. A do domu to bym zastosował system ( a nie centralę) w zależności od tego ile bym miał pieniędzy do wydania. Jeśli bym miał mało to bym w ogóle nie montował centralnego układu z odzyskiem.

Od razu widać kto ma praktykę i zna się na wentylacji a kto się mądrzy… nic nie pomagając.

Nie ma co preferować, jest praktycznie jeden jedyny, który daje gwarancję ze wentylacja się nie zmniejszy przy niskiej temperaturze. A do domu to bym zastosował system ( a nie centralę) w zależności od tego ile bym miał pieniędzy do wydania. Jeśli bym miał mało to bym w ogóle nie montował centralnego układu z odzyskiem.
To skoro Pan Gnom unika odpowiedzi na pytania, to proszę chociaż powiedzieć ile to jest mało pieniędzy a ile dużo, zakładając, że dużo pozwala zamontować PRAWDZIWY system wentylacji.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
M.

Mistral to najtańsza w produkcji centrala.

Mistral to najtańsza w produkcji centrala.
A czyżby nie TYWENT ? Bo coś mi się wydaje, że da się taniej niż MISTRAL :)
M.

Tywent najtańszy w produkcji to zgoda, ale dla klienta najdroższy - po roku do wymiany - jak w mistralu brak izolacji termicznej, brak filtrów, wymiennik puszcza smrody, i tanie (głosne ) wentylatory. Ale w tywencie chociaż wymiennik alu możesz sobie zostawić na później.

Losiu, mniejszy jest problem z dużymi obiektami gdzie wydajność central wynosi ponad 10000 m3/h bo nawet nie trzeba liczyć czy dołożenie elementu za 2000 PLN zwróci się. Gdybyś miał wentylację bez odzysku i wentylował 24h/dobę przez całą zimę to za wentylacje zapłacisz ok 1600PLN/rok. jak zastosujesz odzysk o sprawności 50% to oszczędzisz 800 PLN. Ale czy naprawdę musisz wentylować 24h/dobę 500 m3/h ?
A jak się weźmie pod uwagę zużycie prądu to oszczędności spadną. Im mniejsza centrala tym mniejszy stopień odzysku i tym większy pobór prądu ale inwestycja tańsza. Nie mogę Ci nawet poradzić, żebyś poszedł do projektanta lub dobrego wykonawcy bo oni nie będą chcieli tym się zająć. Ja też nie podejmuję się na forum wskazać ci najlepszego rozwiązania. Żeby było wiarygodne i uczciwe musiałabym poświecić na to z 5 dni. Za takie analizy biorę niezwykle tanio ale nie mniej niż 5000 PLN. Jak ktoś oszczędza 10000 PLN rocznie to dla niego nie problem a pracy tyle samo.

Panowie,
Dołujecie mnie.
Ale róbcie to dalej. Próbuję wygrzebać się z tej części umowy, bo wykonawca się do niej nie zastosował.
Umowa jest jednak dwustronna. Nie zobowiązuje jedynie mnie do zapłaty, ale także jego do fachowego ZAPROJEKTOWANIA i wykonania instalacji.
Póki co jest spór. A jak się on wyjaśni, to będę podejmował decyzję co do wentylacji mechanicznej w ogóle, a jeśli już to jakiej (mowa o centrali i całym systemie).
Pomimo mojej kiepskiej sytuacji, nie jest ona najgorsza. Czekam na wyjaśnienie sprawy i mam nadzieję, że wygrzebię się z tego bagna.
Doceniam szczere wypowiedzi i na bieżąco je analizuję. Uczę się czegoś nowego z każdym postem. Piwo na mój rachunek. Dzięki.
Losiu

Losiu, mniejszy jest problem z dużymi obiektami gdzie wydajność central wynosi ponad 10000 m3/h bo nawet nie trzeba liczyć czy dołożenie elementu za 2000 PLN zwróci się. Gdybyś miał wentylację bez odzysku i wentylował 24h/dobę przez całą zimę to za wentylacje zapłacisz ok 1600PLN/rok. jak zastosujesz odzysk o sprawności 50% to oszczędzisz 800 PLN. Ale czy naprawdę musisz wentylować 24h/dobę 500 m3/h ?
A jak się weźmie pod uwagę zużycie prądu to oszczędności spadną. Im mniejsza centrala tym mniejszy stopień odzysku i tym większy pobór prądu ale inwestycja tańsza. Nie mogę Ci nawet poradzić, żebyś poszedł do projektanta lub dobrego wykonawcy bo oni nie będą chcieli tym się zająć. Ja też nie podejmuję się na forum wskazać ci najlepszego rozwiązania. Żeby było wiarygodne i uczciwe musiałabym poświecić na to z 5 dni. Za takie analizy biorę niezwykle tanio ale nie mniej niż 5000 PLN. Jak ktoś oszczędza 10000 PLN rocznie to dla niego nie problem a pracy tyle samo.
odzysk ciepła to przy tanim wymienniku 300-700zł przy rotorze 2000 ... a więc się opłaca. Reszta to wentylacja. Zrobienie (jeżeli w ogóle to możliwe w niskiej zabudowie) skutecznej wentylacji grawitacyjnej nie jest tańsze!

TB, ty jesteś jak skorpion na żabie na środku rzeki, nie możesz się powstrzymać, żeby nie wbić kolec jadowy. Po pierwsze co kosztuje 700 złoty (euro, dolary) ? zrobienie wentylacji z odzyskiem ciepła ? Za 700 zł to fachowiec nawet nie przywiezie narzędzi na budowę. A po drugie istnieją inne możliwości niż twój rekuperatorek i wentylacja grawitacyjna. Więcej pokory !

brzęczkowski to robi nie wiem jak mu się udaje ale sporo lat to ceny chyba zna. a w/g ciebie ile kosztuje wyminnik np hitexa?

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.