Czyste i świeże powietrze w domu dzięki energooszczędnej instalacji wentylacji SAVE.

Kompleksowy system wentylacji SAVE z systemem rozdzielaczowym to gwarancja energooszczędnej instalacji zapewniającej czyste i świeże powietrze w domu.

W zależności od powierzchni domu oraz miejsca instalacji centrali wentylacyjnej przygotowaliśmy dla Państwa dwie oferty:

  • BOX 1 przeznaczony do domów o powierzchni do 160 m2. Zawiera centralę wentylacyjną SAVE VTR 300 lub SAVE VSR 300 wraz z kompletnym systemem rozdzielaczowym,
  • BOX 2 przeznaczony do domów o powierzchni od 160 m2 do 350 m2. Zawiera centralę wentylacyjną SAVE VTR 500 lub SAVE VSR 500 wraz z kompletnym systemem rozdzielaczowym.

Zapraszamy do Kalkulatora doboru w celu dopasowania odpowiedniego do Państwa potrzeb systemu wentylacji.

system wentylacji grafika

Alarmujące informacje o fatalnym stanie powietrza w naszym kraju i jego konsekwencjach uświadamiają, że od jakości powietrza, którym oddychamy, zależy nie tylko nasze samopoczucie, lecz także i nasze zdrowie. Ponieważ większość czasu spędzamy w domu, zapewnienie właściwej wentylacji staje się bardzo ważne. Ze względu na to, że w obecnych czasach buduje się energooszczędne i zarazem szczelne budynki, jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna z rekuperacją. Pozwala ona ogrzewać nawiewane powietrze ciepłem odzyskanym z wnętrza domu, a co najważniejsze, umożliwia jego dokładne oczyszczenie.

Świadomość poziomu zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu, którym oddychamy, oraz wynikającego stąd zagrożenia zdrowia nas i członków naszej rodziny jest coraz większa. Jednym z najbardziej skutecznych pod tym względem rozwiązań, które warto zastosować w swoim domu, jest system wentylacji mechanicznej. Dzięki temu w domu zawsze będzie czyste i świeże powietrze niezależnie od warunków panujących na zewnątrz. Niestraszne będą nam zanieczyszczone powietrze (nawet smog), okres pylenia drzew i traw tak uciążliwy dla alergików, zarodniki grzybów i pleśni, kurz, wirusy, bakterie, zanieczyszczenia chemiczne wydzielane przez materiały budowlane czy wyposażenie wnętrza. Do zanieczyszczeń dodajmy jeszcze dwutlenek węgla z wydychanego powietrza i parę wodną, która powstaje przy wykonywaniu codziennych czynności, tj. prania, gotowania czy kąpieli. Tak zanieczyszczone powietrze musi zostać usunięte z pomieszczenia i zastąpione nowym – świeżym. W przeciwnym razie na ścianach zaczną pojawiać się wykwity pleśni i grzybów, a zdrowie i samopoczucie mieszkańców ulegnie pogorszeniu. Wśród najczęstszych objawów takiego stanu można wymienić bóle i zawroty głowy, nadmierne zmęczenie, trudności z koncentracją, przygnębienie, podrażnienie błon śluzowych czy wysuszenie skóry. Długotrwałe przebywanie w opisanych warunkach powoduje nasilenie objawów i niszczenie systemu odpornościowego organizmu (tzw. zespół chorego budynku). Wentylacja mechaniczna pozwala poprawić jakość powietrza, a przez to zwiększyć komfort naszego życia.

Od kilkunastu lat w krajach o podobnych warunkach klimatycznych do naszego - Niemczech, Danii, Szwecji - w domach jednorodzinnych popularne są systemy wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Są to systemy wentylacji, w których świeże powietrze ogrzewane jest ciepłem odzyskanym z powietrza usuwanego. To obecnie polecane rozwiązanie wentylacyjne stanowi praktyczny sposób zapewnienia skutecznej i stałej wymiany powietrza przy jednoczesnym ograniczeniu strat ciepła. Wartością dodaną jest więc niższe zapotrzebowanie na energię do ogrzewania domu, czyli zmniejszenie tego kosztu.

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją

Budujący nowe domy coraz częściej decydują się na zastosowanie w nich wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacją. Taki system opiera się na centrali wentylacyjnej z wymiennikiem umożliwiającym przekazywanie ciepła z powietrza usuwanego z pomieszczeń do chłodniejszego powietrza świeżego. Dzięki rekuperacji do pomieszczeń dociera powietrze już wstępnie podgrzane i to bez dostarczania dodatkowej energii. Wynikające z tego oszczędności na ogrzewaniu mogą przekraczać 20% w stosunku do domu z wentylacją naturalną.

systemair urządzenie
urządzenie systemair

Głównym elementem systemu wentylacji mechanicznej z rekuperacją jest centrala wentylacyjna. Powinna ona być energooszczędna, cicha i prosta w montażu. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest również funkcja sterowania przez internet za pośrednictwem modułu wi-fi. Wykorzystując wentylatory odpowiada ona za nawiew świeżego powietrza do budynku oraz wywiew zużytego powietrza na zewnątrz. Umieszczony w jej wnętrzu rekuperator za pomocą wymiennika pozwala na odebranie ciepła z usuwanego powietrza i przekazanie go do tego napływającego z zewnątrz.

Tylko poprawnie zaprojektowana i wykonana instalacja wentylacji mechanicznej z rekuperatorem zapewni niskie zużycie energii i cichą pracę, a przede wszystkim prawidłową wentylację pomieszczeń. Podczas projektowania systemu wentylacji należy pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi wymaganiami prawnymi minimalne strumienie powietrza doprowadzone do poszczególnych pomieszczeń wynoszą:

minimalne strumienie powietrza do pomieszczeń

Oprócz centrali wentylacyjnej w skład systemu wchodzą również inne elementy m.in. kanały rozprowadzające powietrze oraz urządzenia tłumiące hałas. Jednym z najkorzystniejszych rozwiązań stosowanych w domach jednorodzinnych i mieszkaniach są kanały elastyczne z wewnętrzną powłoką z jonami srebra. Mają one właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne, a także akustyczne i izolacyjne. Ponadto są łatwe w montażu i czyszczeniu.

Bardzo ważna jest kwestia ich prawidłowego rozprowadzenia gdyż będzie ono miało ogromny wpływ na wydajności i prawidłowe działanie całej instalacji. Tutaj niezastąpiony może okazać się system rozdzielaczowy o wytrzymałej konstrukcji z ocynkowanej blachy stalowej pozwalający na uzyskanie równomiernego przepływu powietrza, a co za tym idzie ograniczenie spadków ciśnienia.

Istotna jest również prawidłowa izolacja kanałów, dzięki której uniknie się kondensacji pary na zewnętrznych powierzchniach oraz strat ciepła w strefach nieogrzewanych.

Warto również zamontować elastyczne tłumiki akustyczne, które obniżą poziom hałasu generowanego przez wentylatory.

Oczyszczanie powietrza przez system wentylacji

Jedną z wielkich zalet systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest możliwość oczyszczenia nawiewanego powietrza. Nawet jeśli na zewnątrz są wysokie wskaźniki ilości pyłków PM 1, PM 2,5 czy PM 10 albo zarodników grzybów w powietrzu, w domu z systemem wentylacji powietrze będzie pozbawione zanieczyszczeń pochodzących z zewnątrz, takich jak pyłki, kurz, bakterie, zarodniki grzybów, wirusy. Wywiewanie z pomieszczeń powietrza ma uchronić przed nadmiernym gromadzeniem się w nim dwutlenku węgla, wilgoci, kurzu, roztoczy itp. Działająca w sposób ciągły wentylacja zapewnia również bezpieczne użytkowanie urządzeń grzewczych takich jak kocioł, podgrzewacz, kuchenka, kominek, a w razie nieprawidłowej pracy tych urządzeń – usuwa z domu trujący tlenek węgla lub gaz.

Lepsza jakość powietrza dzięki systemom wentylacji mechanicznej

Stosowanie rekuperatora to dbałość o środowisko naturalne, gdyż występuje mniejsza emisja dwutlenku węgla do atmosfery. Dzisiejsze systemy wentylacji pozwalają na ciągłą kontrolę jakości powietrza w pomieszczeniach przez 24 godziny na dobę. Moduł dostępu przez internet – daje możliwość sterowania centralą z dowolnego miejsca.

panel sterowania save touch

Sprawnie działająca wentylacja:

usuwa poza obręb mieszkania dwutlenek węgla, parę wodną,  tlenek węgla, uboczne produkty funkcjonowania gospodarstwa domowego, zapachy, dym tytoniowy;

  • eliminuje przeciągi, gdyż nie ma potrzeby przewietrzania pomieszczeń poprzez otwieranie okien i drzwi;
  • w sezonie letnim zapobiega wpadaniu do domu komarów i much, które są uciążliwe w przypadku tradycyjnego wietrzenia;
  • sprawia, że nie występują problemy z zaparowanymi oknami i lustrami;
  • dostarcza czyste i świeże powietrze, pozbawione zanieczyszczeń, dzięki filtrom zainstalowanym w centrali wentylacyjnej   

Możliwość sterowania

Nowoczesne rekuperatory, np. centrala wentylacyjna SAVE w wersji VTR i VSR firmy Systemair, to urządzenia wyposażone w elektroniczne systemy sterowania, które pozwalają na precyzyjną pracę urządzenia oraz dopasowanie jej do naszych upodobań oraz warunków panujących w domu – zwiększona wentylacja przy większej ilości osób w domu, zmniejszona wentylacja podczas urlopu. Urządzenia są wyposażone w panele dotykowe pozwalające na prostą obsługę odbywającą się intuicyjnie. Producenci stosują rozwiązania zmierzające do obniżenia poziomu dźwięku, co zmniejsza uciążliwość systemu. Rekuperator z funkcją freecooling pozwala latem na schładzanie powietrza w domu chłodniejszym powietrzem z zewnątrz – co sprzyja oszczędności energii. Szczególnie ważna jest sygnalizacja wymiany zużytych filtrów. Funkcja alarmów umożliwia sprawdzenie alarmów przez serwis i zdalne rozwiązanie problemu lub w razie konieczności przyjazd serwisanta na miejsce.