265
264
226
Strefa ekspertów HVACR

Problem z ustawieniem pieca FUTURA ECONO MINI 21KW

Witam,
Wiem, że nie jestem pierwszy w temacie problemu z ustawieniem prawidłowcyh parametrów, ale szlak mnie trafia i łzy w oczach jak pomyśle o swoim nowym zakupie. Mam zainstalowany KOCIOŁ FUTURA ECONOMINI 21KW, ale na chwilę obecną żałuję że pomyślałem o takim zakupie. spędziłem już przy nim 3 popołudnia ( po min. 7 godz ) i nic - co rozpalę to za kilkanaście minut wygasa. Groszek mam nadzieję że jest dobrego gatunku ale co z tego jak i tak się nie pali. Próbowałem już różnych ustawień z czasem podawania i z ilością podawanego groszku, ale bez powodzenia, regulowałem przesłoną podawanego powietrza i też nic - Piec nie jest w stanei nawet osiągnać 50 stopni.
Czy może ktoś z osób na forum jest w stanie mi pomóc w temacie??? - model regulatora to RK-2006

Nie jest pan osamotniony, stwierdzam że producent do tego pieca powinien dawać KOPERFILDA i Relanium

Witam.
Panie Marku czy uporał sie Pan z tymi ustawieniami? My kupiliśmy ten kocioł w sierpniu, ale został właśnie odpalony i ... te same kłopoty.
Nie jest w stanie osiągnąc zadanej temperatury.
Proszę o kontakt.
Mój mail: m.ozarowicz@op.pl lub tel.502 415 695.

Witam serdecznie.
Mam podobny problem, jestem posiadaczem pieca od końca października. U mnie odpalał go niby serwis, ale problemy są podobne. Przede wszytkim wentylator mam uchylony na około 2 cm, procent podawania opału od 15 -19 - w zalezności od mrozów, moc wentylatora 50%, temperatura uruchomienia pompy c.o. 55st. temperatura min. na kotle ustawiona jest na 48st. - poprzestawiałem trochę parametry ustawione przez serwis, ale jesli ktos potrzebuje - podeśle. Obecnie piec pracuje mi w temperaturach w zakresie 60 -68st - najważniejsze są ustawienie wentylatora i ilość podawanego opału - zwiększa się w czasie mrozów. Kocioł wyłącza sie po pewnym czasie bo nie następuje wzrost temperatury - jest jakiś parametr który to reguluje - nie pamiętam w tej chwili, ale serwis przestawił go na 2 godziny - jeśli piec się wyłacza trzeba dodać troche paliwa lub przymknąć wentylator (za duży przedmuch schładza piec). Pozdrawiam Andrzej

Posiadam taki sam piec,ogrzewam nowy dom 150mkw. obecnie spalam okolo 25kg ekogroszku na dobe.tep zew 0d 0>-10 st c.Chetnie poznam ustawienia i spostrzezenia innych uzytkowników.bo jest oczym podyskutowac.

Mam te same problemy z piecem, a serwis w firmie Cichewicz mam mnie gdzieś, ustawiony mam na max - 55 stopni,, podawanie paliwa co 40 sekund, ok 5,2 dawka paliwa, bardzo ważna jest przesłona od wntylatora, mam uchyloną na ok 0,5 do 1 cm, nie pamiętam w tej chwili ust. siły wentylatora, eko grosze od 4 dostawcy a więc chyba to piec, jeszcze jedno opinie w internecie które czytałem o wużucaniu popiołu co 3 dni to fikja, ta szyflada jest tak mała, że co dziennie chodzę ją opróżniać, te piece nadają się tylko do reklamacji,
Robert 668 66 33 55

Witam

Ja mam ustawiony piec na podawanie 5 sek przerwa 60 wentylator na 30% przysłono wentylatora uchylona ok 3 cm... tez na początku miałem problem z tym piecem, ale to była wina węgla, nie kupować badziewia to będzie się i paliło... polecam pieklorza. spalanie ok 25 kg . dom 120 m nie ocielony + cwu 140 l . polecam zainstalowanie programatora pokojowego tylu euroster

Witam
Instalował mi piec facet co robił całą instalację grzewczą domu i zalecił aby trzymać się ustawień fabrycznych.Ja mam dodatkowo z tyłu zainstalowane pokrętło którym ustawiam dodatkowo temp. od 1-10 i zainstalowane na każdym kaloryferze termostaty.Piec ustawiony mam na następujące parametry
Temper. zadana kotła - 58C
Czas powtarzania paliwa 40s.
Minimalna dawka paliwa 5%
Dawka paliwa 19% 7,6/40s
Czas podawania w podtrzymaniu 25s
Czas postoju w podtrzymaniu 42min.
Temperatura zadana CWU 51C
Piorytet grzania oraz likwidacja bakterii -NIE
Mam to ustawienie od kwietnia 2011 i na razie jest wszystko OK.
Nie wiem jak będzie w zimie ale na razie przy takiej temp. jest dobrze.Nie kupuję groszku w castoramie czy tego typu sklepach,ale od kopalnie gdzie jest 27J.Piec musi być nastawiony na większą temp. nie jakieś 40 pare ale blisko 60C lub 65C wtedy spalanie groszku jest najefektywniejsze no i dłużej trzyma ciepło a po wyjęciu mam prawie popiół a nie całe grudy.
Pozdr

a ile Tobie wypala groszku na dobę?

Kolego a gdzie ustawia się moc lub przepływ wentylatora na piecu cichewicz.u mnie nie ma takiej możliwości na sterowniku tylko podobno gdzieś z tyłu koło wentylatora proszę o pomoc

Witam,
Ustawienia fabryczne mozna o kant d... rozbic. Piec fajny ale zeby go ogarnąć to 0,7l na dzien, to za mało :)
Jakość paliwa i jeszcze raz jakość. Kupiłem gów.. w castorami za 18 zł max temp. jaką osiągnołem to 52 stopnie, o trybie podtrzymania to nawet nie wiedziałem.
Aktualne ustawienia:
Temp. zadana 60 C
Dawka 17% co 11s
wentyl 15%
żre ponizej 25kg na dobe.

Cały czas w fazie testów pozdrawiam

Witam serdecznie,
poszukuję pomocy u użytkowników w/w kotła w zakresie jego ustawień - tworzą się spieki na palniku.
Co prawda serwisant był ale poza 240 netto i próbami regulacji spalania nie więcej nie zdziałał. Kocioł spala obecnie 25 kg ekogroszku na dobę przy temperaturze 19 C w domu o powierzchni 140 m2 bardzo dobrze docieplonym gdzie na zewnątrz jest temp. 0 C lub dodatnia więc zapewne jest to za dużo

Poniżej podaję odczyt z mojego ustawienia na kotle, proszę osoby o zweryfikowanie tych ustawień i ewentualnie podanie zmian kierując się własnym doświadczeniem i wiedzą

Jaki zastosować programator pokojowy do w/w kotła?

Wskaźniki -programator na kotle-:
Min. moc wentylatora - 3 %
Max. moc wentylatora - 10 %
Przedmuchy wentylatora - Nie
Opóźnienie wył. wentyl. w podtrzymaniu - 1 %
Obroty wentyl. przy zapalaniu - 1 %
Czas chłodzenia zapalarki - 100 s
Testowanie braku opału - Tak
Temp. testu braku opału - 45 C
Czas testu braku opału - 15 min
Test zapłonu podajnika - Tak
Temp. zapłonu podajnika - 70 C
Czas napełniania podajnika - 5 min
Cofanie paliwa - Tak
Czas cofania paliwa - 2 s
Czas zapalania paliwa - 293 s
Tryb załączania pompy CO - Auto
Tor CWU - Jest
Podwyższenie temperatury przy grzaniu CWU - 3 C
Histereza grzania CWU - 2 C
Wybieg pompy CWU - Tak
Czas wybiegu pompy CWU - 2 min
Temp. min kotła - 55 C
Temp. max kotła - 70 C
Histereza pracy kotła - 1 C
Histereza ochrony kotła - 1 C
Temp. przegrzania kotła - 90 C
Modulacja mocy - Tak
Ustawienia serwisowe - Nie
Ustawienia producenta - Nie

Temp. zadana kotła - 65 C
Współczynnik modulacji czuwania - 3
Współczynnik modulacji grzania - 3
Czas potwierdzenia podawania paliwa - 35 s
Min. dawka paliwa - 2 %
Dawka paliwa - 15 %
Czas podawania w podtrzymaniu - 35 s
Czas postoju w podtrzymaniu -15 min
Tryb pracy pompy CO - Zima
Temp. zadania CWU - 45 C
Priorytet grzania CWU - Tak
Likwidacja bakterii - Nie
Temp. zmierzona CWU - 45 C

Witam
Mam ten piec już dwa sezony 21kw, około 160m2 (90m2 podłogówka dół i 70m2 grzejnik poddasze). Przy temperaturze na zewnątrz od 0 do + 5stopni pali mi na dobę średnio 18kg, temperatura wewnątrz 21-22 stopnie.
Z moich spostrzeżeń:
- dobra jakość grochu (od tego trzeba zacząć, by reszta działała - w moim przypadku cały zasobnik ok110-120kg, po spaleniu tego mam popiołu wiadro 15litrowe
- wentylator na 50%mocy, przesłona na 1/3 otwarta
- cykl pracy 15sekunt, podawania grochu 27%
- regulator pokojowy
- temperatura na piecu 60-65stopni

W chwili obecnej zaglądam do niego raz na tydzień, pewnie gdybym jeszcze poeksperymentował to mógłbym zejść ze spalaniem jeszcze nizej.
Pozdr

Witam,
Miałem podobne problemy.
U mnie zmniejszenie max mocy wentylatora do 3%, oraz ustawienie przesłony na wentylatorze na jakieś 1,5 cm (czyli prawie zamknięta) załatwiło sprawę spieków na palniku. Dawkę paliwa mam ustawioną na 18%. I zmień ustawienie: Priorytet grzania CWU - na Nie. Woda ma grzać się przy okazji a nie przede wszystkim. No chyba że akuratnie przewidujesz większe zużycie ciepłej wody to sobie ten parametr na ten czas przestawisz,, ale nie na stałe. I najważniejsze, palę czeskim groszkiem Ledvice, przy ustawieniu mocy wentylatora na więcej niż 4% od razu robią się spieki, przy innym groszku może być inaczej. Po zmianie parametrów odczekaj około 30 minut i dopiero wyciągaj wnioski i dalej koryguj. W każdym razie poeksperymentuj i daj znać.
Pozdrawiam

Problem jest następujący - jak piecyk mi się rozpędza i wchodzi na obroty ( zadana temperatura 60 st, histereza 4 st ) to temp. spada do ok 49 st i zaczyna przyrastać ... cały ten proces od temperatury + 56 st. do + 49 i kiedy na piecu zaczyna podnosić się temperatura do 50 st trwa około 8-9 minut, potem przyrosty kolejne trwają po około 1,5 minuty o 1 st. czy to normalne ??? Wydaje mi się trochę za długo ....

Moje podstawowe parametry ( posiadam regulator RK-2006) to :
- temperatura zadana : 60 st.
- czas powtarzania cyklu podajnika w trybie PRACA : 120 s.
- procent czasu podawania opału w trybie PRACA : 15%
- moc pracy wentylatora lub moc maksymalna : 50
- minimalna moc wentylatora : 20
- przesłona wentylatora prawie całkowicie zamknięta

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.